V novém Respektu najdete důkladný rozbor českých voleb, zde přinášíme deset rychlých zpráv z letošního politického klání.
1/ Političtí experti často zmiňují, že každé volby se hledá jiný druh lídra. Někdy lidé touží po někom, kdo vypadá jako vojevůdce do války, pak zase vybírají někoho, kdo sahá po ostrém slovníku, a jindy dávají přednost klidnějšímu hlasu. Petr Fiala si uměl počkat a vytvořit podmínky, aby lidé letos chtěli právě někoho takového. Takticky zvládl volby dokonale. Pokud bude chtít svůj úspěch udržet při životě, nesmí v budoucnu zapomínat, že dostal hlas právě jako “pan kompromis”. Měl by proto být uměřený. Má k tomu dobré předpoklady.
2/ Z Víta Rakušana se stává jedna z nejvýraznějších tváří politiky. Ukazují to nejen nejvyšší preferenční hlasy, ale i jeho velkorysá reakce na neúspěch Pirátů. Pakliže se mu podaří vztah v koalici udržet, ukáže to jeho další potenciál. S tím jednou může mířit i na premiérský post.
3/ Jestli by se někdo měl stát příkladem, jak přijmout neúspěch, je jím Ivan Bartoš. Zachoval klid a vstřícnost k pokračování koalice. Jistě se budou u Pirátů ozývat hlasy, že Bartoš selhal, ale lze pochybovat, že by někdo uspěl lépe. Piráti se stali terčem útoků většiny dezinfoscény i politické konkurence. A tím paradoxně pomohli k porážce Andreje Babiše - vyrostlo Spolu. Nepochybně i Piráti dělali v kampani spoustu chyb, ale ony dezinformace sehrály zásadní roli. A každý by tomu měl věnovat pozornost. Nevíme, proti komu se otočí příště. Ukazuje se opět, jak je společnost v době sociálních sítí zranitelná.
4/ Poslanecká sněmovna bude velmi konzervativní, protože jediný stoprocentně liberální proud - Piráti - získali málo mandátů. Bude na jednotlivcích ve sněmovně, aby udrželi liberální duch při životě.
5/ Andrej Babiš neumí prohrávat. Na tiskové konferenci to vypadalo, že za všechno můžou všichni, možná i mravenci, jen on je bezchybný. Schopnost prohrávat a ctít pravidla je výsada státníků. Babiš znovu ukázal, že jím není. Měl by podat demisi a říct, že šanci má dostat ten, kdo disponuje ve sněmovně většinou. To je dosavadní demokratická opozice. Místo toho ale na tiskové konferenci naznačil, že bude vše natahovat, jak to jen půjde. Stále má však šanci překvapit a udělat aspoň dobrou tečku za svým špatným výkonem.
6/ Celé předvolební období nám do redakce psaly desítky a desítky Čechů žijících v zahraničí, že kvůli absenci korespondenční volby se nemohli zúčastnit. To je nespravedlnost a je třeba to změnit.
7/ Zatím nemáme potřebná data, ale i z řady okrsků hlásili nadstandardní účast mladých lidí. Věnovali jsme se v Respektu před volbami hodně mladým lidem, takže s námi řada z nich navázala kontakt. A i mnoho z těch, kteří váhali, nakonec vyrazili. Pokud to tak je, nastává chvíle k přepsání teze, že mladí za sebe nechávají rozhodovat ostatní.
8/ Parlament bez komunistů je krásný, ale bez demokratické levice je to tragédie. I pravice ji potřebuje, ostatně “otec” pravice Antonín Švehla před sto lety říkal, že levici miluje. Uvědomoval si, jak je důležité, aby měla celá společnost své politické zastoupení. Doufejme, že vznikne brzy nová moderní levice.
9/ Populistický blok získal méně mandátů, protože nespolupracoval. To je dobrá zpráva, ale je třeba to vnímat i jako varování. Kdyby se začal spojovat, může příště vyhrát drtivě volby. I proto bude muset demokratická vláda, pokud vznikne, dělat velmi odpovědnou a sociálně citlivou politiku. Tím, že to před lety vláda nedělala, umožnila vyrůst Andreji Babišovi.
10/ Stále nevíme, jestli máme prezidenta.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].