0:00
0:00
Společnost4. 11. 20158 minut

Revoluce ze vzduchu

Kdo to bude regulovat?
(Synchronizovaný přelet dronů na konferenci WSJDLive, Laguna Beach, Kalifornie, říjen 2015)
Autor: Globe Media /  Reuters

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) nedávno vydal důrazné varování. Očekává se, že během letošních Vánoc se jen v USA prodá kolem jednoho milionu dronů, a mezi zaměstnanci úřadu to vyvolává obavy. A podobně to vidí i Evropská komise, jež předpokládá, že do deseti let může trh s drony představovat až desetinu celého leteckého průmyslu. Proč to vzrušení? Létající stroje se v neregulovaném systému zhusta dostávají do rukou jedinců, kteří si nejsou vědomi, že několikakilogramové létající zařízení může být velmi nebezpečnou hračkou.

Příliš rychlý vývoj

↓ INZERCE

Zásadní pokroky v miniaturizaci elektroniky a především ve vývoji baterií v posledních letech umožnily vznik malých létajících zařízení, jež dokážou fungovat jak zcela autonomně, tak na dálkové ovládání. Drony mívají čtyři vrtule (pak jde o tzv. kvadrokoptéry), ale může jich být i šest, osm nebo ještě víc. Lze je ovládat pomocí speciálního setu, případně skrz aplikace pro tablet anebo smartphone. Stroje jsou výsledkem dlouholetého vývoje armádních technologií, které postupně prorostly do oblasti civilního letectví. Armádní drony mají mnoho podob – nejčastěji jsou to poměrně velká proudová letadla. Mozkem, který je udržuje ve vzduchu, je software, jenž si rychle našel cestu i do civilní oblasti.

Dnes už drony zdaleka nejsou jen hračka pro nejrůznější „geeky“. Staly se z nich profesionální nástroje, které do řady odvětví přinášejí průlomové změny. Zatímco na silnicích probíhá elektrická revoluce velmi pomalu a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc