0:00
0:00
Společnost4. 11. 20156 minut

Most do neznáma

Trojrozměrný tisk se začíná vymykat prostorovým limitům: kdy nás roboti přenesou od modelů k tištěným domům?

Funkční, z udržitelného materiálu a umožňující volnost formy. (Maketa mostu v Amsterdamu od firmy MX3D)
Autor: Adriann de Groot

Průmysl neustále hledá všemožné využití 3D tisku, zejména při rychlém vytváření prototypů a malosériové výrobě součástek s vysokou hodnotou v oborech, jako je například letecký průmysl. Jedním z limitujících faktorů je dnes rozměr 3D tiskárny. Aby tiskárna mohla něco vrstvu po vrstvě vytvořit, musí se to do ní vejít. Trojrozměrný tisk se ale nyní začíná z toho vajíčka klubat. Tiskárny lze zvětšit a použít ve stavebnictví pro tisk budov a dalších konstrukcí.

Robot nad kanálem

↓ INZERCE

Nizozemský startup MX3D se právě teď chystá vytisknout celý most. Firma, jež vznikla při továrně na nábytek, vyvinula externí systém pro 3D tisk, kterým chce vytisknout pěší lávku přes kanál v Amsterdamu. Městská správa již určila vhodné místo a vydala nezbytná stavební povolení. Most by měl mít rozpětí 15 metrů a bude se tisknout z oceli – vcelku, nebude sestaven z prefabrikovaných dílů.

Když se spojí technologie budoucnosti s tradičním městem. (Detail sváření-tisknutí, (nákresy mostu v Amsterdamu od MX3D) Autor: 3X Archiv MX3D

Nejobvyklejší metodou tisku kovových objektů je doposud selektivní spékání laserem, někdy se mu říká laserové sintrování. To se odehrává ve stroji – ten největší má rozměry zhruba jako osobní vůz –, který pracuje autonomně. Při tomto postupu se na základní tvar nanese vrstva práškového kovu a výkonný laser pak jednotlivé částečky speče do tvaru potřebného pro první vrstvu. Základ se potom sníží, nanese se další vrstva prášku, proces se opakuje a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc