I když Robert Fico ve volbách prohraje, vláda demokratů bude vznikat velmi obtížně
Podle posledních průzkumů vede Progresivní Slovensko, ale o tom, kdo v zemi povládne, s největší pravědpodobností rozhodne Hlas expremiéra Pellegriniho
Slovensko dělí jen pár desítek hodin od parlamentních voleb, které ovlivní celou střední Evropu. Ve středu začalo platit předvolební moratorium, kdy už nelze zveřejňovat žádné předvolební průzkumy. Ty poslední ale naznačují, že povolební jednání o sestavení vlády bude velmi obtížné.
Důvodem jsou hluboké ideové příkopy mezi jednotlivými stranami i vyhrocená předvolební kampaň. Největším terčem útoků se přitom podle očekávání stalo Progresivní Slovensko (PS), liberální mimoparlamentní strana, z níž vzešla i prezidentka Zuzana Čaputová. Soupeři předhazují PS hlavně nezkušenost (jde o šest let starou stranu) a údajné „experimenty“ v programu.
V televizních diskusích čelil předseda Michal Šimečka útokům několika soupeřů najednou, proti nimž se vzhledem k časovému limitu je stěží mohl bránit. Musel tedy poslouchat, jak je coby místopředseda Evropského parlamentu nezkušený, ve svých 39 letech moc mladý, coby člen evropského politického mainstreamu příliš progresivní - nebo že je „výtvorem médií a nevládních organizací“.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu