0:00
0:00
Denní menu7. 4. 20182 minuty

Španělsko objevuje DIY rock

Házeli jsme chorizo po zdech – to je titulek, kterým reportáž v deníku The Guardian zavádí čtenáře do prostředí madridských indie kytarovek. Mohlo by jít pouze o hudbu, ale vrstevnatý a živý text Dave Simpsona odhaluje, jak pro celou jednu generaci mladých Španělů byl rock v podstatě neznámá disciplína. Vyrůstali na europopu a slaďácích od Julia a Enrique Iglesiase a teprve dramatický dopad, jaký tu na mladé lidí měla finanční krize, v nich probudil DIY ducha.

„Nikdy předtím jsem nebyla na koncertě. A tady jsem za tři eura odhalila celý jeden kulturní svět, o jehož existenci jsem neměla tušení,“ vzpomíná Carlotta Cosials na den své maturity, kdy ji kamarád pozval na koncert garážové kapely. Připadala si jako ve filmu a divila: „Kde tahle věc byla celý můj život?“

↓ INZERCE

Dnes – o devět let později, stojí Cosials v čele své vlastní kapely Hinds, která je svého druhu průkopníkem. Jedná se totiž o první španělskou rockovu skupinu, o níž se zajímá svět – profily o ní byly napsány v časopise Rolling Stone i The New York Times a zhusta koncertují v zahraničí. Hinds neměli jednoduchou cestu, stejně tak jejich vrstevníci z kapely The Parrots.

Rocková hudba nebyla ve Španělsku v posledních dekádách extra populární. Do pádu Frankova režimu v roce 1975 na domácí scénu dohlížela přísná cenzura. Diego García, frontman The Parrots, tvrdí, že během dospívání byl jediný, kdo měl povědomí o The Velvet Underground a ve svém okolí měl dokonce kamarády, kteří neznali The Rolling Stones. Skutečným impulzem se pro založení vlastní skupiny stal až poslech debutu newyorských The Strokes. „Nebyla to kapela z dávných časů,“ vysvětluje García. „A Amerika v období po 11. září, o níž zpívali, byla velmi podobná tomu, co jsme prožívali v Madridu: nespokojenost ve velkém městě a celkové zklamání ze stavu společnosti.“

Španělsko bylo těžce zasaženo finanční krizí v roce 2008 a nejvíce postižená jí byla právě mladá generace. Nezaměstnanost mladých tu činí 55 %. Vyšli z univerzit s nejvyšším možným vzděláním, ale s mizivými vyhlídkami na uplatnění. „Vždycky nám slibovali, že pokud budeme studovat, tak tu všechny příležitosti budou pro nás,“ popisuje García, který absolvoval v oboru média a komunikace. „Ale byla to lež: nezbylo na nás nic.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].