0:00
0:00
Kontext16. 1. 20255 minut

Osvobození rukojmích, klid zbraní. Co znamená příměří mezi Izraelem a Hamásem

Netanjahu tvrdí, že hnutí od některých částí dohody ustupuje

příbuzní rukojmích poté, co byla oznámena dohoda o příměří 
Autor: Gideon Markowicz/JINI / Xinhua News / Profimedia

Oslavy v ulicích Izraele, Pásmu Gazy a dalších místech po celém světě spustilo oznámení o tom, že Izrael a Hamás se za účasti mediátorů z Kataru, Egypta a USA po patnácti měsících války dohodly na klidu zbraní na 42 dnů. Pro Izraelce tato zpráva znamená naději na to, že se domů vrátí zadržení rukojmí, které teroristé z Hamásu unesli 7. října 2023 do Pásma Gazy. Pro Palestince je zase nadějí na konec života v improvizovaných přístřešcích v uprchlických táborech s nedostatkem jídla i léků a hrozbou bombardování.  

Dohoda by mohla začít platit 19. ledna, až ji schválí vláda Izraele i Hamás – tedy den před inaugurací nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten dříve prohlásil, že pokud se strany nedohodnou na příměří do dne jeho inaugurace, Hamás „pocítí peklo“.  

↓ INZERCE

Na jednání o příměří se Trump aktivně podílel spolu s odcházející hlavou státu. Podle Joea Bidena byla jednání v Dauhá „jedna z nejtěžších, která kdy zažil“. Trump o dohodě na své sociální síti Truth Social napsal, že jeho tým bude dál úzce pracovat s Izraelem a spojenci USA na tom, aby se Pásmo Gazy už nikdy nestalo útočištěm pro teroristy. Tento text v několika bodech shrnuje, co uzavřená dohoda o příměří znamená, co přinese a jak na ni reagují světoví představitelé.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc