Americký Fed: Je to ještě horší, než jsme čekali
Američtí centrální bankéři odkryli karty. V letošním roce bude americká ekonomika v mínusu, a další rok bude ještě pokračovat zvyšování nezaměstnanosti.
Federální rezervní systém (americký systém centrální banky) zveřejnil „minutes“ ze svého jednání 16. prosince, na kterém snížil základní úrok do rozmezí 0 až 0,25 procenta. Centrální bankéři podle zápisu z jednání očekávají v prvním půlroce prudší propad americké ekonomiky, než si původně mysleli.
Za celý rok bude ekonomika v mínusu, nezaměstnanost by měla pokračovat ve zvyšování i v roce 2010. Takový negativní výhled Fedu by mohl zbrzdit optimismus finančních trhů, které zaznamenávají na začátku roku slušné zisky. „Nemyslím si, že by to trhy ovlivnilo nějak výrazně. Těch špatných zpráv už chodí tolik, že to je jen střípek v mozaice. Další vývoj bude záviset hlavně na psychologii investorů,“ předpověděl Respektu.cz makléř společnosti Fio David Brzek.
Podle zprávy z jednání Fedu bude dále pokračovat pokles na trhu amerických nemovitostí. To potvrzuje také aktuální údaj indexu rozjednaných prodejů domů, který v listopadu klesnul o 4 procenta, tedy čtyřikrát více, než se čekalo. Index se tak dostal na hodnotu 82,3 bodu, což je vůbec nejníže od roku 2001, kdy se tento údaj začal sledovat. Negativně analytiky překvapily také americké průmyslové objednávky, které v listopadu poklesly o 4,6 procenta a prodloužily tak řadu sestupu na čtyři měsíce, nejdelší za 16 let.
Americký průmysl táhnou dolů hlavně výrobci letadel, automobilů a oceli. Trochu povzbuzení ale přišlo z automobilky General Motors. Podle agentury Bloomberg totiž bude firmě stačit pro překlenutí problémů stávající úvěr od vlády. „Úvěr ve výši 13,4 miliardy dolarů a dalších 6 miliard pro naši firmu zajišťující financování pro zákazníky, zlepšilo naši schopnost splácet závazky,“ uvedl pro Bloomberg mluvčí automobilky Greg Martin.
Obrana ekonomiky
Podle zápisu se Fed vedle snížení sazeb rozhodl také k výkupu cenných papírů krytých převážně hypotékami. Celkově by měl do konce června nakoupit instrumenty za 600 miliard dolarů. V centrálním bankovnictví se jedná o velmi nestandardní nástroj, ke kterému banky přistupují jen, když selže stimulace ekonomiky pomocí nízkých úrokových sazeb.
Stejně jako o snížení sazeb, rozhodli o výkupu aktiv bankéři již na zasedání 16. prosince. „Stálo by za to, aby Fed zveřejňoval zápisy z jednání rychleji. Příklad České národní banky, která zveřejňuje zápis po 6 pracovních dnech, ukazuje, že to jde,“ uvedl pro Respekt.cz analytik UniCredit Pavel Sobíšek. Zpoždění způsobují jednak technické důvody, protože je nutné odsouhlasit zápis všemi účastníky jednání. V případě Spojených států ale hraje roli i tradice. „Poslední reforma Fedu v tomto proběhla v 30. letech,“ prozradil Respektu.cz analytik společnosti Atlantik FT Petr Sklenář.
Jak by si tedy americká ekonomika měla v letošním roce vést? Zápis z jednání Fedu žádnou konkrétní hodnotu neuvádí, ale analytici se shodují, že bude mít znaménko mínus. „V letošním roce očekáváme pokles 1,5 procenta,“ předpovídá Sobíšek. Klíčový bude pro další vývoj především trh s nemovitostmi. Američtí realitní makléři očekávají, že by se trh mohl v letošním roce zvednout o desetinu, ale například agentura Reuters cituje dva renomované ekonomy, kteří varují před dalším poklesem. Carmen Reinhart z univerzity Maryland a Kenneth Rogoff z Harvardské univerzity předpovídají, že trh nedosáhne dna do roku 2010. Situace se podle nich navíc může ještě zhoršovat.
Dvouciferná nezaměstnanost
Reinhart s Rogoffem předpokládají, že by se mohla ve Spojených státech vyšplhat nezaměstnanost až na 11 procent. Jen za leden až listopad loňského roku zaměstnavatelé propustili 1,9 milionu lidí a nezaměstnanost dosáhla 6,7 procenta. V prosinci se předpokládá další růst až na 7 procent. „Zatím bych dvoucifernou nezaměstnanost nečekal, ale těžko se to prognózuje,“ označil takové předpovědi jako pesimistické Sklenář. Dvouciferné nezaměstnanosti vyhlásil boj nastupující americký prezident Barack Obama. Připravil proto další podpůrný balíček v hodnotě 775 miliard dolarů, který by měl ekonomiku podpořit.
Obama vyzval legislativce, aby balíček prosadili ještě do jeho inaugurace 20. ledna. Všeobecně se ale očekává, že to bude až v polovině února. Aby Obama zvýšil šance balíčku na schválení také u republikánů, bude ze 40 procent tvořený daňovými úlevami. Balíček ve výši 700 miliard dolarů schválený na podzim, se tak ukazuje jako nedostatečný. „Současné problémy se řeší zátěží na další generace. Tempo zadlužování vyspělých států je astronomické. Jako bychom zažili další světovou válku,“ varuje před přílišným utrácením Sklenář.
Americké dluhopisy
Podobně to vidí také Sobíšek. „Určitě je to věc k úvaze. S umístěním dluhopisů nebude mít americká vláda problém, stále má nejvyšší rating AAA. Ale ubírá to prostor firemním dluhopisům, čili jde o klasický problém vytěsňování,“ tvrdí. Veřejný dluh Spojených států už překročil 10,6 bilionu dolarů (viz například Hodiny národního dluhu ). V přepočtu podle údajů databáze CIA Factbook tak dosáhl téměř 77 procent HDP.
V hodnotě dluhu ale ještě není započítán celý podzimní balíček ani podpůrná opatření připravená Obamou. Celkově by podle některých odhadů mohl dluh dosáhnout během roku až 12 bilionů dolarů, což by odpovídalo téměř 90 procentům HDP. Takové vysoké hodnoty zažily Spojené státy naposledy po skončení 2. světové války, kdy se dluh vyšplhal až nad 100 procent HDP.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].