0:00
0:00
14. 11. 20244 minuty

Trumpova moc nemusí být absolutní

Boj o post ministra spravedlnosti může ukázat, kde se budou nacházet hranice jeho vlivu

"Bude to mít velmi těžké." (Kandidát na ministra spravedlnosti Matt Gaetz)
Autor: ČTK / AP / Evan Vucci

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Vážení čtenáři našeho pravidelného amerického newsletteru,

z opačné strany oceánu se tento týden zprávy jenom hrnou, jednoznačné vítězství Donalda Trumpa mění scénu přímo před očima. V tuto chvíli je už jasné, že se republikánům skutečně povedla tzv. trifecta, tedy že ve volbách získali nejen Bílý dům, ale i obě komory Kongresu. Vláda strany nad Washingtonem je – alespoň na první pohled – absolutní, konzervativní je i Nejvyšší soud.

↓ INZERCE

Ve skutečnosti ale nejsou obrysy Trumpovy moci úplně jednoznačné, demokratům i po jasné porážce zůstává určitý prostor k blokování legislativních snah republikánů. V Senátu teď drží republikáni 53 křesel, tedy o dvě víc, než je nejtěsnější většina. Pokud budou hlasovat jednotně, stačí to ke schvalování Trumpových kandidátů na nejrůznější vládní posty, ale není to dost pro hladké schvalování zákonů. K tomu by bylo zapotřebí 60 hlasů, jež by zajistily, že se nemusí ohlížet na blokační proceduru, tzv. filibuster.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc