0:00
0:00
Kontext10. 12. 20225 minut

Zdroje Respektu: Zeman na Hradě řešil jmenování budoucího předsedy Ústavního soudu

Podle ústavních právníků by takový krok mohl způsobit právní a politický chaos a znamenal by vyprázdnění kompetencí nového prezidenta

Zemanův kandidát? Ústavní soudce Josef Fiala
Autor: ČTK / Šálek Václav

Prezident Miloš Zeman tento týden podle informací Respektu na Pražském hradě řešil, že by s odloženou účinností jmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Současný šéf Pavel Rychetský musí z čela soudu odejít v létě 2023, neboť mu vyprší desetiletý mandát. To už Zeman nebude u moci, ve funkci končí v březnu, ale mohl by se pokusit svůj vliv prodloužit, kdyby někoho narychlo ustanovil do čela této instituce.

„Prezident se v uplynulých měsících zaobíral myšlenkou na jmenování nového předsedy Ústavního soudu opakovaně, není to nová věc. Další debata k tomu na Hradě proběhla tento týden. Padalo tam také, že by to možná chtělo k věci udělat právní analýzu,“ říká zdroj Respektu obeznámený s děním na Pražském hradě. Tuto informaci potvrdil Respektu také další zdroj. Kdyby se k tomu Zeman nakonec rozhodl, mohl budoucího předsedu ÚS jmenovat v únoru po druhém kole prezidentských voleb.

↓ INZERCE

Potřeba podpůrné právní analýzy by mohla souviset s tím, že poté, co Respekt a později i další média před pár dny o úvahách Miloše Zemana poprvé informovala, postavila se většina ústavních právníků proti. Ústava ČR přesně neříká, kdy nejdříve je možné jmenovat předsedu Ústavního soudu, ale podle ústavních právníků by byl takový krok jednoznačně protiústavní. Mohl by způsobit právní a politický chaos a znamenat vyprázdnění kompetencí nového prezidenta.

Na zjištění Respektu, že končící prezident Miloš Zeman může zvažovat zásah do vedení Ústavního soudu, už reagovali také někteří finalisté prezidentské volby. „Považuji za správné, aby nového předsedu Ústavního soudu vybíral prezident po jmenování nových ústavních soudců. Proto věřím, že se prezident nerozhodne jmenovat předsedu předčasně ještě před koncem současného funkčního období. Pokud by k tomu došlo, považoval bych to za ústavní exces, o kterém by měly rozhodnout soudy. Buď prostřednictvím správní žaloby podané některým z ústavních soudců, nebo jako poslední možnost – kompetenční žalobou na Ústavní soud ze strany nového prezidenta,“ odpovídá prezidentský kandidát Petr Pavel na otázku, jak by postupoval, kdyby Zeman tah s předsedou Ústavního soudu udělal.

Další z trojlístku předpokládaných finalistů prezidentské volby Danuše Nerudová na svůj twitter napsala, že by Zemanovo rozhodnutí v případě svého zvolení neakceptovala: „Pokud by Miloš Zeman opravdu jmenoval nového předsedu Ústavního soudu před koncem svého funkčního období, v případě svého zvolení bych prohlásila tento jmenovací akt za neexistující a řádně jmenovala nového předsedu ÚS. Demokracie není ničí hračka.” Andrej Babiš zatím na otázku Respektu nereagoval.

Jako o Zemanově kandidátovi se mluví o současném soudci Ústavního soudu Josefu Fialovi, který měl blízko k Pražskému hradu už před jmenováním soudcem. Hradní kancléř Vratislav Mynář měl o Fialovi v roce 2012 mluvit jako o kandidátovi na senátora za Stranu práv občanů (dřívější Zemanovci), které v té době šéfoval, ale z kandidatury nakonec sešlo. „Prosím, respektujte, že podobnými formami s médii nekomunikuju již čtvrtstoletí,“ napsal již ve čtvrtek Fiala na zaslané otázky Respektu, aniž se vyjádřil k tomu, jestli mu tato funkce byla nabídnuta. Od té doby nekomunikuje.

Debata prezidentských kandidátů na smíchovské průmyslovce Autor: Matěj Stránský

Jak zaznělo od Danuše Nerudové, nová hlava státu může jmenování budoucího předsedy Ústavního soudu současným prezidentem nepřijmout a najmenovat do funkce „svého“ soudce. Od příštího roku se bude obměňovat velká část Ústavního soudu, konkrétně osm soudců, bude je už vybírat nový prezident, kterému je musí schválit jako vždy Senát. Formování nového Ústavního soudu dělá z hlavy státu v roce 2023 silnou politickou figuru, ÚS rozhoduje o klíčových otázkách života v zemi. Kdyby Zemanův muž nabídku přijal, hrozilo by tedy dvojvládí a ústavní krize.

Pokud by nová hlava státu nechtěla Zemanův krok rozporovat, může se teoreticky na základě existujícího rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v podobné věci obrátit na NSS některý z ústavních soudců, jak zase zmínil Petr Pavel. Soudce by mohl argumentovat, že každý člen Ústavního soudu má subjektivní právo, aby byl brán v potaz jako předseda, jelikož prezident vybírá pouze z jeho osazenstva. A tím, že Zeman by konal takto předčasně, ochudil by ostatní ústavní soudce o možnost být vybrán novým šéfem či šéfkou instituce.

Zeman může jmenovat nového předsedu jen za předpokladu, že by s tím Fiala nebo někdo dalších ze současných ústavních soudců souhlasil. K takové možnosti se na svém twitteru vyjádřil bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Touží-li někdo po vysoké ústavní funkci tak silně, že je ochoten podílet se na zprznění Ústavy a přijmout s půlročním předstihem nominaci na obsazené místo, ukazuje nejen chtivost, ctibažnost a nestoudnost, ale hlavně selhání v roli, v níž se nachází, totiž být strážcem Ústavy,“ uvedl.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].