Česko má již jedenáctého vyléčeného z koronaviru
V Česku je 2062 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během čtvrtka přibylo 259 nakažených, tedy zhruba o 30 méně než ve středu, kdy byl denní nárůst nejvyšší. Laboratořím se daří zvyšovat počet provedených testů, ve čtvrtek otestovaly rekordních 4429 lidí, celkem 31 127. Nově je jedenáct vyléčených pacientů a devět zemřelých s nemocí Covid-19. Stav pacienta, kterému lékaři tři dny podávají experimentální lék Remdesivir, se výrazně zlepšil a mohl být odpojen od mimotělního oběhu. Přesto zůstává velmi vážný, navíc se zlepšoval už před podáním léku. Nákaza koronavirem se objevila v některých zařízeních pro seniory, na jednom z oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze testy potvrdily infekci u 23 z 28 hospitalizovaných seniorů a dvou sester. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v pondělí navrhne vládě, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý po návratu do České republiky. Dosud se tato povinnost týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací.
Lékárnická komora upozornila, že lidé stále skupují léky s obsahem paracetamolu, dospělá i dětská balení zmizí okamžitě po dodávce z pultů. Paracetamol přitom není podle lékařů prevencí před nákazou, má smysl ho užívat pouze po nástupu horeček. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová zvažuje v souvislosti s pandemií amnestii pro vězně, kteří nespáchali závažné trestné činy. Amnestii ale musí vyhlásit prezident Miloš Zeman a spolupodepsat premiér nebo určený člen vlády. „Tuto možnost samozřejmě velmi citlivě a ve všech souvislostech zvažuji. Zejména pak vzhledem k doporučení Světové zdravotní organizace a dění v Itálii a dalších okolních státech,“ sdělila Deníku N Benešová, nicméně po zveřejnění informací začala od svého prohlášení ustupovat.
Premiér Johnson se nakazil koronavirem
Nemoci COVID-19 po celém světě podlehlo již přes 24 tisíc lidí, přičemž nákaza koronavirem se prokázala u téměř 538 tisíc osob. Spojené státy překonaly co do počtu infikovaných Čínu, kde se virus loni vyskytl poprvé. Naopak Čína hlásí stále méně nových případů, ale zakazuje vstup cizincům. Téměř 3000 nových případů zaznamenal také Írán. Americký prezident Donald Trump se i přes exponenciální růst nakažených v zemi znovu vyslovil pro uvolnění restrikcí vyvolaných nákazou. Více než polovinu všech nakažených na světě nadále eviduje Evropa. Španělsko má již více než 64 tisíc osob s koronavirem. Německo, další z evropských těžce zasažených zemí, k pátku ohlásilo přes 42 tisíc nakažených. Země tak oznámila plán na masivní testování, zintenzivnit ho chce i Slovensko, které zavírá hranice pro kamiony.
Rovněž v Británii prudce narostl počet obětí (759 úmrtí, o 181 víc než ve čtvrtek) i bilance potvrzených případů nákazy koronavirem. K nim se nové řadí i premiér Boris Johnson - má ale jen mírné příznaky a bude dál stát v čele vlády. Francouzský premiér Édouard Philippe varoval, že v Paříži se mohou do 48 hodin naplnit nemocnice. Právě v jedné z pařížských nemocnic zemřela ve středu šestnáctiletá studentka Julie, pravděpodobně zatím nejmladší oběť pandemie. Neměla předtím žádné jiné zdravotní komplikace a z počátku byl průběh její nemoci mírný, ale pak jí selhaly plíce. Její sestra se rozhodla příběh medializovat, aby varovala mladé lidi. Na pandemii se připravuje Rusko - Kreml postupně zpřísňuje opatření. Od pátku platí zákaz letů do zahraničí, v sobotu se v Moskvě zavřou všechny restaurace a obchody s výjimkou potravin a lékáren.
EU chce příští krize zvládat společně
Země Evropské unie zruší zákaz vývozu zdravotnických pomůcek do jiných členských států. Shodli se na tom premiéři a prezidenti zemí Unie, kteří jednali ve čtvrtek pomocí videokonference. Vývoz respirátorů a roušek zakázalo i Česko. Podle informací serveru iHned ho zruší v příštích dnech. Mimo území EU je nyní možné pomůcky vyvézt pouze po získání speciálního povolení. Vývoz i pro ostatní země Unie zakázaly po propuknutí pandemie koronaviru kromě Česka také Německo či Francie, ale mezitím ho už zrušily. Kritici opatření upozorňovali, že to ztěžuje vzájemnou pomoc mezi státy a také dovoz už objednaných pomůcek.
„Ze současné krize se musíme poučit,“ konstatovali také lídři zemí EU. Podle nich je nutné, aby v reakci na krize měla do budoucna Unie větší slovo – momentálně je oblast zdravotnictví téměř plně v kompetenci jednotlivých členských států, které kroky proti šíření koronaviru zpočátku koordinovaly jen minimálně. Lídři zemí EU proto zvažují, že by vzniklo Evropské centrum pro řízení krizí.
Kriminalita klesla, ale pozor na podvodníky, říká policie
Na sociálních sítích se po vyhlášení nouzového stavu šířily zprávy o narůstající kriminalitě. Policisté ale tvrdí, že jde o falešné informace. „Je to zcela naopak. Po celé Praze evidujeme za posledních 14 dní úbytek protiprávního jednání,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová v reakci na dotaz, zda policisté od vyhlášení nouzového stavu evidují nárůst kriminality, konkrétně případů vykradených aut. „Co se týče čísel, tak v některých částech města se jedná o pokles o desítky procent, “ dodala.
Policisté vycházejí aktuálně z hrubých čísel předběžných srovnání, kompletní data budou mít k dispozici až na konci měsíce. Policie nicméně varuje před podvodníky, kteří se snaží zneužít nouzového stavu – především u seniorů. „Pokud senior potřebuje pomoc a je to jen trochu možné, v první řadě doporučujeme obrátit se na známé osoby. Těmi mohou být blízcí příbuzní, rodina, dobří známí, ale i sousedé, kterým dotyčný důvěřuje. V případě, že musí využít službu z řad dobrovolníků a pomáhajících organizací, měl by být každý velmi obezřetný a vybrat si spolehlivou či ověřenou službu, která má doporučení, nebo s ní má někdo z okolí již vlastní zkušenosti,“ radí policie na svých oficiálních webových stránkách.
Snižte kvalitu vysílání na datových sítích, nabádá telekomunikační úřad
Český telekomunikační úřad a ministerstvo průmyslu a obchodu vydaly provozovatelům internetového videoobsahu doporučení snížit kvalitu vysílání, aby bylo snazší čelit případnému přetížení datových sítí. Reagují tak na prohlášení Evropské komise a Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC). Ty chtějí předejít možnému budoucímu přetížení internetu, které by mohlo mít výrazně omezující vliv na jeho chod. Podle úřadů by měli provozovatelé zvážit, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K a přejít v takovém případě na kvalitu SD. „Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo,“ sděluje ČTÚ v doporučení.
Co se děje a co chystáme: Objednejte si Vzkaz z Respektu
V redakci Respektu jsem pro vás připravili novinku. Budete-li chtít, každý všední den v 10:00 vám v emailu přistane vzkaz od někoho z nás. Nemůžeme teď zaručit, o čem přesně bude: každý z nás napíše svůj vzkaz po svém. Ale platí, že každý autor by vám měl přiblížit, na čem v redakci právě pracujeme. Co a proč pro vás píšeme do tištěného vydání nebo na web. Co nás zaujalo a o čem mezi sebou v redakci debatujeme nebo se přeme. Vždycky v dobrém. Zaručit vám můžeme, že naše vzkazy nebudou dlouhé, nezaberou vám mnoho času - a minimálně jeden dobrý tip nebo inspiraci tu určitě pokaždé najdete. Začali jsme ve čtvrtek, první napsal Jiří Nádoba a druhý Tomáš Brolík. V pondělí na ně naváže Jan H. Vitvar. Podívejte se na dosavadní vzkazy ze čtvrtka a pátku. Pokud vás zaujaly - a nebo nám jen chcete dát šanci - můžete se k jejich odběru přihlásit na stránce https://www.respekt.cz/newslettery. Díky za vaši přízeň, redakce týdeníku Respekt
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].