PPF chce prý koupit největší polskou televizi. Poláci mají důvod k ostražitosti
Skupina pod vedením Renaty Kellnerové na Slovensku ukázala, že před novináři upřednostňuje klid na byznys
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
V polských médiích se píše o domněnkách, že TVN, největší, nejdůležitější a po všech stránkách nejprestižnější televize v Polsku, je na prodej. A k těmto domněnkám patří i to, že americkým vlastníkům, firmě Warner Bros., poslala svou nabídku i česká PPF. Nebylo by na tom nic překvapivého. TVN je přesně ten typ podniku a Polsko je země, na které se PPF poslední roky soustředí a kam přesouvá těžiště svého podnikání. I když je to velká koupě, je zcela v možnostech české velkofirmy.
V Polsku je to velká věc, protože prodej TVN komukoli je velká věc z podstaty. Polsko není ve stejné situaci jako Česko, kde těmi společensky a politicky nejdůležitějšími audiovizuálními médii jsou veřejnoprávní televize a rozhlas – a proto se populističtí politici snaží poškodit, okrouhat a omezit právě je. Polsko je na tom stejně jako Slovensko a Maďarsko. Státní televize je v rukou vlády, ale ta skutečně podstatná televize je soukromá. Na Slovensku Markíza, v Maďarsku RTL a v Polsku právě TVN. Jsou podstatné tím, že jsou diváky oblíbené a kromě zábavných pořadů, filmů a seriálů provozují zcela standardní, dobrou novinařinu.
Minulá vláda Práva a spravedlnosti (PiS) televizi TVN nenáviděla. Považovala ji za svého nepřítele (a zčásti právem, protože TVN se zastávala základních demokratických zásad, které bývalá vláda občas pošlapávala) a za spojence tehdejší opozice (což v praxi znamenalo, že vládním politikům kladli novináři TVN kritické otázky).
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu