Kde jsou kolonie na Marsu? Technologický vývoj se dostal do éry udělátek
Je to nedávno, co denní menu psalo o vylepšení Google Assistantu. Program umí telefonovat s lidmi (aniž by to poznali) a vyřídit jednoduché úkoly. Zamluvit stůl v restauraci nebo objednat návštěvu u holiče. A tenhle programátorský sukces s sebou zároveň nese několik etických dilemat. Britský deník Guardian ve svém komentáři nabízí ještě jiný pohled - proč nám technologičtí giganti už tak dlouho, s grandiózní pompou a řečmi o tom, jak se teď - už zase, jako každý půlrok - všechno mění, celý svět, publikum souhlasně vzdychá a tleská, představují nesmysly? Kde jsou slíbené kolonie na Marsu a svět bez nemocí?
Denní menu musí podotknout, že je to samozřejmě trochu nespravedlivé. Spousta drobných vylepšení nebo nových přístrojů (jako třeba brýle Google) má bez ohledu na nabubřelé řeči potenciál usnadnit život znevýhodněným nebo churavějícím. Argumentace Guardianu ale míří trochu jinam. Už víc než desetiletí velké technologické firmy nepředstavily žádnou průlomovou novinku. Ano, Příchod vyhledávače Googlu, wi-fi, sociálních sítí, chytrého telefonu v podobě iPhonu, elektronické čtečky a s ní spojené neomezené knihovny dostupné kdekoliv na světě, to všechno byly revoluce. Ale jsou to už revoluce staré.
Pozornost technologických firem, se všemi jejich penězi a mocí, kterou v uplynulých letech získaly, se však podle deníku nyní zaměřila na dětinskosti a zbytečnosti, jakási udělátka, anebo rovnou škodlivosti. Opravdu je tak báječné mít chytrou ledničku, která nakupuje za vás? A proč? Hlasový asistent, který vás poslouchá a najde vám dopravní spojení místo toho, abyste si odjezd vlaku, program divadla nebo čas fotbalového zápasu našli sami na telefonu? A rovnou zamluví lístky? Je to průlom? Průlom možná bude, až se naše telefony naučí komunikovat s telefony našich přátel bez nás samých, a budou nám dohadovat setkání na pivu. Ale není i tohle dost hrozný a stupidní průlom?
Deník nepropadá úplné skepsi. Soukromé firmy výrazně pomáhají vesmírnému provozu, a tím jeho poznání. Samořiditelná auta na bateriový či vodíkový pohon jistě promění náš svět, totéž mohou učinit virtuální realita nebo blockchain. Takže možná jsme jen ve chvilkové pauze, kdy se nám zdá, že svět se zabývá hloupostmi, a přitom spodní proud uhání ohromnou rychlostí vpřed.
Anebo platí padesát let stará slova myslitele Guye Deborda? “Právě když většina zboží sklouzne k dětinskosti, dětinskost sama se stane speciálním druhem zboží. Nejlepším výrazem toho je udělátko.”
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].