Andrej Babiš hledá své místo na světě. Rád by zpátky k moci, ale není to jednoduché. Válka na Ukrajině je čistým střetem dobra a zla, nejsou tam žádná „ale”, takže nejde zpochybňovat naši pomoc Ukrajině a uprchlíkům. Babiš je nicméně král hledání „ale”, a tak vyrazil do boje proti bohatým Ukrajincům. A použil k tomu navíc pozoruhodný nástroj.
Babiš jako troll
Server Novinky.cz zveřejnil rozhovor s Andrejem Babišem, kde mimo jiné zaznívá: „Z Ukrajiny přicházejí i bohatí lidé v drahých autech, kteří také čerpají dávky, to by se mělo filtrovat. Byl jsem na úřadu práce v Teplicích, kde byly případy, že Ukrajinci, kteří tady pracovali načerno, chtěli čerpat dotaci, ale podařilo se to zjistit a nedostali ji. Hlavní problém je, že vláda se nestará o české občany. Například samoživitelky.”
V těchto čtyřech větách se skrývá mnoho pozoruhodných myšlenek. Tak například by bylo zajímavé slyšet, jak se majitel drahého auta nají, když nic jiného nemá? Kde bude bydlet? Kam budou chodit děti do školy? Jaké oblečení bude nosit?
Nepochybně se najdou Ukrajinci, kteří mají k dispozici bohatství, ale je velmi málo pravděpodobné, že ti půjdou na Úřad práce. Babiš pochopitelně cíleně manipuluje, pracuje s oblíbenou závistí. Faktem prostě je, že můžete mít na Ukrajině relativní bohatství, ale před válkou utečete jen s tím autem, které navíc ještě třeba splácíte. Babiš musí mluvit konkrétně, ukázat příklady takového zneužívání. Naštěstí všichni bohatí lidé nejsou stejní. Ne každý se snaží ze státu vysát, co jen jde.
Druhá věta jeho odpovědi navíc ukazuje, že zdejší systém si umí s podvodníky poradit. Pokud tedy zrovna neřídí vládu. Neexistuje dokonalá společnost, tedy ani ukrajinská. Podvodníci se najdou všude, je to smutné, ale nelze proto odmítat pomoci všem ostatním (k tomu se ještě dostaneme).
Jestli se tato vláda nestará dostatečně o české občany, je naprosto samostatné a relevantní téma. Stavět ale situaci tak, že tu jsou uprchlíci vs. domorodci, je naprosto špatně, protože to může vést ke konfliktům. Stát se musí postarat o několik stovek tisíc lidí, kteří k nám utekli před válkou, což prostě není snadné. Jsou to navíc většinou ženy a děti bojovníků, kteří chrání i nás před vražedným Putinem. A ano, je třeba hlídat, aby pomoc jedněm nezničila pomoc druhým. Ale i tady musí být kritika konkrétní. A i tady lze vždy namítnout, že máme problémy i proto, že je Babiš se svou vládou neřešil.
A nyní se dostáváme k poslednímu bodu - samoživitelkám. Jejich situace opravdu není ani trochu snadná, ale že je teď Babiš vytahuje, je naprosto absurdní. Když vypukla pandemie, byly samoživitelky brutálně zasaženy uzavřením ekonomiky. Náš časopis o tom - stejně jako řada jiných médií - napsal mnoho článků. Všem proto vyrazila dech tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, která v jednom rozhovoru v září 2020 odmítla samoživitelkám pomoci: „Nemám statistiku, že zrovna ony přišly o práci." A pak ještě dodala: „Celá řada našich párů je dnes nesezdaných, nežijí spolu ve společné domácnosti. Mnohdy vám off record řeknou, že kvůli tomu, aby měly určité výhody a dosáhly na dávky. Velice často vám to přiznají."
Bum bác… Babišova argumentace se rozpadá na prach. Už jsme to také psali, český systém roky a roky moc rád pomáhal hlavně těm úspěšným. Sehnat dotaci pro Agrofert bylo lehčí než získat podporu pro lidi na hraně chudoby. Pro Babišovu vládu byly samoživitelky jen sprosté podezřelé. Pomoc během pandemie se rozbíhala velmi pomalu a až pod tlakem médií a odborníků.
Babišova argumentace je tedy účelová, trapná a na úrovni trollů na sociálních sítích.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].