0:00
0:00
Rozhovor17. 2. 200918 minut

O regionální politice s Milošem Vystrčilem

Diskutovat na téma současné regionální politiky ODS v kraji Vysočina jste mohli s Milošem Vystrčilem, předsedou regionálního sdružení ODS a bývalým hejtmanem kraje Vysočina.

Astronaut
Autor: Respekt

Miloš Vystrčil

↓ INZERCE

Miloš Vystrčil, RNDr. (*1960) absolvoval Gymnázium Otokara Březiny v Telči a následně Přírodovědeckou fakultu Masarykovy Univerzity v Brně, obor matematika a fyzika (1979–1984).

V letech 1985–1992 byl učitelem na Gymnáziu Otokara Březiny v Telči, od roku 1992 do roku 1998 byl na stejném gymnáziu zástupcem ředitele. V roce 1998 byl zvolen starostou města Telče, v roce 2000 se stal prvním náměstkem hejtmana kraje Vysočina a v prosinci 2004 byl zvolen hejtmanem (hejtmanem kraje Vysočina byl do října 2008). Od listopadu 2008 učí na Gymnáziu Otokara Březiny a Střední odborné škole v Telči, od února 2009 je akademickým pracovníkem na katedře veřejné správy na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

V roce 1991 vstoupil do ODS, v současnosti je předsedou regionálního sdružení ODS Vysočina.

Bývalý první muž kraje má sice menší vliv, ale výhodou podle něj je, že může detailně sledovat práci svého soupeře a chystat odvetu v dalších volbách. „Přijde mi to jako poctivější cesta,“ říká (související článek - Hoďte jim lano).

(On-line rozhovor je hodinový, je tedy časově ohraničen, proto výběr dotazů a také rozsah odpovědí je na odpovídajícím. Rozhovory podléhají pravidlům diskusního fóra uvedeným v obchodních podmínkách.)

:13OrientoDobry den, jak se s Vasi pravicovou orientaci slucuje to, ze jste pozadal o vstup do KSC?11:00Miloš VystrčilDobrý den. O vstup do KSČ jsem nikdy nepožádal. Je to naopak, nabídku členství jsem za minulého režimu odmítnul. Díky tomu, že naštěstí existuje dostatek svědků mého odmítnutí členství v KSČ, tak se čas od času opakovaná zlá pomluva mé dřívější „žádostivosti“ o členství v KSČ neujala.:09Martin SedlakDobry den,
pred volbami do kraje jste se vyjádřil proti myšlence vzniku uloziste vyhoreleho jaderneho paliva na Vysocine. Zminil jste take, ze spolurozhodovani by melo lezet na dotcenych obcich. Bude ODS nadale postupovat v tomto duchu, pripadne jake konkretni kroky v teto oblasti mate pripraveny?
(Za dulezite si dovoluji pripomenout, ze ODS se ve svem programovem prohlaseni vlady zavazala k zavedeni transparentniho procesu s neprekrocitelnym pravem obci vyslovit nesouhlas s danou stavbou.)Dekuji za odpoved.11:01Miloš VystrčilHezký den. Na mém postoji ke vzniku hlubinného úložiště jaderného odpadu na Vysočině se nic nezměnilo. V současné době jsem názoru, že není správné hlubinné úložiště jaderného odpadu budovat. Rovněž nadále platí i můj názor, že při případném rozhodování o vzniku hlubinného úložiště by měly mít dotčené obce možnost spolurozhodovat.
Ještě v minulém volebním období byly schváleny Zásady územního rozvoje kraje Vysočina, které vznik hlubinného úložiště na Vysočině nezmiňují, a tedy nepředpokládají. Kraj Vysočina navíc v připomínkovém řízení připomínkoval návrh Politiky územního rozvoje České republiky právě ve smyslu vyjádření nesouhlasu s vymezením lokality a vznikem hlubinného úložiště na území kraje Vysočina.:38koníkPane Vystrčile,
ač nepatřím mezi voliče ODS,mám k Vám učité sympatie pro Vaší slušnost.Myslím si že svým chováním nepatříte do této strany.Neuvažujete o změně politického „dresu“.Je Vám jistě jasné,že politika ODS nevede k řešení vážných problémů této země.11:03Miloš VystrčilDobrý den. O změně politického „dresu“ neuvažuji. To, že se v ODS všichni nechováme stejně, ještě neznamená, že jsme neslušnou stranou. Osobně si myslím, že přes veškerou nedokonalost, která je zvláště dobře vidět zejména když jste na čele peletonu ze všech stran „ofukován větrem“, je ODS pořád stranou, která má nejvyšší potenciál úspěšně řešit naše společné problémy bez projídání budoucnosti.:22Edvard SequensPane Vystrčile,angažoval jste se v prosazování výstavby dalších reaktorů v JE Dukovany. Jsem přesvědčen, že je Vám známo, že český atomový zákon omezuje odpovědnost provozovatele jaderných elektráren za škody způsobené případnou jadernou havárií výší maximálně 6 miliard korun. Stejnou částkou limituje dokonce i výšku celkového odškodnění v případě, že na ně přispěje stát. Jinak řečeno při havárii obyvatelé, podnikatelé a další v okolí nedostanou patřičné odškodnění. Myslíte si, že je to v pořádku? Jak se na to díváte jako význačný člen ODS, který navíc sám hájil rovné podmínky pro podnikání na trhu? Vždyť jiné průmyslové podniky, třeba chemičky, kde případné škody mohou být také výrazné, žádné podobné omezení odpovědnosti nemají. Pokud s takovouto deformací trhu nesouhlasíte, co uděláte pro změnu?
Děkuji za Vaši odpověď.11:04Miloš VystrčilAbych pravdu řekl, nejsem si vůbec jistý, že v případě jaderné havárie, při které by vzniklé škody přesáhly 6 miliard korun, by hlavní roli hrálo odškodnění a smlouvy s pojišťovnami.
Vzniklá krizová situace by totiž nutně znamenala minimálně vyhlášení stavu nouze a nedovedu si představit, že by stát následně neřešil vzniklé škody. Děje se tak i v případě daleko menších katastrof jako jsou například větší povodně.
