Norilsk je město na dalekém ruském severu. Je to nejseverněji položené velkoměsto světa, má kolem 177 000 obyvatel a jeho okolí je bohaté na nikl - což je také důvod, proč tu město stojí. Má smutný primát nejznečištěnějšího města Ruska - a k tomu jeden podstatný problém. Planeta se otepluje a trvale zmrzlá půda za polárními kruhy přestává být trvale zmrzlá. Na permafrostu ovšem Norilsk stojí. Podle místních úřadů se desetina zdejších budov, jak píší ve společné reportáži britský Guardian a americký Wired, propadá do nově vznikajícího bahna.
Je to zpravidla pomalý proces, kterému se dá postupně bránit přestavbami a jinými inženýrskými opatřeními. Občas to ovšem křupne rychle. Nikdo v Norilsku doposud nezahynul, ale loni v létě kus spadlého stropu zlomil lékaři nohu v tamní krevní bance. Obyvatelům ohrožených domů nabízí město stěhování, úřady proklamují, že zpevní základy prakticky všech městských budov.
Panice kupodivu nepropadají: šéf nedalekého přístavu říká, že ledoborce budou potřeba ještě nejmíň sto let, což ovšem s permafrostem nijak nesouvisí, a tání zmrzlé půdy je podle něj “přirozený proces”. Ruská vláda totiž oficiálně neuznává lidský vliv na globální oteplování. Zmíněný globální jev se pochopitelně netýká jen Ruska, ale i Aljašky nebo Kanady. Ale pouze Rusko má polární oblasti tak hustě osídlené.
Praskání zdí přitom není jediný efekt. Uvolněný metan z roztáté půdy pravděpodobně stojí za náhle vzniklými krátery, které se na Sibiři záhadně objevují. Hnutí Greenpeace varuje, že povolující permafrost bude stále častěji ničit plynovody a ropovody. Dříve nebo později - a spíš dříve - bude Rusko muset investovat do téhle nenápadné ekologické katastrofy. Zatím ovšem nemá vůli; a i kdyby ji mělo, v současné situaci na to nemá finanční zdroje.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].