0:00
0:00
Externí hlasy31. 10. 20204 minuty

Migranti z vyhořelé Morie jsou teď naprosto zlomení

Po požáru tábora se uprchlíci přestěhovali na nové, ještě horší místo

Adam Hříbal

Deset dnů žilo deset tisíc uprchlíků na ulici. Po požáru, který v září zlikvidoval uprchlický tábor Moria na řeckém ostrově Lesbos, nebylo žádné jiné řešení. Evakuace nebyla a ani nemohla být nijak organizovaná. Lidé utíkali před plameny a po několika dnech se většina z nich usadila na silnici u moře, mezi hlavním městem ostrova Mytilini a dalším uprchlickým táborem pro rodiny jménem Kara Tepe. Novináři a neziskové organizace upozorňovali na otřesné podmínky a zřejmě spolu s protesty samotných uprchlíků přispěli k urychlení výstavby nového tábora. Jakmile bylo jasné, že se do Morie nebude možné vrátit, začala konat i organizace UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

S pomocí řecké policie byl připraven přechodný tábor v prostoru bývalé vojenské střelnice. Lidé byli po dlouhých dnech bez vody, toalet nebo lékařské péče vyčerpaní. A i když se některým nechtělo, do nového stanového města se přemístili. Napomohla tomu i akce policie, která těm nerozhodným domluvila: srozumitelně a s vodním dělem v zádech. „Když máte 10 tisíc lidí na ulici a místní obyvatele ostrova, kteří se bojí pandemie, tak je to složité. Nebylo to dobré řešení, ale bylo to řešení,” vysvětluje zásah zdroj blízký UNHCR.

↓ INZERCE

Vyhoření tábora se pro některé jeho osadníky ale stalo i šancí pro nový start. Dva dny po tragédii odletělo 400 nezletilých dětí bez doprovodu - ano, jde o ty, o nichž ministr vnitra Jan Hamáček tvrdil, že v táboře nejsou - na řeckou pevninu, kde si je rozdělilo a převzalo deset zemí EU v čele s Francií a Německem.

Zatím bezejmenný - a dle všech politických autorit přechodný - nový tábor leží přímo na břehu moře, pouhé čtyři kilometry od centra hlavního města Lesbosu. Před zabydlením musel každý dospělý jedinec podstoupit test na Covid-19, po kterém téměř 300 uprchlíků skončilo v tzv. karanténě. Ta se nachází asi 100 metrů od vstupu a je ohraničená jen ostnatým drátem. V praxi to znamená, že kdokoliv, kdo chce opustit tábor nebo do něj vstoupit, musí zákonitě kolem „karantény” projít. Známí a přátelé si přitom přes plot předávají nabíječky a jiné věci, nebo si třeba jen povídají. Tím tak trochu uniká smysl karantény a potenciální šíření viru má plodné podhoubí.

„Nemyslím si, že pro lidi v táboře je Covid-19 problém. Vědí o tom a někteří mají strach. Ale mají tolik jiných problémů, že tohle je jen další v řadě,“ říká Mario López Alba z Madridu, vedoucí psycholog na klinice Lékařů bez hranic: „Myslím si, že tento ´přechodný tábor´ bude ještě horší než vyhořelá Moria. Doufali jsme, že by se požárem něco mohlo změnit. Ale když jsme viděli ty podmínky - stany, nedostatek sprch, kvalitu a kvantitu jídla - tak jsme názor změnili. Stany jsou hned na pobřeží a zima se blíží.” První déšť pak potvrdil obavy španělského lékaře. Vydatné bouřky změnily tábor v jedno velké bahniště. Stany bez podlahy nebo jakékoliv podesty neměly pod náporem vody šanci.

„Opravdu se bojíme, co přijde. Dříve za námi chodili rodiče s dětmi a byla na nich i přes problémy s potomky vidět síla. Ale teď jsou naprosto zlomení, při některých konzultacích musejí před dítětem skrývat pocity. V Morii měla jedna rodina buď vlastní stan nebo isobox, tedy kontejnerové obydlí. Tady musejí dvě rodiny sdílet jeden stan,” vysvětluje López Alba, pro něhož je to už čtvrtá mise s touto organizací. Když je ve stanu dítě s psychickými problémy, a takových je tu hodně, ovlivňuje jeho chování druhou rodinu - a zdroj hádek a sporů je na světě.

„V Africe jste navíc stále ve stejném prostředí. Když jdete ven pro kolu nebo jiné pití, vypadá to všude stejně. Tady ujedete pár kilometrů z totálního pekla a jste v přímořském přístavu, kde si dáte v bezpečí skvělou pizzu, kávu a pivo. Je to šílenost,” popisuje vyčerpaný lékař.

Evropská unie se i na základě zářijového požáru snaží změnit postoj k migrační politice. Představila nový návrh na zvládnutí problému, se kterým se Řecko i zbytek Evropy potýká. A nejde jen o Morii, která je v posledních týdnech středem pozornosti. Je třeba řešit všechny tábory na Lesbu, Chiosu nebo Samosu - o což se také EU ve spolupráci s UNHCR snaží.

Zima se blíží a současný tábor je pro příští měsíce naprosto nevyhovující. Sami žadatelé o azyl jsou si toho vědomi, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že tu budou nuceni přežít chladné měsíce. Jasné informace o dalších plánech nebo případné termíny neznají ani humanitární pracovníci. A vzhledem k druhé vlně onemocnění Covid-19 po celé Evropě není téměř pro nikoho kritická situace uprchlíků hlavním tématem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].