0:00
0:00
Externí hlasy5. 8. 20134 minuty

Trumfy v rukou má TOP 09

Pokud by měl v ruce Sobotka dohodu s Kalouskem a Schwarzenbergem, Hašek nemůže uspět.

Astronaut

Co spojuje předsedu ČSSD, Bohuslava Sobotku, s předsedou TOP 09, Karlem Schwarzenbergem (potažmo Miroslavem Kalouskem)? Všichni se zaštiťují bojem za zachování parlamentní demokracie proti zdivočelému prezidentovi a Rusnokově vládě. Dejme tomu, že jim to budeme věřit.

Jenže ani jedna ze stran není sama o sobě schopna souboj s prezidentem vyhrát. Zeman si je dobře vědom, že má strategicky navrch. Pokud by proti Zemanovi stál jeden člověk, byla by to vyrovnaná partie. Jenomže proti němu, zkušenému hráči, stojí pokud ne 200 hráčů, tak minimálně tolik, kolik je ve sněmovně stran a každá hájí primárně své zájmy. Zeman nemusí svoje tahy konzultovat s nikým. Ale druhá strana, než vůbec cokoliv udělá, svede o svůj případný tah veřejnou bitvu, kdy jsou všechny možné tahy dlouho konzultovány a zpochybňovány. Na to, jak táhnout, jsou přesně protichůdné názory nejen v rámci parlamentu, ale i v rámci jednotlivých stran.

Pokud si vyberete, že budete v takto nastavené hře s prezidentem soupeřit, příliš šancí objektivně nemáte. Ale bez šance nejste – v případě dostatečně široké shody napříč stranami můžete prezidenta vyšachovat.

Kalousek je na tahu

Miroslav Kalousek Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Všichni vidí souboj mezi Sobotkou, který chce zachovat suverénní sociální demokracii a chce prosadit odmítnutí prezidentské vlády, a Haškem, který chce vmanévrovat stranu do područí prezidenta a do budoucna jen otrocky plnit veškerá prezidentova přání výměnou za nějaký podíl na moci. A jak se to nyní jeví, silnější pes je prozatím Hašek. Pokud se s tím Sobotka nechce smířit, musel by přijít na úterní jednání vrcholných stranických orgánů s nějakým opravdovým trumfem. A ten má jméno Rozpuštění sněmovny.

TOP 09 pořád tvrdí, že ji nejde o to, jak moc uspěje ve volbách, o to, kolik bude mít procent pravice, ale o udržení parlamentní demokracie. Jenomže když v ČSSD předváží misky vah na stranu podpory Rusnokovy vlády, která buď nedostane důvěru jen těsně, nebo ji dokonce dostane, může Topka sice ještě zlostně hrozit pěstičkou a teatrálně nehlasovat pro rozpočet, ale fakticky k rozkladu parlamentního systému – kdy už vláda není sestavena na základě dohody politických stran, ale autoritativním prezidentem, který následně sněmovnu k podpoře donutí – dojde.

Kalousek se Schwarzenbergem mohou nabídnout Sobotkovi jasnou dohodu. Když nebude ČSSD pro Zemanovu vládu, naši poslanci budou pro rozpuštění sněmovny. Pokud by měl v ruce Sobotka toto, Hašek nemůže uspět – předčasnými volbami se ohánějí jako jediným skutečným řešením v sociální demokracii všichni.

Navíc ona ta fiktivní pravicová stojednička, která stojí na hlasu jakéhosi Nečase, který nechal vojenskou rozvědkou sledovat svou ženu, a neexistující strany LIDEM je popravdě hodně nevábná a všichni to vidí.

A nebo ze sebe nedělejte hrdiny

Daleko více je ale pravděpodobné, že se nikdo s nikým nedomluví, Rusnokova vláda dostane cosi jako nepodporu a Zeman ji bude udržovat při životě tak dlouho, jak se mu bude hodit. V takovém případě bych pány politiky poprosil, aby na sebe přestali vzájemně nadávat, kdo víc svým jednáním poškozuje demokracii, protože když se spolu nejsou v rozhodujících chvílích ochotni vůbec bavit a domluvit se, tak jsou následné nářky redundantní.

Parlament bude tedy pravděpodobně existovat dále a do května příštího roku toho může vykonat spoustu dobrého, když už se na přístupu k Zemanovi neshodne. Například tu leží na stole zákony o státní službě, zveřejňování smluv, nominacích do dozorčích rad Českých drah a podobně. Tyto zákony nás v případě svého přijetí posunou o notný kus dál, bez ohledu na to, kdo zrovna bude u moci. A to je z dlouhodobého hlediska hodnotnější než spory o to, jak se má sestavovat vláda ve chvíli, kdy sněmovna je rozpadlá, neakceschopná a odmítá se rozpustit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].