0:00
0:00
Rozhovor3. 10. 20206 minut

Bartoš: Jsem pro spolupráci se Starosty

S předsedou Pirátů o krajských volbách, opozičním spojování a dostatku sil

Autor: Milan Jaroš

V Olomouckém kraji, kde šli Piráti v koalici se STAN, jste se dostali ke dvaceti procentům hlasů, tedy řádověji více než kdekoliv, kde jste kandidovali sami. Jak si to analyzujete, co vám tím voliči řekli?

V Olomouckém kraji ta spolupráce zafungovala. Měl jsem možnost tam být v kampani s oběma lídry od nás i ze STAN a jsem rád, že uspěli. Rozhodně je to zajímavý vstup do hlasování Pirátské strany o možné spolupráci se STAN před parlamentními volbami v roce 2021.

↓ INZERCE

Všude jinde jste dostali mezi deseti až čtrnácti procenty. Je pro vás odskok na Olomoucku výrazný?

Budeme ještě dál analyzovat, zda je to prostý součet nebo  bonus za spojení stran, který tomu dává ambici navíc. To, co se povedlo na Olomoucku, je ukázkou funkční spolupráce, ale zda je aplikovatelná na celou republiku, to je stále otázka, kterou musíme se členy rozlousknout.

Vy sám máte na další spolupráci se STAN jaký názor?

Já jsem proponentem té spolupráce, bavím se s kraji a našimi členy. Nezastírám, že nám funguje spolupráce v Poslanecké sněmovně a že si rozumíme i v rámci vedení stran. To je jedna věc, druhá věc je, že děláme politiku, která je trvalá. Případná domluva se STAN by se musela promítnout do každého dalšího konání nejen v následujícím volebním období na sněmovní úrovni.

Jakub Michálek Autor: HN - Radek Vebr

K hlubším debatám se STAN mimo kamery dochází delší dobu, na pondělí máte už domluvenou schůzku s jejich vedením. Oni následně budou o parlamentní volební spolupráci hlasovat do poloviny října, vy se touto otázkou budete zabývat také. Už víte kdy? 

Máme standardní jednací doby našeho celostátního fóra, předkládáme tuto otázku 15. října členům - řešit by se to mělo někdy v první polovině listopadu.

Co jim budete předkládat?

Od celostátního fóra jsem dostal zadání připravit analýzu, která má několik oblastí. Jedna část je programová shoda, ale je tam třeba i jednání poslaneckých klubů v politice v rámci klíčových hlasování, které považujeme za důležité. Tam to vypadá velmi dobře, to dělají naše resortní týmy. Pak jsou tu samozřejmě otázky personální na úrovni krajů,  nástin modelů skládání kandidátek. Když dáme všechno toto na stůl, bude z toho nějaký závěr a doporučení a v Pirátské straně se o tom povede debata. Jsme strana demokratická, kde kraje rozhodují o svých kandidátkách v primárních volbách, tahle věc musí být skutečně prodiskutovaná a zvážena všechna pro a proti. Není to tak, že se dva předsedové domluví a druhý den se tak děje. Ani bych to tak nechtěl.

O čem přesně tedy budete hlasovat?

Bude předložena varianta samostatného postupu v parlamentních volbách  v roce 2021, kdy máme otevřené kandidátky, na kterých kandidují i nestraníci nebo jiné strany, které nejdou samy do  velkých voldb. A druhou variantou bude koaliční spolupráce s hnutím STAN podložená výše zmiňovanou analýzou; zda a jak je to možné a jak by taková spolupráce vypadala.

Když se členové rozhodnou, bude to definitivní?  

Předpokládám, že nikdo nebude rozhodnutí celostátního fóra revokovat. Jsou většinou velmi konsensuální, není to tak, že by dopadala čtyřicet devět ku padesáti jedna.

Co se týká varianty kandidátky se STAN, bude tam detailně stanoveno, jak by se vaši a jejich členové střídali? Jedna ku jedné?

Zcela určitě to bude specifické pro dané kraje, ostatně sílu stran na úrovni krajů známe všude po České republice. Jsme strana, která v této chvíli v celostátních průzkumech má mezi patnácti až třeba devatenácti procenty - a případná spolupráce by měla být i personálně výhodná pro obě dvě strany. O faktických parametrech jednotlivých kandidátek by se jednalo. Vše má svůj čas a jasné postupy, musíme mimo jiné zvolit celostátního lídra pro tyto parlamentní volby, o kterého se budu ucházet.

Předseda Starostù a nezávislých Vít Rakušan Autor: ČTK

Pro kterou variantu budete hlasovat?    

V tuto chvíli jsem podporovatelem varianty se STAN, měl jsem možnost se bavit s předsednictvy všech krajů v rámci Pirátské strany, jednali jsme i tento týden. Řada výhrad, které jsou na krajských úrovních, je řešitelných. Právě třeba v návrhu parametrů koaliční smlouvy či skutečně specificky definovaném pořadí na kandidátkách per kraj.

V minulých krajských volbách jste měli pět zastupitelů, nyní jich máte přes sto, což jste si stanovili jako svůj cíl. Co to znamená pro vaše etablování se v české politice? 

V politice jsme jedenáct let a stále se o nás mluví jako o nováčcích, přitom jsme o dva roky starší než hnutí ANO, jsme i o pár měsíců starší než TOP 09. Pro nás je výsledek na krajích další logický krok. Snažíme se politiky propojovat, když navrhujeme v Poslanecké sněmovně nějaký zákon, víme, jaký dopad to má na obce nebo kraje. Doufám, že když teď budeme mít více krajských zastupitelů, podaří se nám vše lépe synchronizovat. Podle výsledků z posledního půl roku si troufám říct, že jsme druhou nejsilnější stranou v České republice.

Premiér Andrej Babiš nezvládl koronavirovou pandemii, je navíc delší dobu ve vládě, přesto v krajských volbách nedopadl špatně. Jak si to vysvětlujete?

Je to vládní strana, která má silnou mediální linku. Má prakticky nonstop přístup do médií z pozice jednotlivých ministerstev i z pozice premiéra. Ne každý občan se o politiku zajímá aktivně, že by ji sledoval každý den. Je velmi jednoduché - a já to nikomu, nedej bůh, nezazlívám - naskočit na vlnu ANO, že všechno se zařídí, stát se postará. To Andrej Babiš minimálně v rovině prezentační umí velmi dobře. Já stojím za prací Pirátů, překládám naše návrhy a věřím, že ty dobré věci uspějí. Někdy je to jen otázka času.

Dělat opoziční politiku je náročné, nemáte šanci toho tolik prosadit. Kdyby se vám po příštích parlamentních volbách podařilo zůstat opět jen v opozici, máte osobně energii v téhle roli pokračovat a být dál lídr Pirátů?

Při své poslední obhajobě jsem řekl, že dokud si myslím, že jsem přínosem pro Pirátskou stranu, tak budu kandidovat na jejího předsedu. Máme ale spoustu dalších velmi schopných lidí: Olga Richterová, Jakub Michálek, Vojta Pikal a další. Když se podívám na toto volební období, a srovnám to s naším volebním programem a s tím, co jsme předložili, tak nám se často daří inspirovat vládu Andreje Babiše. Naše zákony sice se zpožděním předkládá jako vládní, ale mají prapůvod v pirátské politice.

Takže o energii nepřijdete…

Mám jí spoustu. Teď jsem sice v kampani flákal cvičení, ale jinak chodím třikrát týdně. A také v našem týmu umíme pracovat i s dynamikou a umíme se nabíjet vzájemně od sebe.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].