0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
13. 9. 20244 minuty

Jak otroci zajistili bílým ženám ekonomickou nezávislost

V pasti pohlaví: Pozoruhodná lekce z americké historie

Rodina Washingtonových: nesvobodný sloužící je tu sice znázorněn sám a v rohu, ale jinak byla prosperita jejich sídla Mount Vernon založena hlavně na otrocké práci
Autor: Andrew W. Mellon Collection, National Gallery of Art

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Na historii je fascinující, že nikdy není popsána definitivně, ale vždy je v ní ještě něco nového k objevení. O jednom takovém pohledu je dnešní newsletter.  

Když v druhé polovině padesátých let 19. století cestoval novinář James Redpath po jižanských státech USA, jedna věc ho překvapila. Editor listu New York Tribune a dlouholetý kritik otroctví na Jihu zjistil, nakolik tuto nehumánní praxi obhajují a černošské emancipaci urputně brání kromě bílých mužů také bělošské ženy. V sérii textů se pokusil tyto jejich názory objasnit, přičemž vysvětlení nabízel několik – a je pozoruhodné, nakolik byl ovlivněn dobovým názorem na ženy.

↓ INZERCE

 Podle něj byly od útlého věku „indoktrinovány“ a nikdy se nesetkaly s odlišným názorem, ať už v bezprostředním okolí nebo knihách či novinách, které četly. Klíčovou roli podle Redpathe hrál také fakt, že byly ochraňovány před setkáním s nejhoršími podobami otroctví – jižanské dámy nechodily na aukce, kde se otroci prodávali, neviděly bičování a další tvrdé tresty, nebyly obeznámeny s masivním rozsahem obchodu s lidmi. Kdyby ho znaly, spekuloval seveřanský žurnalista, bezpochyby by se přidaly k hlasům požadujícím jeho zrušení.  

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc