0:00
0:00
Krajinou28. 6. 20123 minuty

Nejlepší ministr přes PR

Jestli něco ministr životního prostředí Tomáš Chalupa opravdu umí, tak je to PR. Dokazuje to i aktuální změna ve vedení Národního parku Šumava.

Astronaut
Držitel loňského ropáka a nyní už bývalý ředitel NP Šumava Jan Stráský Autor: HN

Když Tomáš Chalupa nečekaně nastoupil do čela resortu, který mu byl zjevně úplně cizí, vypadalo to na pěknou melu. Po sociálních sítích se rozšířilo video s jeho projevem na jakémsi kongresu ODS, kde Chalupa podal ve čtyřech minutách pozoruhodný koncentrát své víry v „kapitalismus bez přívlastků“ (tedy bez Bruselu, občanských sdružení, odborů či – pozor, překvapení – ekoteroristů).

↓ INZERCE

V atmosféře, kdy i jinak celkem umírnění Chalupovi spolustraníci hlásili světu, že ministerstvo životního prostředí je potřeba vyčistit od „zelených fanatiků“, Chalupův nástup sliboval sérii brutálních a na odiv veřejnosti dávaných konfrontací, jakých se dopouštěl třeba exministr školství za Věci veřejné Josef Dobeš. 

Jenomže Tomáš Chalupa zdaleka není takový trouba jako „autentický konzervativec“ Dobeš. Jako bývalý stranický novinář (ODS blízký Denní Telegraf) a tiskový mluvčí (Klausovy vlády, později ODS) se zjevně naučil, jak prosazovat svou a minimalizovat přitom případné rozhořčení veřejnosti.

Po nástupu do čela resortu tak sice začal úřad po vzoru všech ostatních ministrů čistit a obsazovat svými lidmi z ODS (absence služebního zákona to prostě umožňuje); provokující řeči o ekoteroristech či zelených fanaticích ale ustaly.

Na Šumavě sice plánuje zmenšit plochy takzvaných bezzásahových zón (hlavně kvůli nim má smysl park mít) a jednou z nejcennějších oblastí prohnat lanovku; tyhle kroky ale halí do nového zákona o šumavském národním parku, prezentovaného jako báječný kompromis přinášející Šumavě kýženou stabilitu.

A když se provalilo, že Chalupovo ministerstvo poslalo miliony neexistujícím občanským sdružením, ministr s příkladnou rychlostí svolal tiskovku, ohlásil podrobný audit a vyzval přítomné, aby si počkali na jeho výsledky. Tak čekáme.

Do stejné kategorie spadá i současné střídání v čele Národního parku Šumava. Poté, co soud na podzim roku 2011 rozhodl, že loňské kácení na Šumavě bylo ze strany národního parku nezákonné, (což letos potvrdil i ombudsman), ke kritice kácení se přidal i Brusel a – byť to může být jen náhodná souvislost – podle průzkumu společnosti TNS Aisa si 78 % Čechů myslí, že příroda na Šumavě by se měla „nechat, jak je“; tak prostě po tom všem se Chalupa rozhodl vyměnit ředitele národního parku.

Jan Stráský, realizátor absurdní myšlenky, že Šumavu je potřeba vykácet a pak znovu osázet (i kdyby kvůli tomu bylo nutné porušovat zákony), odchází. Střídá ho jeho náměstek Jiří Mánek. Znalci sice vědí, že vyznává stejné přesvědčení jako Stráský a bude ho taky prosazovat. Znalců je ale málo. Ostatní – včetně Bruselu – tahle změna každopádně na čas uklidní.

A ministr Tomáš Chalupa si bude na futro moci udělat další zářez dobře zvládnuté práce s veřejným míněním. Gratulujeme.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].