0:00
0:00
13. 9. 20214 minuty

Byl jsem bílý kůň. Co může udělat výpověď Babiše juniora s Čapím hnízdem a s volbami

Z hlediska vyšetřovatelů a žalobců to nemusí nic znamenat - a premiérovi nakonec můžou synova slova u voličů pomoci

Čtyři roky poté, co byl jeho otec – současný premiér Česka – obviněn z podílu na dotačním podvodu na farmě Čapí hnízdo, vypovídala na policii jedna z klíčových osob celého vyšetřování. Andrej Babiš mladší, který měl být v době „přípravy podvodu“ akcionářem společnosti Čapí hnízdo. AB junior však po pondělním podání svědectví sdělil médiím, že akcionářem nebyl a že z něj otec udělal bílého koně. Žil v USA, o svém majetku nevěděl, teprve někdy v roce 2011 nebo o rok později mu prý dala zaměstnankyně Agrofertu podepsat nějaké dokumenty.

To je vše, co o své výpovědi AB junior prozradil. Pokud skutečně v tomto duchu vypovídal během šestihodinové výpovědi před vyšetřovatelem, bude si policie muset poradit s faktem, že Andrej Babiš starší – nebo někdo jiný na jeho příkaz – udělal AB mladšího bez jeho vědomí akcionářem a zneužil ho při zřejmé přípravě podvodu. Tedy udělat z firmy patřící miliardáři Babišovi malou firmu, která má nárok na evropskou dotaci. To by vypadalo pro současného premiéra dost špatně.

↓ INZERCE

Andrej Babiš starší měnil před médii svá tvrzení o tom, komu patřilo Čapí hnízdo, docela často. Mělo patřit „nějakým právníkům“, kterým Babiš starší pomohl. Pak mělo jít o podnikání jeho dětí, kterým chtěl pomoci. Později, už když byl obviněn, se současný premiér vyjadřoval opatrněji. K vlastnictví Čapího hnízda měl jedinou větu: on to nebyl. Ani prostřednictvím Agrofertu. Tahle linka případu se zdá být docela jasná. Andrej Babiš okolo vlastnictví Čapího hnízda lhal. Teď to svým svědectvím – aspoň podle svých slov – potvrdil jeho syn.

Jenže z hlediska vyšetřovatelů a žalobců to nemusí nic znamenat. Čapí hnízdo je totiž dnes mnohem komplikovanějším případem. Neřeší se jen možný podvod vyvedení firmy z impéria Agrofertu kvůli dotaci. Před dvěma lety se případ zadrhl na sporu, zda mělo, či nemělo „vyvedené“ Čapí hnízdo nárok na dotaci i při vědomí jeho propojení s Agrofertem. V souvislosti s možným dotačním podvodem se dodnes prověřují i stamilionové reklamy, které zadaly Čapímu hnízdu společnosti spojené s Agrofertem – což mohlo být také součást podvodu. A tak dál. Výpověď Andreje Babiše mladšího nemusí být z právního hlediska pro policii a žalobce nijak klíčová.

Není pochyb, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Není pochyb o tom, že příběh Čapího hnízda ukazuje celkem otevřeně způsob, jak Andrej Babiš podniká. Tvoří účelové firmy, provádí účelové transakce, přeskupuje Agrofert, jak se mu hodí, lže veřejně o majitelích, o dotacích či úvěrech pro Čapí hnízdo. Policie a žalobci zkoumají každý jeho krok i aktivity jeho podřízených a příbuzných už čtyři roky. Do věci zasáhl Nejvyšší státní zástupce. Případem (a dalším podnikáním AB) se zabývaly úřady Evropské unie.

Všichni experti, kteří firmy a obchody Andreje Babiše zkoumali, dospěli k názoru, že podnikání Agrofertu, potažmo Andreje Babiše, není minimálně férové. Jestli je trestné, by měl říct soud. Z toho, co víme o Čapím hnízdu a dalším podnikání Andreje Babiše, vyplývá, že by neměl v politice co pohledávat kvůli nedůvěryhodnosti a masivnímu střetu zájmů.

To si ale nemyslí ani on, ani jeho voliči. Andrej Babiš byl v případu Čapí hnízdo obviněn v roce 2017, těsně před poslaneckými volbami. Obviněn je už čtyři roky a další klíčové rozhodování  o jeho možné vině či nevině přichází opět těsně před parlamentními volbami. Tahle shoda okolností je vysvětlitelná kroky vyšetřovatelů a žalobců. Trestní řízení se navíc neřídí termíny voleb. Rozhodnutí i potenciální voliči Andreje Babiše však současné dění kolem případu Čapí hnízdo vnímají jako řízenou kampaň proti jejich favoritovi. Stejně tak vnímají výpověď jeho syna, který čtyři roky mlčel. Z tohoto úhlu pohledu Andrej Babiš junior svému otci pomohl k úspěchu k volbám. I kdyby měl naprostou pravdu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].