0:00
0:00
Denní menu20. 1. 20172 minuty

Pomáhají kvóty? Místo „skleněného stropu“ tu máme „zlaté sukně“

V Silicon Valley je po ženách hlad.
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Manažerky a vůbec ženy na řídících pozicích zažívají zlaté časy – zejména v technologických firmách. Moderní společnosti a ty, kterým záleží na dobré pověsti ve veřejnosti, začínají do vrcholných orgánů hojně obsazovat ženy. List The New York Times píše, že v Mekkce progresivního byznysu, Silicon Valley, je po ženách takový hlad, že zkušenější manažerka může letos očekávat dvacet nabídek na místo ve vedení nějakého podniku.

Tak že by se to konečně podařilo? Kvóty – nebo jen jejich hrozba – začaly fungovat? Ne tak docela. Přesněji – objevil se nový problém. Namísto „skleněného stropu“, který doposud bránil ambiciózním ženám dostat se až na úplný vrchol vedle hrstky stejně ambiciózních mužských kolegů, tu máme „past zlatých sukní.“

↓ INZERCE

Britský deník The Guardian zmiňuje zkušenost Norska, které zavedlo kvóty na zastoupení žen ve firmách jako jedna z prvních zemí na světě v roce 2006. Řada kritiků kvót si tehdy myslela, že povedou ke snížení úrovně představenstev firem, protože nebude dostatečný počet žen s potřebnou kvalifikací na zaplnění 40 % kvóty.

Jak se ukázalo, s tímhle problém nebyl. Došlo však k tomu, že si daná místa rozebrala úzká skupinka několika známých vysoce postavených žen - a ty se na jednotlivých pozicích střídaly. Zatímco tak technicky Norsko dosáhlo čtyřicetiprocentního zastoupení žen, byly to ty stále stejné ženy. Rovnosti a větší pestrosti v zastoupení z hlediska pohlaví dosaženo bylo, různorodost pohledů a zkušeností vzrostla jenom trochu. Dané ženy, kterým se kvůli jejich exkluzivním platům ve srovnání s jejich kolegyněmi začalo říkat „zlaté sukně“, vnášely do firem pořád stejné (svoje)  zkušenosti.

Silicon Valley teď podle Guardianu hrozí totéž. Mužští šéfové firem nebo jimi zaúkolovaní hledači talentů sahají po stále stejném typu žen a kýžená rozmanitost a nová krev se nekoná. Jedním z řešení je nasazovat ženy z jiného spektra života do nižších pozic, nechat je ve firmě vyrůst a poté je umístit do vedení. Jenže to chce čas. Mezitím budou telefony na stole manažerek v Silicon Valley nabízející práci zvonit a zvonit. „A já vám radím, dámy, zvedněte je a řekněte si o dvojnásobek toho, co vám bude nabízeno,“ uzavírá Harriet Minter v Guardianu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].