0:00
0:00
Agenda14. 1. 20094 minuty

Propad průmyslu překonává nejčernější odhady

Český průmysl odnáší světovou krizi po Estonsku nejhůře v Evropě. Svaz průmyslu navíc varuje: propady budou dvakrát horší.

Astronaut
Autor: ČTK

Středeční údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) příliš optimismu do žil ekonomiky nepřinesly. Průmyslová produkce v listopadu meziročně poklesla o 17,4 procenta a skončila tak výrazně pod průměrným odhadem analytiků, kteří očekávali pokles o 8,8 procenta. „V dalších měsících bude trend pokračovat. Odstávky ve Škodě Auto začaly až koncem listopadu,“ okomentoval aktuální data pro Respekt.cz hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Podobně prudké zpomalení zatím český průmysl ve své novodobé historii nezažil.

↓ INZERCE

Podle údajů ČSÚ navíc poklesla hodnota nových zakázek meziročně o více než 30 procent. Dopady takového vývoje dokládají výsledky dosud nezveřejněného průzkumu Svazu průmyslu a dopravy. „V prosinci jsme provedli průzkum mezi 1600 firmami, a ty poklesy produkce se pohybují od 30 až po 50 procent,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí svazu Milan Mostýn. Údaje z listopadu jsou tak pouze začátkem. „Dynamika propadu bude pokračovat. Plnou silou to na nás dopadne v prvním čtvrtletí letošního roku,“ předpovídá Mostýn.

Výrazně také narostl podíl stornovaných zakázek. „Celkově moc stornovaných zakázek není, ale meziročně vzrostly o více než 200 procent. V listopadu tak překročil podíl stornovaných zakázek na nových zakázkách 4 procenta,“ uvedl pro Respekt.cz Jan Ernest z ČSÚ. Kvůli stornovaným objednávkám musela omezit výrobu například nošovická továrna Hyundai (více v článku Exportéři zažívají nejhorší propad od vzniku Česka).

Údaje o průmyslové produkci zveřejnil ve středu také Eurostat. V listopadu průmysl v Unii stejně jako v eurozóně poklesl o 7,7 procenta. Jedině v Irsku průmyslová produkce meziročně vzrostla o 2,6 procenta. Naopak nejhůř je na tom Estonsko s poklesem 17,6 procenta. Česko se tak zařadilo těsně na druhou příčku.

Jak pomoci průmyslu

Českému průmyslu natáhla pomocnou ruku poprvé i vláda. Ministr financí Miroslav Kalousek nabídl pomoc sklárnám z krachující skupiny Bohemia Crystalex Trading. Kalousek ale podmiňuje takovou pomoc realistickým plánem restrukturalizace. „Je to hodně politické rozhodnutí, z odborného hlediska se to dá těžko hodnotit. Podle mě jsou ale lepší transparentnější plošná řešení než vybírat jednotlivé firmy nebo odvětví, kterým pomůžeme,“ myslí si ekonom Bureš. Taková pomoc navíc může přijít státní kasu draho. Vyhasnutí pecí ve sklárnách zvýšilo potřebu krátkodobého kapitálu na jejich znovuspuštění zhruba na trojnásobek. Celková pomoc by se tak mohla přiblížit až 100 milionům korun.

Státní pomoc konkrétním firmám příliš nepodporuje ani Svaz průmyslu a dopravy. „Máme obavu, že v případě takto selektivní pomoci nebude možné odlišit, zda je firma v problémech z důvodu krize nebo špatného managementu,“ tvrdí mluvčí Mostýn. Svaz průmyslu navrhuje vládě celou řadu jiných opatření. V dokumentu zaslaném redakci Respekt.cz vybízí například k přehodnocení environmentální politiky, navýšení kapitálu České exportní banky nebo k přijetí změn v zákoníku práce podporujících flexibilitu trhu práce.

Svazu se také nelíbí koncepce vládního záchranného balíčku pro ekonomiku. „Signály, že na českou ekonomiku krize tvrdě dopadá, tady byly už od září. Vytváření záchranného balíčku v této době a ještě jeho pozdržení do doby, než klesne ekonomický růst pod 2 procenta, nepovažujeme za prozíravé,“ doplnil Mostýn.

Dopady na ekonomiku

Razantní pokles průmyslové produkce se podepíše na celkovém růstu ekonomiky v závěru loňského roku. „Očekávám, že ekonomika v posledním čtvrtletí prudce zpomalí svůj růst na 2,5 procenta,“ předpovídá ekonom Bureš. Ještě ve třetím kvartále české hospodářství posílilo meziročně o 4,2 procenta. Předběžný odhad za poslední čtvrtletí loňského roku zveřejní ČSÚ 13. února.

V letošním roce by měl růst ekonomiky podle Bureše dosáhnout pouze jednoho procenta. „V prvním pololetí bychom se mohli výrazně přiblížit nule.“ Razantní oslabování ekonomiky se podepíše také na únorovém zasedání bankovní rady České národní banky. Naposledy rada snížila klíčovou reposazbu na 2,25 procenta. „Pořád si myslím, že ČNB v únoru srazí sazby o půl procentního bodu, spíše se otevírá prostor pro další pokles na příštích jednáních. Původně jsem viděl konec epizody snižování sazeb na úrovni 1,5 procenta, teď očekávám, že se na přelomu prvního a druhého čtvrtletí dostaneme na jedno procento,“ uzavřel Bureš. Na zveřejněná data o průmyslu reagovala okamžitě také česká měna, která oslabila k euru až k 27 korunám.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].