0:00
0:00
Agenda6. 11. 20085 minut

Ještě nezmrzla Ukrajina

V zemi stále přetrvává centralizovaný systém rozvodu tepla a s ním i předpis, jenž stanoví, že topit se začíná až tehdy, kdy ve třech po sobě následujících dnech průměrná denní teplota klesne pod 8 stupňů Celsia.

Astronaut
Autor: ČTK

Ukrajinci v těchto dnech kromě světové finanční krize, padajícího kursu domácí hřivny, hrozícího nárůstu nezaměstnanosti, otázky kdy a zda vůbec se budou konat již oznámené předčasné volby a oprávněnosti zvýšení ceny jízdenky v kyjevském metru z 50 kopějek na 2 hřivny (necelých 7 korun), řeší také další, pro většinu Čechů již těžko pochopitelnou svízel.

Centralizovaný systém

I přes dostatečně chladné počasí totiž ještě nezačala topná sezona a ve většině bytů, škol, nemocnic a úřadů se tak dlouho netopilo. V zemi totiž stále přetrvává centralizovaný systém rozvodu tepla a s ním i předpis, jenž stanoví, že topit se začíná až tehdy, kdy ve třech po sobě následujících dnech průměrná denní teplota klesne pod 8 stupňů Celsia.

Už se topí!

Že mezi tím dosahovaly teploty v noci i minusových hodnot úředníky příliš nezajímalo, a když počasí splnilo předepsanou normu, stejně byly (jako každý rok) se spouštěním centrálního vytápění velké problémy. Deník 24.ua pak minulý týden v úterý velkým titulkem hlásil, že „v 80 procentech obytných domů v hlavním městě se již topí“. Televize STB zase svůj příspěvek na toto téma v parafrázi na úvodní slova ukrajinské hymny nazvala „Ještě nezmrzla Ukrajina“.

Porada k zahájení topné sezóny

Tématu se pak opakovaně věnovali i nejvyšší politici. Zástupce ředitele prezidentské administrace v pátek uspořádal velkou poradu „k problematice zahájení topné sezony“.

Nešetří nikdo, hlavně proto, že ceny jsou regulované a ve srovnání s našimi směšně nízké.Již čtvrtá letošní porada na toto téma konstatovala, že v řadě oblastí se stále netopí a že systém vytápění a ohřevu vody je třeba modernizovat při použití energeticky úsporných technologií, upravit systém stanovování cen energií a v roce 2009 celou oblast důkladně modernizovat.

Movitější Ukrajinci si do bytů instalují elektrické podlahové vytápění, méně movití alespoň přitápějí elektrickými kamínky či ventilátory. Nikdo příliš ani neprotestuje ani nenadává, dokonce se ani nikdo kromě cizinců nediví.

Nikdo energií nešetří

Elektřinou ani teplem, když začne do radiátorů úředním rozhodnutím proudit, také nikdo nešetří. Grafik Kosťa, který bydlí v posledním patře jednoho z domů v centru hlavního města, dokonce na noc nechává téct teplou vodu. „Než doteče horká voda k nám, je to vždycky minimálně patnáct minut, někdy i víc, a já a moje rodina se chceme ráno mít teplou vodou. Navíc, když topení vypnou, není tu taková zima.“

Nešetří nikdo, hlavně proto, že ceny jsou regulované a ve srovnání s našimi směšně nízké. Teplotu také nejde nijak regulovat a tak jediným způsobem, jak nastavit temperaturu, která jedinci vyhovuje, je najít správný poměr otevření okna. „Větrat je zdravé a jinou možnost jak se neupéct, když topí hodně, stejně nemáme,“ říká učitelka hudby Táňa.

Regulační ventily? Těžko

Většina radiátorů pamatuje dobu hodně před začátkem perestrojky a tak i kdyby někoho náhodou napadlo si namontovat regulační ventily, nepůjde to, jelikož na takové radiátory je prostě bez jejich zničení připojit nelze.

Kromě toho není možné radiátory jen tak měnit či alespoň v bytech instalovat měřiče spotřeby, jelikož topná tělesa nejsou součástí uzavřeného systému v bytě, ale v domě a radiátory jsou propojeny podél stěn domů mezi patry. Ve větších budovách se stává i to, že každá strana bytu či kanceláře začne topit jindy, jak je připojená na různé rozvody.

Sovětský systém

Podobně sovětsky funguje celá energetika země. S tím rozdílem, že Ukrajina coby nezávislý stát je zhruba z poloviny závislý na importu energií, přičemž zejména z Ruska.

K zázrakům sovětské techniky se v nových podmínkách přidal vrcholně neprůhledný a zkorumpovaný systém dovozu a distribuce energií, který se řídí vším, jen ne pravidly tržního hospodářství.

Politici se sice každý rok klepou strachy, jaká bude cena plynu dováženého z Ruska, s největší pravděpodobností však proto, aby různí spříznění prostředníci nevydělali méně než vloni.

Bez reforem nebude nezávislosti

Chce-li Evropa pomoci Ukrajině zachránit její nezávislost, měla by proto především přimět její politiky, kteří stejně jako v jiných oblastech regulují populisticky ceny, aby měli klid na kradení ve velkém, k reformě celé energetické oblasti a zavedení tržních mechanismů a cen.

Lidé si pak jistě poradí i se sovětskými radiátory a nebudou muset čekat, až úředníci za ně rozhodnou, zda je už dostatečná zima pro „zahájení topné sezony“. V opačném případě je dost dobře možné, že Ukrajina jednou zmrzne.

Autor je analytikem Asociace pro mezinárodní otázky. V současné době žije v Kyjevu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].