0:00
0:00
24. 6. 20092 minuty

Neda a její sestry

Neda Autor: ČTK

Neda persky znamená hlas. Mladá Íránka toho jména se stala symbolem íránských protestů a taky hlasem, byť předčasně umlčeným, íránských žen, které v těchto dnech ukázkově rozbíjejí stereotyp o poslušných muslimských ženách a vůbec o „slabším“ pohlaví.

↓ INZERCE

Íránky doma jsou v ulicích a je lhostejno, zda se černými čádory od hlavy k patě hlásí k tradici nebo džínami a vyfoukanými vlasy na ni tolik nedbají, názory vyjadřují první i druhé. Jak hlásí zprávy ze země, na některých demonstracích jich bylo dokonce více než mužů. A nejen to – fotografie či videa je ukazují, jak se zastávají slabších. Na jedné fotce zveřejněné na stránkách Rádia Svobodná Evropa bije čtveřice mužů s obušky svoji oběť zkroucenou na zemi. Muži bez šance bránit se takové přesile spěchá na pomoc skupina žen „vyzbrojená“ jen taškami či holýma rukama. A nejde jen o účastnice protestů požadujících férové volby, zahrňme do toho i příznivkyně dosavadního prezidenta Ahmádínežáda, který se kvůli rovnému postavení žen nepřetrhne, byť jim v kampani také sliboval více práv.

Ale ty, které protestují si zasluhují zvláštní respekt – ne jen kvůli smrtelnému bezpečí, které dnes podstupují (jak ukazuje Nedin tragický příběh), ale taky kvůli zkušenostem z posledních let. Sice nemají stejná práva při rozvodu či při vypořádávání dědictví, nemohou cestovat do ciziny bez souhlasu manžela či otce, ale v bití, zatýkání a pronásledování s nimi bezpečnostní složky zacházejí „rovně“.

A hodně vidět jsou i Íránky pobývající v cizině – studentka ve Washingtonu, filmařka v Paříži, politoložka v Londýně. Zapnete BBC a ohromí vás jejich skvělá angličtina, přesná analýza situace doma a – nelze to vynechat – i jejich krása.

Množí se předpovědi, že ať už prostesty dopadnou jakkoliv, Íránky získaly nové sebevědomí, novou chuť bránit se proti vlastnímu nefér podřadnému postavení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].