Osobně jsem ale přesvědčen, že pravděpodobnost jaderné havárie takovéhoto rozsahu pokud pomineme teroristický útok nebo válečný stav je prakticky nulová. V případě teroristického útoku i válečného stavu potom platí pro řešení celé situace úplně jiná pravidla.:38Martin KemalPane Vystrčile, krajská rada vás zaměstnává jako svého pověřence pro střední školu. Platí vám 741 tisíc ročně, tedy v podstatě téměř hejmanský plat. Jak se osobně vyrovnánáte s tím, že jako šéfa opozice vás platí krajská rada? Jak tento fakt zdůvodníte svým voličům? Je vaše kritika zřízení placených míst předsedů výborů na kraji oprávněná, ve světle zřízení vašeho pracovního místa? Necítíte se být v jedné řadě s komunisty, kteří dostali zrovna taková umělá místa jako vy?11:06Miloš VystrčilDobrý den. Dopředu se omlouvám, že odpověď na tuto otázku bude delší a úvodem za možnost tuto věc vysvětlit děkuji.
Krajská rada mě nezaměstnává a žádné peníze mi neplatí. Pravda je jiná. Sociálně demokratická krajská rada mě ústy svého hejtmana MUDr. Jiřího Běhounka požádala o pomoc při realizaci dvou projektů, jejichž realizaci jsem ještě jako bývalý hejtman Vysočiny připravoval a dovolím si napsat, že minimálně i spoluvymyslel.
Názvy projektů jsou Vzdělávání energetiků na Vysočině a Vesmír Vysočiny a jejich úspěšná realizace by znamenala – bude znamenat pro kraj Vysočina významné navýšení prestiže a v průběhu několika málo let finanční přínos více než 100 miliónů korun z evropských fondů a sponzorských darů ČEZ a.s. ve prospěch vzdělávání a cestovního ruchu.
Protože si nově zvolená krajská rada zřejmě nebyla – není jistá, zda zvládne výše zmíněné projekty dotáhnout do konce, byl jsem touto sociálnědemokratickou krajskou radou požádán, abych projekty pomohl dokončit. Přestože se mi příliš nechtělo, neboť mám dostatek úplně jiné práce a s mým souhlasem bylo navíc spojené politické riziko vzniku podezření mé závislosti na socialistech, nakonec jsem na ze strany rady kraje předloženou nabídku zejména kvůli velké hodnotě a celokrajskému přínosu projektů kývnul.
V tu chvíli jsem se totiž pořád ještě domníval, že koalice a opozice mohou (někdy dokonce musí) spolupracovat v zájmu rozvoje Vysočiny na pro kraj výhodných projektech. Nesmyslné nepřátelství na život a na smrt mezi politickými stranami ať to daňové poplatníky stojí, co to stojí, je mi totiž z duše protivné a nikdy jsem ho neuznával. Vždy jsem byl hrdý na to, že na Vysočině v minulém volebním období dokázala opozice a koalice v zájmu rozvoje kraje v oblasti společných zájmů a názorů korektně spolupracovat a myslel jsem si (dnes vidím, že v tomto případě naivně), že by tomu tak mohlo být i nadále.
Ano, přiznávám, že součástí nabídky byla i dohoda, že za odvedenou práci budu podle množství vykonané, předané a vykázané práce přiměřeně placen. Nevidím na tom nic špatného. Nejsem profesionální politik a považuji za normální, že za odvedenou práci je člověk zaplacen. Budu-li o to požádán, jsem kdykoliv v podstatě komukoliv ochoten odvedenou práci veřejně odprezentovat. Protože ani při nejlepší vůli nejsem schopen věnovat pomoci na realizaci projektů více času než několik hodin týdně, je zřejmé, že částka 741 tisíc jako roční odměna pro mě je naprostým nesmyslem nebo možná lépe řečeno velmi mazaně na mě zamířeným kopím.
