Naomi Kleinová a česká levice
Ekologické hnutí má být jako meloun: zvenčí zelené, uvnitř červené, píše ve své nové knize známá aktivistka
Naomi Kleinová začíná svoji novou knihu „This changes everything“ otázkou jednoho účastníka konference ve Washingtonu v roce 2011, jejímž účelem bylo zpochybnit globální oteplování: „Do jaké míry je celé hnutí jednoduše zeleným Trojským koněm, jehož břicho je plné červené marxistické socioekonomické doktríny?“
Nuže, Kleinová je přesvědčena, že ekologické hnutí – slovy jiné podezíravé metafory z pravicových řad – má být opravdu jako meloun: zvenčí zelené, uvnitř červené. Ale nemá to být žádné tajemství jako v případě Trojského koně, nýbrž hrdé přiznání, že ekologičtí aktivisté musí být levicoví. Jen levicové ideje totiž dokáží zachránit naši planetu před změnou klimatu, tedy před katastrofou, za níž je odpovědný neoliberální kapitalismus.
Celá její kniha (píši o ní v novém Respektu) je tedy pokusem sjednotit chaotické řady nejrůznějších hnutí (od Occupy Wall Street přes lokální protesty obyvatel proti bezohlednému postupu různých těžebních firem až po nároky přírodních národů na odškodnění za kolonialismus) do jednoho ideologického proudu, který smete kapitalismus. Mimochodem, Marxe zmiňuje na 500 stranách jen jednou, když cituje jeho postřeh, že kapitalismus je „v nenapravitelném rozporu s přírodními zákony samotného života“.
Naomi Kleinová je rozhodně zajímavá autorka, která zvedá prapor mravního rozhořčení pořádně vysoko; a jejím cílem není nic menšího než vyburcovat lidstvo k akci proti zlu (tedy kapitalismu a globalizaci). Prvníma dvěma knihami (Bez loga a Šoková doktrína) si už připravila půdu pro velkolepý pokus sjednotit levici a ekologické hnutí. Mám sice díky osobní zkušenosti s uplatněním marxistické „socioekonomické doktríny“ oprávněné obavy z velkých ideologických projektů, přesto si myslím, že by její nová kniha měla být co nejdříve přeložena do češtiny.
Odhalí se totiž zásadní rozpor, o kterém se u nás mluví stále velmi málo. Z Kleinové knihy plyne, že buď je její ideologický koncept čirá utopie, anebo v Česku (a na Slovensku) neexistuje levice. V Česku jsou podle Kleinové v podstatě už splněny dvě hlavní podmínky ekologického mocenského převratu (ve jménu záchrany planety): levice ve vládě a elektrárny ve státních rukou.
Jenže ČSSD je možná červená navenek, ale uvnitř je černá od lásky k uhlí. A státní ČEZ? Škoda mluvit. Na Slovensku je levicová dokonce celá vláda, ale svým odporem k ekologii a lásce k špinavému průmyslu se vyrovná nejtvrdší americké pravici.
Ale možná je pravda, že v tom vlastně žádný rozpor není. Kniha Kleinové je zřejmě opravdu čirá utopie - ale stejně tak platí, že v našich zemích levice neexistuje.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].