0:00
0:00
Denní menu9. 11. 20162 minuty

Trump obsadí Bílý dům. Díky Hispáncům a ekonomickému programu

Autor: Getty Images, Profimedia

Průzkumy se fatálně zmýlily, svět zažil po Brexitu další selhání. Navzdory očekáváním Hillary Clinton v prezidentských volbách podlehla Donaldu Trumpovi. Republikánský kandidát právě vystoupil před voliči: vyzval ke sjednocení národa a slíbil ekonomickou obnovu země.

Média se snaží chytit vyražený dech. Jedná se nejen o obrovský zvrat, ale také o důkaz omezené znalosti voličů a jejich skutečných přání a tužeb. Americkou volební noc provázela stejná nevěřícná proměna nálady, jakou zažila Británie v červnu během referenda o setrvání země v Evropské unii.

↓ INZERCE

Na rozbory bude spousta času v následujících hodinách, až všichni doženou spánkový deficit, a začnou nové situaci skutečně věřit. Titulky zatím konstatují jenom základní informace: shodují se, že Trump je na prahu historického vítězství. Na celé situaci je fascinující, že Clinton dost možná získá většinu odevzdaných hlasů, nikoliv ale potřebný počet volitelů.

V debatách se samozřejmě objevují nejrůznější spekulace na téma, proč k nečekané porážce Clinton nakonec došlo. Trumpovo vítězství je v tuto chvíli nejčastěji vysvětlováno jako projev důvěry či alespoň naděje právě v jeho ekonomický program. Někteří komentátoři již Hillary Clinton vyčítají, že se příliš zaměřila na destrukci Trumpovy osobnosti v očích voličů.

Předběžné průzkumy (průzkumy se ovšem zdiskreditovaly ze všeho nejvíc) navíc ukazují některá překvapivá data. Pro Trumpa zřejmě hlasovalo více hispánských voličů než pro Mitta Romneyho - a zjevně ani ženy se od něj neodvrátily v míře, v jaké se očekávalo. Republikánský kandidát navíc dokázal nebývalou měrou aktivizovat bílé voliče, především bílé muže bez vysokoškolského vzdělání.

Jistě víme, že lidová vzpoura proti zaběhaným pořádkům je na Západě systémový jev, a nyní zažívá zcela zásadní průlom.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].