0:00
0:00
4. 12. 20132 minuty

S Bělobrádkem na cestách

Proč by šéf lidovců neměl odjet do Ameriky, ale jednat o vládě

Přestože obhajující německá kancléřka Angela Merkelová vyhrála volby přesvědčivým způsobem, povolebním jednáním o vládě probíhajícím už několik týdnů věnuje maximální pozornost. Stejně tak jako její koaliční partner Sigmar Gabriel. Což se projevuje například tím, že si ani jeden z nich během rozhovorů neodskočili na dovolenou nebo neodjeli na delší studijní cestu či pobyt do zahraničí jako to teď v Česku udělal šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek - právě ve středu míří na dvanáctidenní studijní pobyt do USA na pozvání tamního ministerstva zahraničí.

Nejde jen o symbolické gesto, kterým němečtí politici vysílají občanům signál, že jejich důvěru chtějí co nejdřív přetavit ve vznik fungující vlády, a proto na vše osobně dohlížejí. Přímá účast na místě vždy zjednodušuje komunikaci, jednání jsou díky tomu pružnější, aktéři si mohou rychleji a bez jakýchkoliv šumů předávat informace.

↓ INZERCE

Němci jsou přitom oproti Česku v jednodušší situaci. Tamní kabinet v demisi funguje zcela standardně, řídí zemi, má legitimitu. Ne jako Rusnokova vláda v demisi, která nikdy důvěru Poslanecké sněmovně nedostala, a přesto chce na poslední chvíli dělat zásadní rozhodnutí, jež můžou mít velký vliv na budoucnost Česka. Ať už jde o prolomení limitů uhlí nebo odvolávání policejního prezidenta a z toho vyplývající destabilizaci bezpečnostních složek.

I proto je v zájmu Česka, aby co nejdříve vznikl kabinet s legitimitou odvozenou z voleb a s důvěrou Poslanecké sněmovny. Jedině on má totiž mandát rozhodovat o věcech, které si nyní Rusnokův tým přisvojil. Jenže nová vláda hned tak nebude a jedním z důvodů je právě i nepřítomnost Pavla Bělobrádka na jednáních. Jak řekli lídři zúčastněných stran, dokud se šéf lidovců nevrátí z USA, budou pozastavena jednání o rozdělení křesel v kabinetu.

Čeští politici by měli co nejvíce jezdit do zahraničí, notabene k našim spojencům, jako jsou Američané. Získají přitom inspiraci, odstup, prohloubí se vzájemné vazby. Zároveň by ale měli dobře vážit, co a kdy je priorita. A tou v tuhle chvíli rozhodně není zámořské turné, ale právě co nejrychlejší sestavení dobré a kvalitní vlády. Hned jak se to povede, tak hurá do světa.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].