Jak informují média, kácení kolem šumavského Ptačího potoka brání aktivisté. Ke stromům se přivazují řetězy, znervózňují dřevorubce a jsou policisty vyváděni za pomoci „hmatů a chvatů“.
Proti aktivistům stojí vedení NP Šumava v čele s prozatímním ředitelem Janem Stráským. To je ten muž, který měl v národním parku zmítaném všemožnými spory „uklidnil situaci“. Což se mu nedaří. Asi proto, že sám je aktivista.
Slovo aktivismus označuje označuje intenzivní prosazování určitých cílů motivované silným osobním přesvědčením. Přesně to Jan Stráský na Šumavě předvádí. Bez ohledu na zákony a formální postupy, kterými je jako vysoce postavený zaměstnanec státní správy vázán, podřizuje veškeré své kroky jedinému cíli: kácet stromy údajně napadené kůrovcem.
Nechme teď stranou odborný spor o to, jak (a jestli vůbec) na území národního parku na Šumavě zasahovat. Podstatné je, že k zásahům je potřeba mít řadu razítek (třeba posudek důsledků kácení na přírodu, která je součástí soustavy Natura 2000). A ta vedení parku nemá. Osobní přesvědčení prostě Jan Stráský staví výše než platná pravidla.
Na Šumavě teď prostě probíhá souboj aktivistů přivazujících se ke stromům s aktivistou Stráským vybaveným autoritou vysoce postaveného státního úředníka. Prvně jmenované krotí policie, kdo ale zkrotí toho druhého? Stráského nadřízený, ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, je na dovolené.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].