Pětisté výročí počátku církevní reformace přináší vážných textů o Martinu Lutherovi a jeho zásadním odkazu (jeden z nich vyšel před časem také v Respektu). Americká rozhlasová stanice nicméně NPR na seznam Lutherových zásluh dodává jednu skutečně zásadní – změnil také způsob, jakým se vaří pivo.
Luther a jeho následovníci totiž proti katolické církvi protestovali mimo jiné také tím, že propagovali užití chmele při výrobě piva. V té době se totiž chmel nepoužíval, místo toho bylo pivo ochucováno a „konzervováno“ směsí bylin a koření, v níž byla třeba skořice nebo rozmarýn. Chmel byl považován za otravný, divoce rostoucí plevel, proto nebyl ani zdaněný. „Církev chmel neměla v oblibě,“ říká v textu pivní kritik listu Wall Street Journal William Bostwick a mezi důvody počítá názor katolické mystičky a abatyše Hildegardy z Bingenu, která prohlásila chmel za škodlivý pro lidské tělo i mysl, kterou prý „rozesmutňuje“.
Vařit pivo za použití chmele byl tedy zkrátka další ze způsobů, jak rebelovat proti katolíkům. Již před Lutherem se chmel používal, v Bavorsku kupříkladu platil od roku 1516 zákon, podle něhož bylo možné pivo vařit pouze z vody, ječmene a chmele, reformace ovšem chmel skutečně přivedla na scénu. A nešlo jen antikatolickou symboliku.
Chmel byl rovněž hojně dostupný a levný - a přišlo se na to, že coby konzervační prostředek funguje mnohem lépe než bylinné směsi. Rebelie proti církvi se tak potkala s rodící se protestantskou pracovní morálkou a praktičností, která obchodníkům velela použít to, co bylo pro nejvýhodnější. A obchodníci tak zjistili, že s chmelem pivo vydrží i delší cestu - takže se z něj stal předmět mezinárodního obchodu.
Podobně jako Lutherovi otevřel cestu vynález knihtisku, protože s ním ztratila církev monopol na psané slovo, s nástupem chmele přišla také o „monopol“ na recept pro vaření piva. Podle NPR Luthera – velkého milovníka piva, nápoj zmiňuje v řadě dopisů, jeho manželka prý vařila skvělé pivo - velmi těšila jeho role v propagaci chmele. V době, kdy voda nebyla zcela bezpečná, se pivo pilo jako dnes voda nebo káva. A jak připomíná Bostwick: coby mnohem hutnější nápoj, než na jaký jsme zvyklí dnes, bylo také zdrojem kalorií pro méně majetné lidi.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].