V Praze vznikne centrum pro lidská práva v Číně
Nový institut bude informovat o totalitních praktikách a porušování lidských práv
Všichni Češi zjevně nepovažují návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za “splnění svého snu,” jak prohlásil pro státní čínská média lobbista Jaroslav Tvrdík. K protestům v pražských ulicích proti čínskému vůdci se nyní přidal systémový tah: v Praze vznikne nový institut, jehož hlavním smyslem bude informovat obyvatele střední Evropy o totalitních praktikách a porušování lidských práv v komunistické velmoci.
Institut s názvem Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně je společnou iniciativou několik českých a mezinárodních nevládních organizací v čele s Forem 2000 a podle zakladatelů je reakcí na pročínský kurz české zahraniční politiky. “V Česku a obecně v regionu střední Evropy je debata o Číně velmi jednostranná. Mluví se o ní jen v ekonomické rovině, dokladem je současná návštěva čínského prezidenta,” řekl Respektu šéf mezinárodní konference Forum 2000 Jakub Klepal. “Jenže Čína jsou také političtí vězni a nefunkční občanská společnost, protože ji čínský režim tvrdě potlačuje. Chceme, aby se tohle česká veřejnost dozvěděla,” dodal Klepal.
Za založením a financováním centra kromě Fora 2000 stojí Amnesty International, Most, tibetská Lungta, organizace Češi Tibet podporují nebo Post Bellum, které shromažďuje fakta a výpovědi svědků o nacistické a komunistické totalitě v Česku. “Lidé v Číně jsou pronásledováni za tytéž postoje a činy jako kdysi naši tátové a mámy. To málo, co Post Bellum může pro perzekvované v Číně udělat, je vyslat tímto vzkaz, že o nich víme a stojíme na jejich straně,” zdůvodnil svoji účast v projektu ředitel sdružení Mikuláš Kroupa.
Centrum bude mít podobu společného projektu; kamenná instituce s vlastním sídlem by se z něj měla stát případně až později. K debatám, rozhovorům, promítání filmů a diskusím s hosty se budou využívat prostory zakladatelských organizací, jen pod hlavičkou nového čínského centra. Oficiální zahájení proběhne v úterý 29. března v 15 hodin v pražské Lucerně.
Přečtěte si více k tématu
Doba čínských princů
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].