0:00
0:00
16. 7. 20133 minuty

Nejhorší možný konec

Nejvyšší soud: Poslance v kauze trafik chránila imunita

Nejvyšší soud dal za pravdu poslancům Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi, že nemohou být trestně stíhaní za možnou korupci ve sněmovně. Prý je chránila imunita, a tak je soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Pokud to bude znamenat definitivní konec kauzy trafik, je to ta nejhorší možná varianta.

Advokát Petra Tluchoře Marek Nespala řekl pro iDNES.cz: „Rozhodnutí zastavuje trestní stíhání pro nepřípustnost. Čekali jsme, že bude rozhodnuto dříve, ale jsme spokojeni a tím příběh končí.“ Bohužel se plete. Zatím nevíme, jak zareagují státní zástupci – Ivo Ištvan ČTK řekl, že přišel pouze fax s rozhodnutím soudu, ale bez odůvodnění. Nicméně přezkoumat postup Nejvyššího soudu může pouze Ústavní soud; jenže to by se na něj museli obrátit obvinění, což asi udělají jen těžko.

↓ INZERCE

Kauza tak zřejmě na jedné úrovni končí (šetření může pokračovat, ale nedotkne se bývalých zákonodárců) - ovšem spíše v neprospěch zmíněných exposlanců. Soud prý totiž nehodnotil samo jednání poslanců a těch, kteří je měli korumpovat, nýbrž jen jejich imunitu.

Pokud to bude znamenat definitivní konec kauzy trafik, je to ta nejhorší možná varianta.

Je třeba si počkat na přesné odůvodnění soudu, protože není snadné akceptovat představu, že imunita umožňuje korupční či jakékoli trestné jednání, pokud se odehraje ve Sněmovně. Na druhou stranu je třeba říct, že až tak překvapivé rozhodnutí to ze strany Nejvyššího soudu není.

V aktuálním vydání Respektu jsme psali komentář na téma vyšetřování Petra Nečase a mimo jiné v něm stojí: „Nemáme ani náznak důkazů, jež by posilovaly podezření, že se proti Petru Nečasovi chystá nějaký justiční komplot, který ho měl po vyhnání z postu premiéra navíc dostat do kriminálu. České soudy navíc dosud spíše straní politickým reprezentantům (viz podivné osvobození Víta Bárty a Jaroslava Škárky), takže v tuto chvíli víc riskují státní zástupci a policie.“

Přes rozhodnutí Nejvyššího soudu je dobře, že se státní zástupci do případu pustili. Fakt, že se tu nějaké jednání stalo zvykem, ještě neznamená, že je v pořádku. A i když je „uplácení“ podle soudu v politice legální, neznamená to, že by to měla veřejnost akceptovat.

Výzvy Petra Nečase, aby státní zástupci rezignovali, jsou nemístné. Pro budoucnost by ale bylo prospěšné, kdyby se v nejbližší době podařilo získat nález Ústavního soudu (dodejme, že v těchto konkrétních kauzách to zřejmě nebude) a slyšet závazné slovo, co v politice korupce je, a co už není. Dnešní stav je neúnosný.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].