Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek přednesl každoroční zprávu o stavu země. Na rozdíl od minulých let však k zákonodárcům nepromluvil z Kremlu, ale z obrovské výstavní síně Manéž – a hned od začátku bylo jasné, proč.
Za Putinovými zády bylo monstrózní plátno, na kterém ruský prezident promítal videa, jež měla ukázat nejnovější ruské jaderné zbraně. Putin, který za sedmnáct dní obhajuje svůj mandát, se k nadcházejícím volbám nijak nevyjádřil. Přesto byla jeho řeč určena primárně domácím posluchačům: ty se ruský prezident snažil ujistit, že jim zařídí nejenom ekonomickou prosperitu, ale i respekt celého světa. A jak jinak než skrze vojenskou sílu. „I na Putina toto ale byla obzvláště agresivní rétorika a je nutné to chápat jako součást jeho kampaně - Putin mluvil hlavně k domácímu publiku,“ potvrzuje historik Michael Kimmage.
Polovinu celkem dvouhodinové řeči Putin věnoval představení řady nejnovějších jaderných zbraní, které má mít Rusko k dispozici. Nejvíce pozornosti poutají výroky, že Rusko disponuje jadernými raketami, které by teoreticky byly schopné překonat americké obranné systémy. Jak píší New York Times, ruská tvrzení není možné ověřit, pravděpodobně však úmyslně míří na oblast, kde mají USA skutečně dlouhodobě slabiny. Americké obranné systémy mají problémy s odhalením střel s nižší trajektorií - a Putin na několika videích představil střelu na jaderný pohon s takřka neomezeným doletem a neodhadnutelnou dráhou letu.
Americký Pentagon na to nicméně zareagoval vyjádřením, že ve svých plánech i s těmito zbraněmi počítá - a stejně tak někteří experti tvrdí, že i kdyby Rusko těmito zbraněmi disponovalo, situaci to nijak zásadně nezmění: „I konvenční střely, které Rusko již prokazatelně má, by byly schopné proniknout americkou obranou… Nové zbraně jsou jako ferrari: vypadá to skvěle, ale stejně dobře vám poslouží i toyotta," prohlásil Vipin Narang, bezpečnostní expert z amerického MIT. Amerika a Rusko se drží v šachu svou schopností případný útok okamžitě opětovat – a na této skutečnosti prý ani nejnovější ruské zbraně nic nemění.
Putinovu řeč - v nímž mluvil také o podvodních mezikontinentálních dronech, raketách nezachytitelných radary, laserovém děle nebo mezikontinentální nadzvukové střele - je tak vskutku nutné vnímat jako vzkaz dovnitř Ruska. Prezident mluvil i o ekonomice a sliboval zvýšení důchodů či zdvojnásobení výdajů do zdravotnictví - avšak vzhledem k problémům, v kterých se ruská ekonomika zmítá, tyto sliby vyzněly poněkud naprázdno (opoznámkovaný přepis celé řeči včetně vysvětlivek nepravd či zavádějících tvrzení přináší Rádio Svobodná Evropa).
„Všechna ta působivá videa a řeči o zbraních pouze odpoutávají pozornost od faktu, že je dnes ruská ekonomika v jedné z největších krizí za celých osmnáct let Putinovy vlády“, říká Boris Zilberman z organizace Congressional Relations. Putin si je nicméně dobře vědom toho, že narativ Ruska jako vojenské supervelmoci v zemi pořád silně rezonuje: „Lidé chtějí vědět, že jsme stále supervelmoc,“ dodává Alexej Makarkin z ruského think-tanku Center for Political Technologies.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].