Kývnul jsem na to, že pomůžu a jeden z náměstků hejtmana mi za to s využitím médií plivnul do tváře. To je z mého pohledu nejpřesnější charakteristika vzniklé situace. Stává se to. Poučil jsem se a pochopil jsem.Pochopil jsem, že již dnes nejsem v podstatě schopen nikomu vysvětlit, že těch 741 tisíc nejsou roční peníze pro mě, ale že jsou to peníze na všechny výdaje spojené se zabezpečením projektů (expertní posudky, financování konferencí setkání, propagace, administrativa, odhady apod.). Pochopil jsem, že již dnes nejsem schopen nikomu vysvětlit, že si tedy ve skutečnosti vydělám mnohem, mnohem méně než napsaly noviny a že vlastně nyní ani nemohu vědět, zda to bude pětkrát, desetkrát nebo vícekrát méně. Jsem totiž placen za to, co skutečně udělám, žádným paušálem na rozdíl například od uvolněných komunistických předsedů výborů, které nikdo nekontroluje a vlastně ani pořádně neúkoluje.Pochopil jsem, že již dnes nejsem schopen nikomu vysvětlit, že jsem nikoho o nic nežádal, ale že jsem naivně podlehl socialistickým prosbám o pomoc a spolupráci, abych následně od těch, kteří mě o pomoc požádali a sami mi předložili nabídku, sklidil v novinách kritiku za to, že jsem na jejich nabídku přistoupil. Pochopil jsem, že dnes většina lidí čte v novinách jenom titulky, které jsou často pro vytvoření názoru rozhodující, byť jsou často z kontextu vytrženými někdy dokonce nedokončenými větami.Pochopil jsem, přesto se měnit nehodlám. Budu nadále dělat to, o čem jsem přesvědčen, že je správné.:39Jitka SkoumalováPane Vystrčile, sociálně-demokratičtí představitelé kraje nyní velkoryse rozdávají peníze například na poplatky u lékaře, ale i jinde. Kde tyto peníze budou chybět? Jak byste je využil Vy, kdybyste o tom mohl rozhodovat? Přeju Vám ve Vaší současné práci úspěchy a štěstí v příštích volbách.11:14Miloš VystrčilPěkně zdravím. Socialistické vlády vždy slibují a rozdávají. Nejdříve projídají naspořené a následně, pokud to stihnou, projídají budoucnost.
Za uplynulé volební období (koalice ODS, KDU-ČSL, SNK-ED) se podařilo naspořit miliardu a půl. Jsou to peníze určené zejména na spolufinancování rozvojových projektů, ale je velmi lákavé z nich tu deset, tu sto miliónů odloupnout a rozdávat. Je to příjemné a všichni Vás mají rádi.
Pokud Vás zajímá, jak bychom peníze využili my, stačí se podívat na www.vystrcil.cz . V mém článku „První zpráva o Vysočině“ se mnohé dočtete. Za přání děkuji, potěší.:10Jirka PavlataJak by odveta (viz. článek) měla podle Vás pane Vystrčile vypadat? S čím půjdete k dalším volbám? Jaké největší ponaučení pro Vás vyplývá z těch nedávno proběhlých (bohužel prohraných)?11:16Miloš VystrčilPěkný den. Není podle mého názoru jiné cesty než se naučit lépe vysvětlit, že není možné, aby nám „lítali pečení holuby sami do huby“.
Zároveň se ale i my sami v ODS musíme změnit. Není tomu tak, že vždy jsme to my, kdo má pravdu a není pravdou ani to, že pokud s námi někdo nesouhlasí nebo nás nechápe, znamená to pro nás oprávnění být arogantní a netrpěliví.
Velkým poučením je i poznatek, že krajské volby a krajská témata zřejmě nebude nikdy možné oddělit od těch celostátních. Není možné, aby se do budoucna krajští politici ODS starali jenom o „svůj“ kraj a tomu, co se děje v centru pozornost nevěnovali nebo se dokonce povzneseně přehlíživě usmívali. ODS je jenom jedna. Odpovědnost neseme společně.:44Josef TomašičJaká nedokončená práce (když jste byl hejtmanem) vás nejvíce mrzí? Pokračuje pan Běhounek ve vaší započaté práci, nebo došlo ke zrušení či pozastavení?11:17Miloš VystrčilMrzí, co mě nejvíce mrzí? Těžko říci jednu věc. Jsem přesvědčen, že rozvoj kraje byl – je velmi dobře nastartovaný. Někdy obrazně říkám, že kraj Vysočina byl na konci minulého volebního období autem s plnou nádrží, zahřátým motorem s klíčky v zapalování.
Samozřejmě současná hospodářská krize nikomu nepřidá, to je třeba objektivně uznat. Velmi by mě mrzelo, kdyby se zastavila systematická podpora všech úrovní středního a vysokoškolského vzdělávání s důrazem na perspektivní obory.
