0:00
0:00
Kontext30. 9. 20215 minut

Babiš a Orbán, mlčenliví přátelé na náštěvě. Raději bez voličů a novinářů

Maďarský premiér dorazil do Ústí nad Labem, aby pohnul výsledkem tuzemských voleb

Autor: Milan Jaroš/Respekt

Na pár chvil, zhruba kolem čtvrt na čtyři, byl sice Viktor Orbán podle vlastních slov pouhým premiérem na státní návštěvě, který nechce dění v Česku ovlivňovat, dlouho to však nevydrželo. Většinu času byl tak v roli, na kterou na svou misi ve středu do Ústí nad Labem přijel - tedy jako mnohokrát proklamovaný přítel Andreje Babiše, kterému přijel popřát vítězství.

Slovo přátelství padlo mnohokrát a Andrej Babiš se snažil své city ukazovat a opětovat mnoha způsoby. Vřelým objímáním při Orbánově příjezdu ke Kramářově vile. Zamračeným znechucením, když byl u ústecké restaurace Větruše nucen spolu s hostem projít kolem malé skupinky hlasitých protestujících. Obdivnými slovy a vzpomínkami na společné politické úspěchy při tiskové konferenci po jednání. Smíchem, pohledy a dary při vrcholu celého dne - hodinovém povídání před uzavřenou společností v ústeckém Městském divadle.

↓ INZERCE

Kromě průchodu od lanovky do dveří Větruše, kde to dost dobře nejde, byla z toho všeho vyloučena zahraniční média i několik českých novinářů. Oficiální důvody Babišova týmu byly “kapacitní”. Což byl nesmysl, všude pro ně bylo místa dost. Proč se Babiš rozhodl vykázat německá a francouzská média, jeho lidé zatím nevysvětlili - při tiskové konferenci přitom v podstatě nebyl prostor na dotazy, ze kterých by mohl mít strach, a stejně tak při besedě.

Zahraniční reportéři se nicméně o každém slově obou politiků později dozvěděli od úspěšnějších českých kolegů, a tak i jejich publikum může vědět, že Andrej Babiš “pořád pracuje” a také “bojuje za české zájmy”. A Viktor Orbán je zase “skvělý člověk”, který by si přál, aby české, slovenské a maďarské fotbalové týmy hrály jednu fotbalovou ligu.

Jak V4 zrušila kvóty

Babiš je jedničkou ANO na zdejší kandidátce, ale ústecké veřejnosti maďarského premiéra ani jednou neukázal. Návštěva sestávala z oficialit, jednání, oběda, tiskovky a následného poklábosení na pódiu uváděného poslancem ANO a moderátorem Alešem Juchelkou. Ani do divadla nebyl vstup otevřený. Zhruba polovina sedadel byla prázdná, zbytek zaplnili vrcholovější členové ANO včetně poslanců a spolu s nimi v podstatě náhodně posbíraný mix řadových členů a příznivců hnutí. Do riskantního a nepředvídatelného podniku v podobě veřejného mítinku se premiér Babiš nepustil.

Témata celého dne, o kterých se mluvilo onu zhruba hodinu a půl, kdy měli oba politici před sebou mikrofon, byla čtyři: domácí úspěchy premiéra Babiše, domácí úspěchy premiéra Orbána, jejich společné úspěchy v unijních jednáních a jejich vzájemný dobrý vztah.

Přítomní viděli i jiné věci. Premiér Babiš uvedl tiskovku nesouvislým proslovem, ve kterém skákal od kůrovce k Ivanu Bartošovi, od green dealu k tuzemské nezaměstnanosti, kterou pro její nízkou úroveň “Maďaři obdivují”, a mezitím vším si odskakoval k migraci a ke čtyřem hodinám ráno na konci předloňského června, kdy celá V4 “zrušila kvóty”.

Premiér Orbán promluvil jako vzdělaný a uměřený člověk. Poděkoval za pozvání s tím, že je rád, že konečně navštívil město Vladimíra Párala, kterého v mládí on i jeho přátelé četli. A ano, Česko je skutečně úspěšná země, a ano, v Unii se skutečně chystají důležité boje o emisní povolenky.

Orbána jeho blízcí popisují jako veselého člověka, ale na veřejnosti to nedává znát. Většinu času je spíš zachmuřený a odměřený. Tím, kdo neustále vyzdvihoval vzájemné přátelství, byl v každém případě hlavně český premiér. Orbán o „příteli Babišovi“ promluvil  párkrát. Většinu z laviny komplimentů se zdvořilým a chápavým úsměvem přijímal. Třeba, když se Andrej Babiš v jednom momentu s hlavou mírně nakloněnou k Orbánovi zasnil, že na jejich společné přátelství bude vzpomínat v důchodu.

Opravdu skvělé

Na skutečnost, že Orbán v Maďarsku zlikvidoval prakticky všechny nezávislé instituce, a tedy v praxi i demokracii, řeč nepřišla. Pouze o den dříve, v úterý večer, opoziční koalice Pirátů a Starostů učinila protitah a pozvala do Prahy budapešťského primátora Gergélyho Karácsonyho. Ten nakonec kvůli nespecifikovaným komplikacím nedorazil, a tak opoziční primátorský adept se svým českým protějškem Ivanem Bartošem vedl jednání přes skype.

Autor: Milan Jaroš/Respekt

Bartoš se podle svých slov z první ruky dozvěděl, že “situace v Maďarsku je skutečně vážná” a pokud se Babiš chce vydat orbánovským směrem, “musíme mu v tom zabránit”. Ale i Andrej Babiš se ve středu dozvěděl nové věci - třeba že Viktor Orbán byl jednou z tváři maďarského protikomunistického odporu, za což si ho “ohromně váží” a přišlo mu to “opravdu skvělé”. Když na to konto Orbán vášnivě popisoval touhu po svobodě, kterou v době komunistické diktatury pociťoval, jeho protějšek, bývalý perspektivní straník a zdroj informací tajné policie, jen uznale pokyvoval hlavou.

Celý večer tak proběhl bez komplikací. Publikum souhlasně reagovalo, když oba politici oznámili, že střední Evropa je budoucností Unie, nebo že skutečně byly čtyři hodiny ráno, když jsme na konci června 2019 “zrušili kvóty”. Smálo se faktu, že by příští premiér mohl být Ivan Bartoš. Jen divadelní orchestr zahrál na hostovu počest pátý Brahmsův Maďarský tanec dřív, než měl, a obral tak přítomné diváctvo o možnost položit předem vybrané dotazy. Moderátor Juchelka stihl položit jen tři, a jak oba političtí přátelé mlčky na pódium přišli, tak z něj mlčky zase odešli.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].