0:00
0:00
Externí hlasy17. 10. 20144 minuty

Bědovat nad Babišem už nestačí

Komunální volby vliv hnutí ANO posílily, ale zároveň zvýšily i možnosti obrany proti případnému zneužívání moci

Oni mají tu moc změnit fungování státu a našeho okolí, abychom se měli dobře..
Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš ovládl Česko. Rozvrat polistopadového systému založeného na tradičních stranách vrcholí. Až takové reakce jsme mohli zaznamenat po vyhlášení výsledků komunálních voleb. Podobné záchvěvy hysterie jsou ovšem nejméně účinnou zbraní, již lze na expanzivního miliardáře vytáhnout. 

Babiš bezesporu představuje vážné nebezpečí v podobě koncentrace politické, ekonomické a mediální moci, jaká nemá v demokratických fázích naší historie obdoby. Není sporu, že tenhle mocenský konglomerát ještě nabere na síle po proniknutí na radnice krajských měst. Jeho komunální vítězství ale není zdaleka tak drtivé, že bychom se museli obávat nezvratné oligarchizace republiky.

↓ INZERCE

Zrovna tak jsou přehnané představy, že občané hromadně ztrácejí rozum a dali hlas kandidátům hnutí ANO kvůli Babišově rozhalenkovému charizmatu nebo podbízivé přímočarosti hesel. Jistě jsou voliči, kteří vidí v Andreji Babišovi něco jako rockovou hvězdu, k níž přirovnává šéfa hnutí ANO poslanec Martin Komárek. 

U značné části těch, kteří volili Babišovo hnutí, ale spíš může přetrvávat pocit znechucení, do jaké korupční mizérie přivedly zemi nejen bývalé vládní strany ODS a TOP 09, ale i někteří oranžoví hejtmani. A racionálně vzato, pustit ODS z karantény po pár měsících nadějně se vyvíjející očisty, jak to voličům doporučoval publicista Pavel Šafr, by bylo dosti pošetilé.

Nová energie v komunálu

Vraťme se ale na radnice. ANO nikde nevyhrálo natolik, aby se na některé z nich stalo dominantní silou. V žádném z krajských měst nemá šanci uzavřít dvoučlenné většinové spojenectví. Tedy něco podobného válcujícím, korupcí rozežíraným koalicím, které sociální a občanští demokraté vytvářeli ve velkých městech s miliardovými rozpočty, kdykoliv se jim naskytla příležitost.

Navíc do řady zastupitelstev velkých měst pronikla v nebývalé míře nová energie v podobě dobře zorganizovaných lokálních hnutí spojených s nějakou místní známou osobností. A právě aktivisté, ostřílení letitými boji s komunálními vládci, mohu být efektivními oponenty a hlídači babišovských radnic, ať už zasednou v jejich vedení nebo zůstanou v opozici.

Šéf ANO tohle rychle pochopil a chce si je přivlastnit tvrzením, že jeho úspěch byl impulsem pro vznik dalších hnutí. Jenže většina aktivistů, kteří teď uspěli, bojovala proti hazardu, megalomanským stavbám nebo předraženým zakázkám dávno předtím, než se Babiš stal politikem. Právě oni přispěli k vzedmutí protikorupční vlny, na kterou Babiš pohotově naskočil z výše agrofertské věže, vybaven nevysychajícími miliardami. A tyto volby jen ukázaly, že surfař ještě drží balanc.

Nespouštějme z nich oči

Teď se ovšem situace kolem surfařovy politické formace podstatně mění. Až bude ANO součástí radničních koalic, dozvíme se o něm daleko víc, než když působilo jen ve vládě. Jeho zastupitelé a radní budou hmatatelnějšími postavami pro pozorování než vzdálenější poslanci a ministři.

babis 5912 Autor: Respekt

Nyní bude možné začít s Babišovými radničními politiky komunikovat, bedlivě pozorovat jak se chovají a hlasují. Jak se postaví ke zveřejňování veškerých smluv města, k developerským projektům, jaké vypíší veřejné zakázky, jak je vyhodnotí. Z toho všeho můžeme usuzovat na jejich odolnost vůči nabídkám úzkých zájmových skupin a byznysu, kdy v podtextu leckdy může zaznít: Chcete být milionářem?

Z tohoto hlediska ovšem existuje jedno nebezpečné ohnisko - a tím je Praha. Právě tady víme o poměrech v pražském hnutí ANO dost na to, abychom byli ve střehu. Kandidátku zde dávala dohromady bývalá sociální demokratka a místostarostka Hrdličkovy koalice na Praze 10 Radmila Kleslová, která se krátce předtím stala předsedkyní pražské organizace ANO. Zkušenosti s vyhledáváním lidí získávala i za svého působení na odboru Státní bezpečnosti zabývajícím se verbováním a školením adeptů pro špionáž.

Pokud skutečně stane v čele Prahy Babišova volební jednička Adriana Krnáčová, lze předpokládat, že víc než primátorka bude ovlivňovat magistrátní rozhodování zastupitelského klubu ANO rozvědčice Kleslová, která byla součástí mocenských struktur již za časů Pavla Béma. Což by neměli podceňovat nově zvolení politici, které Kleslová s Krnáčovou lákají do koalice.

Čas bezradného bědování nad hrozící babišovskou pohromou skončil. Komunální volby vliv hnutí ANO sice posílily, ale zároveň zvýšily i možnosti obrany proti případnému zneužívání moci. Zda jich politici, jimž Babiš vyhlásil válku, dokážou využít, to nám mimo jiné napoví i výsledek koaličních jednání v Praze.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].