Opozičněsmluvním stranám ODS a ČSSD roste chuť. Poté co se rozhodly změnit systém, zakously se i do médií. První byla na řadě Česká televize, kterou na rozdíl od Novy – jejíž ředitel Vladimír Železný Klausovi a Zemanovi pomáhal výměnou za jejich mocenské krytí v jeho snaze sebrat Novu americkým majitelům – neměly zcela pod kontrolou. Dvanáctého prosince odvolala Rada ČT generálního ředitele Dušana Chmelíčka a o týden později už vybrala Jiřího Hodače. Ten v té době vedl zpravodajství veřejnoprávní televize, kde s ním redaktoři neměli dobrou zkušenost. Ustupoval politikům a mimo jiné na tlak Václava Klause a Miloše Zemana odvolal moderátora diskusního pořadu Romana Proroka, protože opozičněsmluvní tandem pobouřilo, jaké jim v debatě pokládal kritické otázky.
Redakce se proto vzbouřila a začala stávkovat. Hodač vytvořil vlastní zpravodajství, které vedla Jana Bobošíková, novinářka netající se svým obdivem k Václavu Klausovi. Protože se nové bezpečnostní agentuře nepodařilo dostat stávkující novináře z budovy, vysílala Bobošíková za pomoci TV Nova. Po několik dní tak vznikalo dvojí zpravodajství, kdo měl anténu, viděl Bobošíkovou, kdo sledoval přes kabel či satelit, měl zpravodajství veřejnoprávních novinářů.
Ve chvíli, kdy Miloš Zeman odjel na chalupu, projevila sociální demokracie vstřícnost k rebelujícím redaktorům a podpořila je. Třetího ledna proběhla na podporu České televize demonstrace na pražském Václavském náměstí a byla jednou z největších po roce 1989. Jiří…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu