0:00
0:00
Denní menu12. 7. 20183 minuty

Trump zatlačil na členy NATO, řekl, že je vítěz - a nikdo nic neví

Donald Trump
Autor: AP/ČTK, Geert Vanden Wijngaert

Všechno prý skončilo harmonicky. Lídři NATO dosáhli “ohromného pokroku” - jak prohlásil na nečekaně svolané tiskové konferenci Donald Trump. “Závazky Spojených států k NATO jsou velmi silné, zůstávají velmi silné, ale především díky všem, díky duchu, který projevují, množství peněz, které jsou ochotni investovat, peníze, které jsou ochotni přidat, byly opravdu úžasné,” dodal.

Trumpa není vždycky snadné pochopit, jeho věty fungují často především jako shluky emotivně nabitých slov a interpretovat se dají s odstupem různě. Pokud však rozumíme průběhu obávaného summitu NATO v Bruselu, Trump dokázal přinutit zbývající členské země k rychlejšímu navýšení výdajů na zbrojení, a to zřejmě dosti nevybíravým nátlakem.

↓ INZERCE

Podle zpravodajství z místa dění americký prezident ve čtvrtek ráno překvapil své spojence vystupňováním požadavků: dohodnutá dvě procenta výdajů na obranu musí většina z nich začít vynakládat již příští rok, a nikoliv do roku 2024, jak se dohodli dříve. K tomuto datu by se aliance měla zavázat k výdajům ve výši čtyři procent. A pokud ne, Amerika se zařídí po svém, citovala Trumpa různá média.

Podle všeho následoval  jistý chaos, program schůzky byl pozměněn a konala se krizová jednání. Když se Trump vynořil na improvizované tiskovce, zářil spokojeností. Tvrdil, že vyjednal 33 miliard dolarů navíc, “možná více”. Neříkal přesná data, ale všechno se prý urychlí, premiéři si budou muset výdaje nechat schválit svými parlamenty, “oni je ale schválí”. Trump vypadal jako vítěz, velebil NATO, uznal, že jsou díky němu Spojené státy bezpečnější, popřel, že by roztržka posilovala Rusko. Najednou bylo všechno správně.

https://www.youtube.com/watch?v=Ik3hDVOQl54

Co přesně se odehrálo, nicméně zatím nevíme. Ani žádné konkrétní dohody ani čísla zatím nikdo nepotvrdil. Španělský premiér Pedro Sánchez například prohlásil, že “rozumí americkému postoji” a NATO “musí vyvážit zájmy všech členských zemí, ale zároveň žádáme o pochopení”. Pochopením se zřejmě myslí ekonomická situace Španělska, jež se právě konečně dostává z dlouhodobé ekonomické krize.

Jakoby se nakonec i sám Trump zalekl, jak dramaticky situaci vyhrotil. Představa, že se premiéři během několika desítek minut dohodli na naprosto zásadních rozpočtových změnách, nezní příliš pravděpodobně. Trump však řekl médiím své a vypadá jako vítěz.

V tuto chvíli nezbývá než čekat, až se zvířený prach trochu usadí. Nejhorší možná představa, totiž že Trump zpochybní další existenci organizace a platnost článku 5 o vzájemné solidaritě, se nakonec nenaplnila. Nebo zatím nenaplnila. Po zkušenostech z nedávného summitu zemí G7 je dobré vyčkat, co bude Trump tweetovat  - a také co vlastně slíbily členské země. Pro transatlantické spojenectví jsou tohle hodně ošklivé chvíle.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].