Jako motor stíhačky. Demonstranti v Srbsku tvrdí, že proti nim policie použila sonickou zbraň
Čevapi Times: největší protesty v dějinách Srbska - v Bosně přituhuje - tragédie v Severní Makedonii
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
Dobrý den, dobro došli
V Srbsku se v sobotu lidé sešli na zřejmě největším protestu v dějinách země. Nezisková organizace Archiv veřejných shromáždění, která počítá účastníky protestů, uvedla, že na základě terénního výzkumu a analýzy záběrů z protestu odhaduje, že se ho zúčastnilo mezi 275 tisíci a 325 tisíci lidí. Ministerstvo vnitra odhadlo účast na 107 tisíc. Pokračují tak několikaměsíční demonstrace studentů a jejich podporovatelů namířené proti všudypřítomné korupci. Protesty začaly v listopadu a vyvolal je pád betonového přístřešku na nádraží v Novém Sadu. Zemřelo tam tehdy 15 lidí. O tématu jsem v pondělí napsala komentář, který si můžete přečíst zde .


Demonstranti v Bělehradě obvinili srbskou policii, že proti nim použila zakázanou sonickou zbraň (LRAD). Videa na sociálních sítích ukazují tiše stojící demonstrující během patnáctiminutového ticha na památku obětí v Novém Sadu. Najednou zazní zvuk připomínající hlasité hučení a lidé v ulicích v panice prchají. LRAD vypouští supervýkonnými reproduktory zvukové vlny, které jsou extrémně hlasité, dosahují 150 až 160 decibelů: pro srovnání, motor stíhačky při vzletu vydává kolem 130 decibelů, přičemž zvuky už na úrovni 120 decibelů způsobují fyzickou bolest i trvalé poškození sluchu nebo tinnitus, nepřetržité pískání v uchu. Proto jsou sonické zbraně také známé jako „akustická pouta“ – lidé si totiž při jejich použití rukama zakrývají uši.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu