0:00
0:00
Agenda19. 1. 20095 minut

Přitáhne Obama do Keni davy vysněných turistů?

I když je podle slov keňských politiků kmenový konflikt zažehnán, turisté stále příjezd do dosud turisticky nejnavštěvovanější země východní Afriky odkládají.

Astronaut
Autor: Respekt

Když koncem prosince roku 2007 a začátkem roku loňského začaly Keňu sužovat povolební nepokoje, při kterých zahynuly stovky lidí a tisíce dalších přišly o střechu nad hlavou, nikdo si nedokázal dost dobře představit, jak dalekosáhlý bude mít povolební násilí dopad na keňskou ekonomiku.

Hned zpočátku loňského roku začali zahraniční turisté hromadně rušit rezervace výprav za svým africkým snem. Cestovní agenti sice hlasitě nad dočasnou ztrátou zakázek povzdechli, ale předpokládali, že se situace během několika následujících měsíců vrátí do normálu. Během letních měsíců nedostatek klientů možná přičítali momentálnímu teplému počasí na severní polokouli, ale když se ani na podzim očekávaný konvoj návštěvníků nedostavil, uvědomili si, že se keňský turismus dostává do slepé uličky.

Přecpané pláže východního pobřeží?

Jižně od druhého největšího keňského města Mombasy se rozkládá bílým pískem pokrytá a bujnými palmami lemovaná pláž Diani. Pláž stejně jako palmy lemují zástupy místních prostitutek, které v průběhu parného odpoledne vyhlížejí své potenciální zákazníky. Kde ale jsou? I ony jsou momentálně bez práce.

Dívky polehávají v rozpáleném písku, mávají pestrobarevným průsvitným šátkem ve větru, aby na svou přítomnost upozornili kolemjdoucí. Všichni o nich ale už vědí. Bohužel není nejlepší doba. Na této pláži jako vystřižené z plakátů uprostřed barevných časopisů pro teenagery se příliš zahraničních turistů během loňského podzimu neslunilo. I když je podle slov keňských politiků kmenový konflikt zažehnán, turisté stále příjezd do dosud turisticky nejnavštěvovanější země východní Afriky odkládají. „Jestli to takhle půjde dál, budeme muset jíst kamení. Je to čím dál tím horší,“ stěžuje si jeden z plážových prodejců suvenýrů.

Ke konci minulého roku se situace na východním pobřeží zlepšila. Hotely začaly nabízet až padesátiprocentní slevy a podařilo se jim tak nalákat především movitější keňské občany, kteří si chtěli konec roku zpříjemnit odpočinkem u moře. Zahraniční turisté jsou očekáváni až v letošním roce.

Kde jsou?

Optimistické oslavy příchodu nového roku jsou už více než dva týdny za námi a hoteliéři na východním pobřeží se pomalu přestávají usmívat. Keňští turisté se vrátili do zaměstnání a majitelé plážových nemovitostí mohou opět pomalu zavírat krám. Vlasy si ale nervou jen oni. S problémy se potýkají i majitelé safari společností, jichž během posledních let v Keni vyrostlo jako hub po dešti.

Představa o nebezpečí spojená s informacemi v zahraničních médiích o povolebních násilnostech byla pomalu zažehnána. V tuto chvíli ale přišla další stopka postupně se linoucí ze Spojených států do Evropy a dále se šířící po celém světe. Hospodářská krize přiměla potenciální zahraniční návštěvníky své rezervace zájezdů za africkou divočinou ještě jednou přehodnotit a začít šetřit na horší časy. To samozřejmě opět zmrazilo úsměv na tvářích keňských podnikatelů a řadu z nich přivedlo k definitivnímu bankrotu.

Na rok 2009 jsme měli velmi dobré rezervace. Před koncem roku ale turisté začali své rezervace rušit kvůli celosvětové ekonomické krizi. Pořád nám ještě nějaké rezervace zbývají, ale v mém případě nejdůležitější safari za desetitisíce dolarů pro skupinu pětadvaceti osob bylo zrušeno,“ popisuje následky hospodářské krize ředitel společnosti Africa Calling Safaris Nikos Pocock.

Kult Obama

Již během vyvrcholení prezidentské volební kampaně Baracka Obamy se stal tento snědý kandidát keňským národním symbolem. Od jeho polovičního keňského původu si většina obyvatel Keni slibuje řadu výhod ze strany Spojených států. Otázkou je, nakolik jsou tyto představy reálné a nakolik je právě teď ta pravá doba. Keňané jsou i přesto velmi optimističtí a už v den Obamova zvolení vyhlásili státní svátek.

Podle ředitele keňských národních parků právě Obama zvýší informovanost o přírodních krásách této východoafrické země a naláká na ně řadu nejen amerických občanů. Ředitel sám se tedy propadu keňské ekonomiky způsobené podprůměrnou návštěvností zahraničních turistů neobává.

Na 20. leden, kdy ve Washingtonu proběhne Obamova inaugurace (Více k inauguraci v článku Obama, prezident Obama), se do Spojených států chystá několik keňských ministrů, kteří přijedou novému americkému prezidentovi osobně pogratulovat a vyjádřit mu svou plnou podporu. Přidá se k nim i keňský ministr turismu Najib Balala, který již před nějakou dobou do Spojených států odjel na osvětové turné, aby v amerických městech rozšiřoval keňské povědomí a nalákal tak k její návštěvě občany Spojených států.

Čtěte rovněž komentář Jiřího Soboty Obama v Česku v Respektu 04/2009.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].