0:00
0:00
Dopis z…19. 9. 20234 minuty

Etna: Černá, žlutá a bílá krajina

Jitka Pánek Jurková
Erupce i několikrát do roka
Autor: ETNA WALK/ MARCO RESTIVO

První, co vidíme, když ráno vyjdeme z cihlového domu v citrónovníkovém sadu, je sloup kouře nad blízkou horou. Dnes stoupá kolmo do nebe, včera se táhnul horizontálně. Při západu slunce zlátne. Je stálou připomínkou, že spíme pod aktivní sopkou.

Etna se tyčí v místě setkání africké a eurasijské litosférické desky. Stoupá hned od mořské hladiny na východním pobřeží Sicílie do více než tří tisíc metrů. A není jen nejvyšší a nejaktivnější evropskou sopkou, patří mezi ty mimořádně činné i celosvětově. Erupce jsou tu i několikrát do roka.

↓ INZERCE

Zatímco Středoevropan má tendenci našlapovat po úbočí živého vulkánu po špičkách, místní zde žijí celkem nevzrušeně. Na blízkost sopky se nedá zapomenout nejen kvůli majestátní siluetě, ale také kvůli černému prachu a kamenům všude pod nohama. Černé jsou tu pěšinky mezi sady, černé jsou pláže z ostrých kamenů, černé jsou bazaltové kvádry, ze kterých jsou vyskládané vlnolamy. Černá je i Katánie -  největší město v regionu, jehož domy se po zemětřeseních a erupcích obnovovaly právě pomocí lávových bloků.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc