Jak se zdá, požadavek premiéra, aby jeho ministři nebyli pouze tupí účetní, ale projevili při snaze o vyrovnaný rozpočet i kreativitu dobrých hospodářů, nebyl zatím zcela naplněn. Tady je jeden návrh, jak při škrtání projevit trochu fantazie.
V Česku se nachází přibližně 400 kilometrů čtverečních krajiny zdevastované těžbou – výsypky, lomy, pískovny. Rekultivace jednoho hektaru (0,01 kilometru čtverečního) zničené krajiny pomocí strojů stojí jeden a půl milionu korun. Do částky ale není započítána následná péče o nově vytvořenou krajinu, čili ve výsledku vyjdou rekultivace ještě o něco dráž.
Experti na samovolnou obnovu krajiny spočítali, že v průměru stačí počkat deset až dvacet let, než zničenou zemi sama od sebe pokryje souvislá vegetace. Na první pohled nepůsobí nijak zvlášť úžasně, na druhou stranu bývá bohatší na různé druhy živočichů a rostlin. Uměle obnovená krajina druhové pestrosti nepřeje.
Rekultivace financuje stát. Aby s tím přestal, stačí drobná změna v zákoně, který zatím neumožňuje nechat vytěženou krajinu ladem. Až ministři změnu provedou a proženou ji parlamentem, ušetří. Masové protesty odborářů se nepředpokládají.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].