Termínů na očkování bude zase málo. Lékaři vybízejí k mobilizaci
Musíme zrychlit trojnásobně a víme jak na to, říká lídr „milionové“ iniciativy Radek Mounajjed
Po měsících nezájmu se očkování proti koronaviru v Česku překlápí do staronové fáze, kdy místo pacientů chybějí volné termíny. Změna se dostavuje právě v těchto dnech – stát zkracuje lhůtu pro aplikaci třetí dávky z šesti měsíců na pět, což povede ke vzniku velké vlny zájemců, na niž však stávající očkovací kapacity nejsou připravené. Podle lídrů nové iniciativy Lékaři pomáhají Česku má na posilující dávky nárok 2,4 milionu lidí, z toho 1,75 milionu má i zájem. Lékaři ale upozorňují, že očkovací kapacity je třeba co nejrychleji znovu posílit, jinak se vakcíny dostanou k zájemcům pozdě a mnoho z nich zůstane zbytečně dlouho bez ochrany. Jde o starší ročníky, kterým účinky vakcíny z jara vyprchávají a stávají se nyní v době další vrcholící vlny znovu rizikovou skupinou.
Cílovou metou by podle iniciativy mělo být ideálně milion naočkovaných během týdne, což je třikrát víc než standard posledních týdnů. „Vypadá to jako mission impossible, ale musíme se o to pokusit,“ říká královehradecký stomatolog a učitel na Univerzitě Palackého Radek Mounajjed. Je hlavním tahounem akce, která má dva hlavní cíle: zmobilizovat ambulantní lékaře a vnutit státu chytřejší IT řešení, aby lékaři z ambulancí mohli jít pomáhat i do stávajících očkovacích center a jejich systémy rychlejší tempo zvládly. Na podporu iniciativy vystoupili v úterý dopoledne na společné tiskové konferenci premiér v demisi Andrej Babiš a designovaný premiér Petr Fiala.
Minulý týden se vyočkovalo 330 tisíc dávek. Zdá se vám nárůst na milion během týdne či dvou reálný?
Ano – pokud bude součinnost ze všech stran, od zdravotníků, hejtmanů, vlády i zdravotních pojišťoven. Poptávka existuje, u třetí dávky není nutné nikoho přesvědčovat. Po zkrácení intervalu je tu 2,4 milionu lidí, kteří ji mohou dostat. A podle průzkumu PAQ Research víme, že 73 procent očkovaných má o posilující dávku zájem. U starší populace je zájem ještě vyšší. Zároveň víme, že mnoha lidem už imunita začíná klesat a že booster dokáže imunitu katapultovat znovu výrazně vzhůru. Když se teď zmobilizujeme a stihneme naočkovat milion lidí během týdne, máme šanci změnit dynamiku epidemie. Moc jiných možností ani není.
Očkovací kapacity už jsou ale oproti jaru a létu utlumené, řada velkých center z ekonomických důvodů skončila. Daniel Prokop z PAQ Research mluví o tom, že nynější vlna poptávky, kterou zmiňujete i vy, může znovu vést k přehlcení očkovacího systému. Jak se tomu vyhnout? Jak chcete očkování urychlit?
Je tu velké množství ambulantních specialistů, kteří se mohou zapojit – stomatologové, očaři, gynekologové a další. Kdyby nám poskytli pár hodin svého času a my ho využili efektivně, dokážeme touto cestou naočkovat stovky tisíc lidí. Máme dva scénáře. Buď budou očkovat ve svých ordinacích, nebo jako výpomoc v stávajících očkovacích centrech. Pro tato centra je hotová počítačová aplikace, aby vše běželo digitálně. S ní by šlo otvírat nové rychlé fronty jen pro třetí dávku. Aplikace načte QR kód z prvních dvou očkování nebo kartičku pojišťovny, tím se automaticky potvrdí, že člověk může třetí dávku dostat - a hned se může očkovat. Nikdo nic nemusí ručně nikam zadávat. Jde o jednoduchý systém odzkoušený v pražské O2 Aréně. IT nástroje máme, jen je třeba je zavést ve všech krajích a mít dost k obsluze dost lékařů z ambulancí.
Nepřipadá vám zvláštní, že na tento nápor není systém dávno připraven? Že ho začínáme řešit přesně v ten týden, kdy k němu reálně dochází?
Samozřejmě, že ano. Já už rok upozorňuji, že dnešní stav jednoho dne přijde. Když si projdete můj Facebook, uvidíte, že celou dobu volám potom, abychom byli připraveni. Ale teď už nemá smysl si cokoli vyčítat nebo se ohlížet dozadu.
Když měli letos s hlavní vlnou očkování pomoci praktičtí lékaři ve svých ordinacích, moc slavně to nedopadlo. Proč myslíte, že nás nyní zachrání ambulantní specialisté? V čem to bude jiné?
Protože teď se řítíme do čelního nárazu, máme poslední šanci strhnout volant a náraz aspoň ztlumit. Ambulantních specialistů je v Česku 60 tisíc. Kdyby se zapojil každý desátý a vyočkoval sto dávek, jsme na 600 tisících. Kamenem úrazu asi bude byrokracie – mají-li jít lékaři pomáhat do očkovacích center, musí dnes podepsat pracovní smlouvu, absolvovat lékařskou prohlídku, být poučeni o bezpečnosti práce. To je komplikovaný proces, který každého odradí. Proto jsem mluvil o součinnosti hejtmanů. Už jsme na ně směřovali požadavek, ať se proces zjednoduší. Druhá cesta je jít vstříc těm, kteří budou chtít očkovat ve svých ordinacích. Už se nám mohou hlásit jako dobrovolníci a jednáme se státní agenturou NAKIT o tom, jak tuto nabídku zpřístupnit veřejnosti jako interaktivní mapu, aby si každý mohl najít ordinaci ve svém okolí.
Ve vaší zprávě píšete, že příští týden na covid-19 zemře přibližně 1400 lidí, kteří už jsou nakažení a nelze je zachránit. Věříte, že ten další týden by již něco zlepšit šlo?
Ano. Posilující dávka nyní vychází po pěti měsících pro lidi starší 50 let, tedy právě ty, kteří jsou rizikovou skupinou. Imunita u starších ročníků nyní klesá, ale s posilující dávkou se během týdne obnoví. Vakcinace je prevencí před vážným průběhem – lidí, kteří po třetí dávce skončí na JIPkách, je absolutní minimum. Pokud během týdne dostane třetí dávku milion lidí, můžeme tím naprosto změnit dynamiku epidemie.
Nemůže vaše akce v ordinacích selhat kvůli distribuci vakcín?
Podmínky pro uchování vakcín v mrazu se uvolnily, v běžné lednici už lze přípravky dnes uchovávat přes dvacet dnů. Limitující je tak už jen to, že po naředění očkovací látky je nutné rychle během dvou hodin vyočkovat šest dávek. Ale to lze zorganizovat.
Vaši akci zaštítil i končící premiér Babiš. Není to podle vás laciné gesto, které má teď na odchodu jen zamaskovat fakt, že vše už mělo být dávno hotové?
Možná vypadám jako idealista, ale mě teď nejde o politiku. Snažím se vyjednat i podporu u Petra Fialy a dát politiku stranou, abych stimuloval zájem zdravotníků všech politických vyznání. Nejjednodušší je říkat, proč něco nejde. Chci mít čisté svědomí, až se mě jednou bude někdo ptát, jak jsem pomohl já. Abych mohl říci, že já jsem udělal maximum.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].