0:00
0:00
Denní menu25. 4. 20185 minut

Dánský vynálezce Madsen dostal doživotí za vraždu novinářky

Peter Madsen

Severská krimi o dánském vynálezci a dospěla ke konci. Peter Madsen byl odsouzen za vraždu švédské novinářky Kim Wall. Důkazy podle soudu ukázaly, že čin, který provedl na své ponorce, byl připraven dopředu, byl brutální, měl sexuální motiv, a navíc toho Madsen nelituje. Ačkoliv ho usvědčily jen nepřímé důkazy, byly natolik přesvědčivé, že to stačilo na nejvyšší trest. Pokud se tedy Madsen neodvolá, dostane doživotí s nejpřísnější ostrahou. To v Dánsku znamená v průměru 16 let vězení, žaloba nicméně navrhla opatření, díky kterému by zůstal vězení tak dlouho, dokud bude považován za nebezpečného.

„Jedná se o cynické, plánované sexuální zneužití a vraždu náhodně vybrané ženy, která v souvislosti se svou novinářskou prací vstoupila na palubu ponorky,“ konstatovala soudkyně.  „Pachatel rozřezal tělo, aby se pokusil zakrýt důkazy,“ řekla Anette Burkoe.

↓ INZERCE

Peter Madsen byl svým způsobem dánskou celebritou. Proslavilo ho zkonstruování přibližně čtyřicetitunového a 18 metrů dlouhého plavidla UC3 Nautilus. Vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě. Prosadit se chtěl i v kosmu. Soud, který vše změnil, začal 8. března, a stálo v něm proti němu zhruba 30 svědků. Ti probírali jeho minulost a sexuální život, technické detaily ponorky, forenzní důkazy, které se našly na těle, i příběhy lidí, kteří znali Madsena osobně.

Soudní lékařka potvrdila, že tolik řezných ran nemohlo vzniknout až po té, co bylo tělo ve vodě: 14 ran se našlo v blízkosti genitálií, další byly velmi symetrické, což napovídá tomu, že vznikly vědomě. Rozruch vyvolalo i svědectví několika stážistů a dobrovolníků, kteří s Madsenem pracovali. Ačkoliv konstruktér prohlásil, že k jeho notebooku měl přístup kdokoli, všichni naopak potvrdili, že na počítač k němu nikdo nemohl.  A právě počítač byl jedním z klíčových bodů přelíčení, neboť na jeho disku byly nalezeny tzv. snuff filmy.

Mužů, kteří s ním pracovali, se prý běžně dotazoval, co si myslí o dark webu – části internetu, kde jsou krom jiného k mání právě i násilné snuff filmy. Mluvil s nimi také o dokonalé vraždě, žen na pracovišti se zase většinou ptal na sex a snažil se je svést. Jedna ze stážistek uvedla, že práci s Madsenem musela po několika měsících ukončit a přejít do péče terapeuta.

Do péče terapeuta se možná přihlásilo i několik lidí, kteří byli u soudu v době, kdy se pouštěla ona videa nalezená na Madsenově počítači - s tituly jako Pryč s její hlavou nebo Vražda v Mexiku.  Několik novinářů při projekci dokonce opustilo síň. Ukázalo se také, že ještě pouhý den před vraždou vyhledával na internetu termíny jako poprava, mučení a stětí.  Národní bezpečnostní služba zabývající se ochranou internetu také jistila, že Madsen za brutální filmy platil po 35 dolarech a že snímky vyhledával aktivně: nemohl se tedy vymlouvat, že mu někdo hacknul počítač.

Peter Madsen u soudu Autor: AFP, Profimedia

„Už od chvíle, co soud zjistil, že si Madsen zval na datum vraždy vícero žen, bylo jasné, že neodejde jako svobodný muž. A zejména ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, jaká videa si pouštěl ještě krátce před vraždou,“ napsal dánský Politiken.

Pondělní tečkou před rozsudkem byla svědectví o mentálním stavu Petera Madsena, který mimochodem sám prohlásil, že už od dětství chtěl být obětí v dětském pornofilmu. Předvolaná psycholožka potvrdila, že konstruktér postrádá empatii, svých činů nelituje a vykazuje emoce pouze tehdy, když přijde řeč na jeho osobu nebo na jeho manželku, která se s ním právě v tu dobu rozváděla. Podle psychologů ho rovněž vzrušovalo násilí, což potvrdili téměř všichni svědci – některým z nich ostatně sám tvrdil, že je „milý psychopat“.

Příběh Kim Wall, jejíž tělo bylo nalezeno poblíž přístavu nedaleko Kodaně, šokoval nejen severskou zemi, kde vraždy nejsou na denním pořádku. Morbidní příběh začal loni v srpnu, kdy byla novinářka na volné noze, která psala například pro britský Guardian, nahlášena jako nezvěstná. V tu dobu tvrdil Peter Madsen, se kterým byla spatřena naposledy na jeho ponorce, že ji vyložil v Kodani a pak už o ní neslyšel.

Dánští policisté se však za Madsenem vydali podruhé, když bylo poblíž Kodaně nalezeno torzo bez hlavy a končetin. Bylo zajištěno železem, aby nevyplulo na hladinu. Pitva později potvrdila, že jde o tělo nezvěstné reportérky, která chtěla psát nejen o Madsenově ponorce, ale i o jeho soukromém vesmírném projektu.

Madsen tehdy začal měnit výpovědi. Tvrdil nejprve, že novinářka na palubě ponorky skutečně zemřela, ale že to způsobil těžký poklop od ponorky. To však bylo vyvráceno ve chvíli, kdy pátrací tým našel i končetiny a hlavu. Její pitva následně potvrdila, že na lebce nebyly známky traumatu a že novinářka takto nezemřela.

To byla chvíle, kdy si Madsen vymyslel novou historku: že zemřela v podpalubí, kam unikl nebezpečný plyn v době, kdy on odpočíval v bezpečí nahoře na palubě. Ale že o oddělení končetin a hlavy nic neví, stejně jako o bodných ranách mimo jiné i v rozkroku.  Stejně jako o spermatu, které bylo nalezeno na spodním prádle novinářky. Kim Wall podle svého tvrzení uspořádal řádný pohřeb v moři: na nic jiného nebyl čas, protože plyn záhadně poškodil nejen její tělo, ale i samu ponorku, která se toho dne potopila.

Před soudem také zazněl text SMS, kterou Madsen krátce po činu poslal své manželce: „Vyrazil jsem na krátké dobrodružství s Nautilem, všechno je v pořádku. Pluji v nočním světle, nepotápím se. Obejmi za mě kočky.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].