Tak hodně zdravíčka a rozvahy. Hustá dvojka v živé akci
Ministryně Jana Maláčová je nejviditelnější tváří v kampani ČSSD
Do půl sedmé ráno zbývá ještě několik minut, ale v útrobách metra Palmovka už čekají dva dobrovolníci ČSSD. S sebou mají plátěné tašky plné volebních novin a chystají se na jejich ranní rozdávání. Totéž si někteří z nich zopakují ještě odpoledne. Kampaň na stanicích metra dělá pražská ČSSD dvakrát denně a tým osmdesáti lidí se různě točí podle toho, jak kdo může. Jedna osoba ale v posledních dnech nevynechává: hlavní tahák ČSSD, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Na svých sociálních sítích sdílí vždy na týden dopředu, na kterých stanicích se s ní lidé mohou potkat a na většinu pracovních dní má naplánované dvě štace denně, jednu před prací a tu druhou po ní. Právě ona je v závěru kampaně nejvýraznější političkou strany jak v terénu, tak na sociálních sítích. Tam vzbuzuje pozornost i spoty s pražským spolukandidátem Matějem Stropnickým, ve kterých duo samo sebe označuje za “hustou dvojku”.
NATO je nezpochybnitelné
Na Palmovku doráží ve čtvrtek Maláčová chvíli po půl sedmé. “Probereme se a můžeme jít na to,“ zdraví přítomnou skupinku dobrovolníků. Se všemi se evidentně zná a tykají si, letáky rozdává řadový člen sociálních demokratů, krajský tajemník i předseda vysočanské organizace. Dorazil i vlivný šéf pražské ČSSD a politický náměstek ministra zahraničí Pavel Jaroš, soukromě “pomoci kamarádce” přišla i jedna kolegyně Maláčové z ministerstva práce a sociálních věcí, která - jak sama uvádí - bydlí nedaleko.
Noviny si od nich vezme i senior Jiří, který na Palmovce bydlí už třicet let. Ale hned dodává, že on bude určitě volit hnutí ANO. “ČSSD je mi sympatická, paní Maláčová je mi sympatická, ale pan Babiš je pro nás důchodce nejpřijatelnější,” říká. “Jakou sprostou kampaň proti němu vedou, to je nehorázný, a co udělali s Babišovým synem, je sprostý. Někdo to udělal naschvál,” říká. Když ho dobrovolník upozorní, že na druhé straně prostranství rozdává látky přímo ministryně, chvíli otálí, ale pak se ji vypraví pozdravit a popřát “hodně zdravíčka a rozvahy”.
Pan Jiří svým postojem potvrzuje širší trend velké podpory, kterou Andrej Babiš mezi seniory má. Každý třetí volič v Česku je senior, přičemž starší lidé jsou navíc disciplinovanější v chození k volbám - podpora seniorů je tak pro konečný výsledek důležitá. Podle loňského průzkumu společnosti Kantar téměř polovina lidí nad šedesát let podporuje Andreje Babiše a hnutí ANO, naopak ČSSD by podle tohoto průzkumu volilo pouze sedm procent seniorů. Právě ti také patří mezi někdejší voliče sociálních demokratů, kteří přešli k současnému premiérovi.
Řada kolemjdoucích ministryni a místopředsedkyni strany i v ranním spěchu poznává, někteří jí děkuji za to, že za “lidi bojuje”, jiní si od ní chtějí nechat podepsat volební noviny a jeden muž ve středních letech ji prosí o selfíčko. Najdou se i tací, kteří Maláčové chtějí poradit, co má dělat lépe, a vyjádřit vlastní názor.
“Pokud sháníte peníze na zdravotnictví, koukněte, na to, proč dáváme tolik peněz na zbraně?” říká Maláčové muž, který podle svých slov dlouhé roky pracoval v zahraničí a nyní je v důchodu. “Vezměte, co udělali Američané a Britové Francouzům, opravdu myslíte, že je NATO náš spojenec?” dotazuje se Maláčové. Ta na argument, že by se mělo dávat méně peněz na zbrojení, souhlasně kýve, ale k tématu NATO už jen neurčitě dodává, že by to bylo na delší diskuzi.
“Spadla jste z višně?” reaguje pak na novinářský dotaz, zda je opravdu na diskuzi, jestli je NATO náš spojenec. “Samozřejmě že naše ukotvení v NATO a EU je nezpochybnitelné, ale souhlasím s názorem toho pána, že dvě procenta na obranu jsou nesmysl. My chceme 1,4 procenta, což je víc než dost v situaci, kdy nemáme peníze na zdravotnictví a sociální služby,” říká. “Otevřeně také říkám, že je zájmem Česka, aby v tendru na dostavbu Dukovan bylo co nejvíce uchazečů, a to i z Ruska, když to odsouhlasí bezpečnostní služby. Bude to ekonomicky výhodnější,” říká a diskuzi prozatím končí. S tím, že musí rozdávat letáky, a nemůže se u toho soustředit na programové věci.
Je to na místě
Ostrá vyjádření každopádně nyní v kampani ČSSD nechybí ani na jiných frontách. Ve snaze zvrátit nepříznivá čísla z průzkumů, které jim v posledních měsících často přisuzují méně než pět procent, vsadili sociální demokraté na pokus o rehabilitaci pravo-levého konfliktu. Ve vyjádřeních Maláčové, předsedy strany Jana Hamáčka i dalších straníků tak často zaznívá varování před možnou budoucí vládou ODS a návratem pravicové politiky.
Tímto směrem míří i online videa, která Maláčová točí se zmíněnou dvojkou na pražské kandidátce ČSSD, bývalým šéfem Zelených Matějem Stropnickým. Zatím vyšla dvě a hned v tom prvním oba politici nenechávají nikoho na pochybách, kdo je hlavním terčem jejich kampaně. Mluví v něm o “zlodějích” z ODS i dalších stran, které se podle Maláčové a Stropnického chystají na “rozkradení, pardon privatizaci” některých státních podniků.
Svá vyjádření opírají o vyjádření místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury, který pro magazín E15 uvedl, že by souhlasil např. s částečnou privatizací České pošty nebo Českých drah. Program celé koalice SPOLU o privatizaci nemluví, ale podle Maláčové je označení “zloději” na místě. “Máme stamiliardové schodky, kde vezmeme na splácení? Nejde o nic jiného než o to vytvořit atmosféru toho, že se musí všechno prodat. A když se spěchá, bude to pod cenou, to není nic jiného než rozkrádání majetku státu,” tvrdí.
Nerozhází ji ani námitka, že slova o ochraně ekonomických zájmů státu přicházejí od strany, která poslední čtyři roky seděla ve vládě s Andrejem Babišem, jehož střet zájmů prověřuje česká policie a řeší ho i Evropská unie. “Řekla jsem xkrát, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, nebudu z toho však dělat hlavní téma voleb. Je to důležité, ale lidé mají jiné starosti,” odmítá to Maláčová.
Pochybnosti si nepřipouští ani Stropnický. Přiznává, že záměrem videí bylo, aby působila agresivně. “Hrana tam musí být, jinak nikoho nezaujmete,” potvrzuje ve čtvrtek odpoledne před stanicí metra Lužiny, kam ČSSD vyrazila na další rozdávání letáků. Místo je pro kampaň ideální, v prostoru mezi východem z metra a vstupem do obchodního centra se kolem páté odpoledne pohybuje hodně lidí.
S nápadem točit spolu předvolební spoty přišla podle Stropnického sama Maláčová poté, co viděla jeho video, kde odmítá privatizaci pivovaru Budvar. Název pak hustá dvojka vymysleli “lidé v okolí paní ministryně”, říká Stropnický.
Zatímco na sociálních sítích však vzbuzují videa silné reakce a v médiích se mluví o jejich kontrolách v firmách, většina lidí, které dvojka potkávala minulý týden na Lužinách, měla jiné dotazy. A jak Maláčová, tak Stropnický neváhají setrvat s nimi v delší diskuzi. “Rozvažte to, přečtěte si noviny a uvidíte,” končí asi desetiminutový rozhovor s místní seniorkou Annou Stropnický. “Dlouho jsem volila lidovce, teď ale nevím, ještě se na to podívám,” říká žena a volební noviny ČSSD si přidává do svého vozíku s nákupem.
A dojde i na nečekaný hovor. Cestou z metra Matěje Stropnického potká jeho bývalý kolega z pražského magistrátu a někdejší předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. “Naposledy jsem ho viděl před třemi lety v zastupitelstvu,” vzpomíná Novák. “Popřál jsem mu veškeré úspěchy a myslím to vážně, i když já budu samozřejmě volit koalici Spolu. Myslím, že jejich úspěch oslabí strany, které bych tam opravdu vidět nechtěl,” loučí se Novák, zatímco Matěj Stropnický se už dává do hovoru s dalším kolemjdoucím.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].