0:00
0:00
Rozhovor18. 10. 20214 minuty

Jaterní encefalopatie vliv na intelekt bezesporu má

O dopadech možného zdravotním stavu prezidenta Zemana s anesteziologem Janem Jahodou

Miloš Zeman volí
Autor: KPR

Kancelář prezidenta republiky už přes týden tají, proč byl Miloš Zeman hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny Karim v Ústřední vojenské nemocnici. Zatímco prezidentovo okolí jeho zdravotní stav opakovaně zlehčuje, lékaři, kteří na podobných pracovištích působí, mluví o potřebě sofistikované léčby. Jedním z nich je Jan Jahoda, primář Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava.

Pracoviště Karim znáte, jak na takových místech probíhá péče o pacienty?

↓ INZERCE

Pokud vím, tak prezident leží na anestesiologicko resuscitačním oddělení, které je na vrcholu diferencované péče a od veřejnosti známější jednotky intenzivní péče JIP se liší zejména podpůrnou či náhradní péčí životně důležitých orgánů a funkcí, jako je ventilace a oxygenace, oběh a metabolická péče. U nás v Ostravě jednotku Karim máme také - jmenuje se tak, protože jde o kliniku anestesie, resuscitace a intenzivní medicíny. Kromě vysoce sofistikované péče o pacienty tu probíhá i pedagogická a výzkumná činnost, proto tu působí i akademici.

Jsou tu pacienti napojeni na přístroje? Jaké a co jim poskytují?

Jak z výše uvedeného vyplývá, tak intenzivní péče je charakterizovaná podporou či náhradou funkcí - a to bez přístrojů nejde. Ty jsou v zásadě dvojí. Diagnostické, tedy nejrůznější monitory - nejužívanější je EKG diagnostika a oxymetrie, měření hladiny kyslíku v krvi. A pak podpůrné, tady jde zejména o o poskytovatele kyslíkových směsí, kyslíkové brýle, kyslíkové masky, podpora ventilace a ventilátory. Dochází zde samozřejmě i k podpoře oběhu na základě monitorování tlaku a frekvence tepu, případně k náhradě objemu kolující krve. A je tu i metabolická podpora - což je hodně široký pojem, zejména z hlediska poskytování energie a podpory metabolicky aktivních orgánů nebo také parenchymatosních orgánů, kam patří játra a ledviny.

Je nějaký čas během dne, kdy jim mohou být přístroje odpojeny?

Jak se zlepšuje zdravotní stav toho kterého pacienta, tak se zařazuje odvykání od přístrojové podpory. Je to jedna z nejsofistikovanějších činností, kterou lékaři provádí.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že tu prezident pracuje, čte a podepisuje dokumenty, mluví s návštěvami. Je to možné?

Z hlediska rehabilitace nejen somatické je podpora duševní činnosti žádoucí, otázka je, jestli se tomu dá říkat práce. Na lepších pracovištích je zaveden koncept basální stimulace, což je podpora somatické a duševní činnosti, většinou za využití rodinných příslušníků. Na našem pracovišti je to tak, že si vybereme jednoho člena rodiny, většinou partnera, s kterým pacient a my komunikujeme.

U pokoje Miloše Zemana se minulý týden vystřídalo kromě rodiny minimálně šest dalších lidí. Je větší množství pro pacienta zatěžující?

Najít správnou míru je docela hlavolam. Z počátku se totiž návštěvy počítají na minuty a jejich náplň se řídí domluvou ošetřujícího personálu a kontaktní osoby, jedná se o pár dotyků, pár vět. Pokud by se to přehnalo, duševní vypětí se přenese na somatické a pacient je poškozován.

Jaké jídlo pacienti dostávají? Mluvčí Miloše Zemana sdělil, že prezident měl k jídlu sladké buchty a vinnou klobásu. Je to možné?

Tak to nás s kolegy velmi pobavilo velmi, mám na mysli právě tu vinnou klobásu. Pacient je totiž zprvu energeticky podporován do žíly, pak také sondami do nejrůznějších oddílů zažívací trubice.

Jak si vysvětlujete tato tvrzení?

Nejspíše se jedná o pokus přesvědčit širokou veřejnost, že pan prezident je zdráv, ale nedomnívám se, že to odpovídá pravdě.

Diagnózu Miloše Zemana stále neznáme. Nejčastěji se mluví cirhóze jater, ascitu, kdy se mu hromadí voda v dutině břišní, a jaterní encefalopatii. Jak se taková onemocnění projevují?

Změnou nálad, časnou únavou z běžné činnosti, změnou reaktivity zejména při emocích a při jednání s členy třeba rodiny. Domnívám se, že prezident trpí encefalopatií již nějakou dobu. Pacienti, kterým hrozí nebo došlo k selhání jater, jsou složití a čím dál častější - a jejich léčba je komplexní a dlouhodobá.

Může mít jaterní encefalopatie vliv na intelekt člověka?

Jaterní encefalopatie má na intelekt bezesporu vliv.

Jde o nezvratný stav, nebo to lze léčit?

Pokud se jedná o pokročilou cirhózu, lze pacienta léčit, zmírnit příznaky, nikoli vyléčit.

Je něco, co vás v informování Kanceláře prezidenta republiky o zdravotním stavu hlavy státu překvapuje?

O zdravotním stavu pacienta na ARO by měl informovat jeho ošetřující lékař, nikoliv úředník.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].