Zatím mám pocit, že nová krajská reprezentace se zatím s věcmi snaživě seznamuje a poměrně velkou část v podstatě bez úprav přebírá. Co bude dít do budoucna, se asi ale teprve uvidí.:08VáclavDovolte mi, prosím, dvě otázky:
1. Jaký je Váš názor na velké koalice ČSSD/ODS popřípadě široké koalice (ČSSD/ODS/KDU-ČSL) v městských radách?
2. Za Vašeho působení ve funkci hejtmana jsem oceňoval úroveň informací o jednání zastupitelstva i rady kraje Vysočina (na internetu dostupné zápisy, podkladové materiály, přehledy hlasování). Pocházím z města v kraji Vysočina, kde je starosta členem ODS a tato strana má zastoupení i v radě města; přesto však nejsou zápisy z jednání zastupitelstva či rady města, natož pak podkladové materiály na internetu zpřístupňovány. Jaká je politika ODS v této oblasti? Měli by zastupitelé města za ODS usilovat o takový standard zveřejňování informací, který byl zaveden na krajské úrovni?
Děkuji předem za Vaše odpovědi.11:18Miloš Vystrčil1. Nejsem příznivec velkých nebo širokých koalic, ale dovedu si představit, že to může v některých případech být jediné průchozí a pro všechny přijatelné řešení.
Důležitá je potom vždy dohoda o programu a prioritách. Například my jsme nemohli jít na Vysočině do koalice s ČSSD zejména proto, že odmítáme kompenzaci zdravotnických poplatků některým z peněz všech daňových poplatníků a odmítáme podporu nekalé soutěže a zvýhodňování jedné části občanů Vysočiny oproti druhé. Více opět můj článek Nerovné podmínky na www.vystrcil.cz .2. ODS nemá v této oblasti stanovena žádná závazná pravidla. Já osobně jsem pro maximální transparentnost rozhodování a přístupnost maxima informací. Všude kde jsem působil jsem tento princip prosazoval.
Je dobré přitom ale zmínit, že často není vůbec jednoduché vše administrativně a časově zvládnout. Demokracie je drahá a s narůstajícími informacemi a zlepšujícími se technologiemi se to rozhodně nelepší.:02František GrešíkNakolik má podle vás být regionální politika propojena s tou vládní? Jak se díváte na nově zaváděný pojem krajské vlády? Proč vlády - mají to být „vlády“? Jak hodnotíte nedlouhou existenci krajů? Co zachovat, co změnit?11:25Miloš VystrčilVládní a regionální politiku od sebe nelze oddělit, neboť je často propojená i v rámci jednoho resortu. Příkladem jsou například doprava (vlastnictví silnic) a zdravotnictví (zřizování zdravotnických zařízení).
Obce, kraje a vláda by měly spolupracovat a zároveň se i navzájem hlídat. Nikdy by se ale nemělo stát, aby vládní, krajské a obecní reprezentace pro své vlastní spory zapomínali na svoji hlavní úlohu pracovat pro své obyvatele.
Osobně pojem krajská vláda nepoužívám. je ale pravdou, že krajští radní se často pasují do role jakýchsi ministrů a premiéra. Osobně jsem pro mnohem větší pokoru.
Vnímání krajských rad jako krajských vlád a vyzdvihování role hejtmana také hodně napomáhají média, která namísto rada kraje rozhodla, zastupitelé rozhodli píší hejtman rozhodl, hejtman odvolal, hejtman přikázal. přitom se ve většině případů ze zákona jedná o kolektivní rozhodnutí celé rady nebo dokonce krajského zastupitelstva.
Mám pocit, že kraje svoji roli plní. V návaznosti na Váš předchozí dotaz se například naskýtá otázka, zda neuvažovat o přímé volbě starostů, hejtmana. Lidé chtějí znát odpovědné osoby, nemají rádi nečitelná kolektivní rozhodnutí.:00Miroslav StaněkDobrý den.
Vážený pane Vystrčile,
monitorujete (máte podklady) vliv zahraničních ekonomik (hospodářské krize) na průmysl, výrobu a hospodářství ve vašem kraji? Pracujete na nějakém krizovém plánu (scénáři, jak postupovat)?
