Přečtěte si články Respektu, které získaly Novinářskou cenu
Ocenění si odnášejí Kateřina Šafaříková a Ivana Svobodová
Nadace Open Society Fund zveřejnila vítěze devátého ročníku soutěže Novinářská cena a dvakrát při vyhlášení zazněla i jména redaktorek týdeníku Respekt. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil ve čtvrtek 2. května v pražském divadelním a uměleckém prostoru Jatka 78, v předvečer Mezinárodního dne svobody tisku. Nezávislá porota nominovala vždy tři autorky či autory daného žánru: týdeník Respekt se objevil ve všech kategoriích psané žurnalistiky, a navíc i v Česko-slovenské ceně veřejnosti, o které hlasovali čtenáři. V kategorii rozhovor zvítězila Kateřina Šafaříková a Ivana Svobodová navržená na Cenu veřejnosti si nakonec odnesla čestné uznání. Všechny nominované texty jsou výjimečně odemčené. Pokud podobné články oceňujete a chcete je číst pravidelně, staňte se naším předplatitelem.
Kateřina Šafaříková: Nelituju se. A děkuju za to Kafkovi
Kategorie Nejlepší rozhovor: Francouzský spisovatel a novinář Philippe Lançon jako zázrakem přežil teroristický útok na Charlie Hebdo poté, co mu dvě rány ustřelily kus obličeje. O atentátu, transplantaci tváře a pobytu v nemocnici napsal v nedávné době knihu, za niž dostal francouzskou literární cenu. S Respektem se sešel nedaleko svého bydliště v Paříži a mluvil mimo jiné o tom, jak ho jeden pražský rodák provedl mezi světem mrtvých a živých a pomohl mu vrátit se domů, do toho druhého z nich. „Chtěl jsem kreslíř Cabuovi ukázat jednu knížku o jazzu, a tak, když skončila redakční porada, jsme se nad ní na chvíli zastavili. Kdybych knížku neotevřel a odešel o dvě minuty dřív, ve dveřích nebo na schodech bych narazil na oba vrahy a bezpochyby by mě na místě zastřelili. Snad stokrát jsem to propočítával a vždycky jsem došel ke stejnému závěru,“ říká na otázku, jak přežil.
Ivana Svobodová: To dítě utopit!
Nejlepší reportáž: Osmiměsíční batole se probudilo do dobré nálady a směje se na rodiče, kteří si ho podávají z náruče do náruče. Garsonka v třineckém paneláku je útulně zařízena, je úterní dopoledne, chlapečkovu otci však začíná směna v restauraci zase až zítra, takže je celá rodina pohromadě. Idylu kazí jen téma hovoru. Do vyprávění o tom, jak se rodiče chlapce seznámili a pak vzali a jak svůj nejšťastnější den zažili loni v květnu, kdy se jim v třinecké porodnici narodil zdravý syn, se vkrádají i vzpomínky na přání, která jejich dítě při vstupu do života dostalo. Kromě těch láskyplných od rodiny a kamarádů mu přála i spousta neznámých lidí na internetu. Přáli mu smrt.
Martin Uhlíř: Počasí all inclusive
Nejlepší komentář: Důvod k optimismu se tak hledá jen těžko. Celosvětová spotřeba uhlí loni po několikaleté přestávce opět stoupla, stejně jako emise skleníkových plynů. Průzkum nových ložisek ropy běží na plné obrátky. Podle neoficiálních informací uniklých z nové chystané zprávy OSN překročíme přísnější ze dvou met ukotvených pařížskou dohodou, tedy oteplení světa o 1,5 stupně, už v roce 2040. A stále více vědců se domnívá, že se nepodaří splnit ani měkčí cíl, tedy závazek, že se do konce století planeta neohřeje o více než dva stupně. Už jsme to psali snad stokrát: vedro a sucho se pak v řadě oblastí světa stanou normou, neúroda trvalou hrozbou. Do pohybu se dají miliony klimatických uprchlíků.
Ondřej Kundra: série o Skripalově stopě v Česku
Kategorie Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek: Při cestě do Prahy Skripal působil údajně nezdravým dojmem, bylo to nedlouho poté, co zemřela na rakovinu jeho žena Ljudmila. Skripal však i přes svůj churavý vzhled vystupoval podle svých hostitelů uvolněně a vtipkoval, že mu lékař doporučil pít kvůli vysokému tlaku whisky. Co přesně svým partnerům odhalil, není známo, zdejší tajné služby ale jeho návštěvu označují jako přínosnou. Faktem je, že české úřady v rozmezí let 2010–2014 vypověděly ze země minimálně deset ruských špionů, kteří pracovali na zdejší ruské ambasádě pod diplomatickým krytím. Jednalo se o zástupce vojenského úseku, administrativní pracovníky i přímo diplomaty. Vše se dělo v tichosti, tajné služby ani ministerstvo zahraničí svůj postup médiím nesdělovaly.
Ivana Svobodová: Anatomie jedné tragédie
Česko-slovenská cena veřejnosti: První srpnový čtvrtek utonuli v jezeře Lhota kousek od Brandýsa nad Labem dva vietnamští chlapci – a o den později smutnou událost doplnila šokující zpráva, co mělo tragédii provázet. Redakce Blesku a TV Prima se vydaly na místo a přinesly svědectví návštěvníků jezera, z nichž vyplývalo, že děti mohly možná žít, kdyby byl personál areálu akceschopnější a především se nechoval přezíravě. Hlavním argumentem zveřejněných výpovědí, že personál areálu nedělal, co měl, byl čas. První hlášení rozhlasu o ztracených dětech se ozvalo kolem půl třetí odpoledne. Na videu agentury Aktu.cz zveřejněném na zpravodajských webech se den po tragédii objevilo svědectví ženy, jíž nebylo vidět do tváře: tvrdila, že děti nebyly k nalezení už od 13 hodin.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].