0:00
0:00
Agenda27. 1. 20094 minuty

Japonská vláda si zahraje na burze

Výkup firemních dluhopisů nestačí. Japonská vláda se rozhodla povzbudit důvěru lidí a firem přímým vstupem do některých japonských firem.

Astronaut
Autor: ČTK

Japonská vláda se rozhodla začít na tokijské burze skupovat akcie firem, které mají problémy se získáváním financí. „Chceme podpořit společnosti, které jsou důležité pro Japonsko i pro region, bez ohledu na jejich velikost,“ zdůvodnil tento krok japonský ministr hospodářství Toshihiro Nikai.

↓ INZERCE

Pomoci se tak dočkají i menší a střední firmy. Už dříve místní vláda poskytla finance k posílení nabídky bankovních úvěrů a začala vykupovat soukromé dluhopisy. Na výkup akcií si vláda vyčlenila v přepočtu 350 miliard korun (přibližně 0,3 procenta japonského HDP). Japonské akcie na zveřejněný plán reagovaly v úterý růstem o 5 procent.

Analytici ale vnímají takovou pomoc jako krok z nouze. „Je to hazard s penězi daňových poplatníků, a pro stát to nakonec může znamenat velké ztráty,“ kritizoval takové rozhodnutí pro Respekt.cz analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora.Petr Sklenář z Atlantik FT to vidí jen jako krátkodobý impulz, který příliš situaci nezlepší. „V Japonsku už 15 let zkouší různé metody, jak povzbudit ekonomiku, ale dokud se nezmění myšlení Japonců, tak nic nepomůže,“ řekl Respektu.cz.

Kvůli boji s ekonomickou stagnací postupně narůstá veřejný dluh země, který by v letošním roce měl překonat 173 procent HDP. Vyhlídky se navíc nelepší. Podle poslední prognózy britské banky Barcleys japonská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poklesla v přepočtu na roční bázi o více než 12 procent (Více v článku Japonská ekonomika může oslabit až o 12 procent).

Není první

Na burze vykupují akcie také Spojené státy. „Minimálně u několika finančních institucí tak skoupily podíly,“ uvedl v rozhovoru pro Respekt.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Podle něj se nedá vyloučit, že k něčemu podobnému nedojde také na burzách v západní Evropě. „Akcie evropských bank stále padají. Je možné, že se budou státy podílet na dalším navyšování kapitálu bank, ale pravděpodobně přistoupí i k přímým nákupům na burze,“ tvrdí Michl. Důvod, proč k tomu evropské státy ještě nepřistoupily, je zřejmě v tom, že evropské firmy se financují v daleko větší míře úvěry od bank než přes kapitálový trh.

V Česku se varianta výkupu akcií státem pohybuje v čistě teoretické rovině. „Nemyslím si, že by taková situace u nás mohla nastat. I kdyby došlo k prudkým propadům, tak na pražské burze není dostatečná likvidita, aby stát nakoupil byť jednotky procent z obchodovaných firem,“ vysvětlil Respektu.cz makléř společnosti Fio David Brzek.

Asijská bójka

Na Asii se v poslední době zaměřil i Mezinárodní měnový fond. Konkrétně Číně vyčetl šéf MMF Dominique Strauss-Kahn výrazně podhodnocenou měnu, kterou Čína podporuje vlastní exportéry. Navázal tak na výroky nového amerického ministra financí Timothyho Geithnera, který se do Číny kvůli manipulaci s měnou ostře opřel. „Je to spíše tlak na Čínu, aby měnu dále nedevalvovala. Mohlo by se pak roztočit kolečko devalvací po jihovýchodní Asii, a to by zbytku světa ještě zkomplikovalo situaci,“ vysvětluje si současný tlak na Čínu analytik Sklenář.

Čínský statistický úřad před několika dny zveřejnil údaje o ekonomickém růstu Číny za poslední rok. Čínské hospodářství si polepšilo o 9 procent, což bylo nejméně za posledních sedm let. V posledním čtvrtletí byl růst pouze 6,8 procenta, což už je pod hranicí, kdy dokáže místní ekonomika vytvářet dostatek pracovních míst pro nové zaměstnance.

Právě Čína by přitom měla být bójkou, která udrží světovou ekonomiku v letošním roce nad nulou. „Z dat, která přichází, se ale zdá čím dál pravděpodobnější, že se svět letos dostane do mínusu,“ předpovídá analytik Sklenář. Přesto už se začínají objevovat první známky toho, že se hlavní ekonomiky světa začínají dostávat na své dno.

Například v pondělí zveřejněný údaj o prodeji existujících domů ve Spojených státech vysoko překonal odhady analytiků. Trh čekal v prosinci pokles o dvě procenta, ale skutečný počet prodaných domů naopak vzrostl meziměsíčně o 6,5 procenta na 4,74 milionu ročně. „Důležitější, než že to překonalo očekávání analytiků je, že tento ukazatel zaznamenal růst. Je to možná první vlaštovka. Řada dalších indikátorů už se minimálně nezhoršuje, což naznačuje, že se blížíme dnu,“ uzavřel Sklenář.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].