Děkuji za odpovědi.11:41Miloš VystrčilHezký den. Tu samou otázku jsem položil na lednovém jednání zastupitelstva naší sociálnědemokratické krajské radě zároveň s nabídkou spolupráce a pomoci při hledání možných způsobů pomoci. Sám si nemyslím, že z úrovně kraje lze zásadně pomoci, ale může se ukázat právě díky regionálním specifikám, že v jednotlivostech je to možné.
Kromě velmi obecné odpovědi ať se moc nestarám, že již dávno pracují, ale že za nabídku pomoci děkují se zatím od 27. ledna nic dalšího nestalo.
Osobně si myslím, že krajská podpora by mohla například směřovat především k obecním samosprávám a podpoře zajištění jejich projektů. Mám o tom i konkrétnější představu, ale bylo by to na delší povídání.:36Jan MazanecPane doktore, zdravím Vás a ptám se: Co podle Vás kraj Vysočina(jeden z „nejvesničtějších“) potřebuje teď v době krize? Čím lze motivovat mladé lidi, zvlášť „mozky“, aby zde zůstávali, aby pořádali kulturní akce a aby starostovali malým obcím (ti neuvolnění starostové za směšné odměny)? S pozdravem Jan Mazanec11:51Miloš VystrčilHezký den. Vysočina potřebuje nyní především projít období krize bez větších sociálních otřesů a i psychologicky ustát to období, kdy se nám nedaří tak dobře jako několik let nazpět.
Osobně věřím, že se podaří dotáhnout všechny velké veřejné investice, případně je i zmnožit (přinese to práci). Také se znovu ukazuje, že naše orientace na zvyšování vzdělanosti je správná. Rovněž tak naše obhajoba tradiční vysočinské zemědělské výroby a podpora výroby elektrické energie se ukazuje jako dlouhodobě dobře nastavená.
Myslím, že mladé lidi Vysočina již dnes motivuje svoji čistotou a poslední léta i rychlým rozvojem. Osobně nemám pocit, že by v posledních letech například kulturních akcí na vesnicích ubývalo, spíše naopak.:57MagdalénaVrátil jste se k výuce a do školství - budete se i na záladě nejnovějších zkušeností a poznatků ze školství více věnovat a angažovat v tomto oboru (kvalita výuky, financování studia, možnost uplatnění absolventů… ?12:02Miloš VystrčilTyto oblasti mě vždy zajímaly. Máte pravdu, že po příchodu z veřejné správy se budu snažit prosazovat například důraz na kvalitu a smysluplnost výuky a volbu povolání ještě více a možná i trochu z jiného pohledu.:10Štěpán KvapilPane Vystrčile, zodpověděl jste dotaz ohledně pěnez od kraje, já se však chci tedy na doplnění zeptat - zůstanete a budete na rozpracovaných projektech dále pracovat (přeci vám jedno „plivnutí“ do tváře nevezme veškerou chuť věc dokončit?12:05Miloš VystrčilZatím s projekty podle svých časových možností pomáhám. Stejně jako já však může platnost své nabídky ukončit i krajská rada. V této chvíli má práce pokračuje, co bude dál, uvidíme. Všichni máme své limity, pilnou opozicí v žádném případě být nepřestanu.:23T. ŠatlavaZvednul byste ruku pro olympiádu v ČR i pod tíhou skutečnosti a nejnovějších problémů kolem pořádání mistrovství světa v lyžování v Liberci? Nebylo by to podobné, jen ještě několikrát dražší?12:11Miloš VystrčilMoc těžká otázka. Můj názor je, že letní olympiádu není schopna uspořádat Praha, ale pouze celá Česká republika (nakonec má méně obyvatel než Peking s okolím). Pokud bychom letní olympiádu skutečně takto pojali, potom si dovedu představit svoji podporu této myšlence, neboť příprava na olympiádu by se z hlediska budování a to nejen sportovní infrastruktury dotkla celé země a ta by byla by i do budoucna využitá.:33David ČásekNejnověji chce vláda podpořit minimalizování dopadů krize i doporučením kupovat především české výrobky - ztotož'nujete se zcela s touto výzvou?12:15Miloš VystrčilBez ohledu na to, zda je nebo není krize se naše rodina snaží dlouhodobě kupovat české výrobky. Dělali jsme to tak vždycky.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].