0:00
0:00
Denní menu24. 2. 20172 minuty

Humanitární a ekologický dron dodá léky a dokonale se rozloží

Autor: Otherlab

“Drony” nemusí být jen vražedné stroje tiše plující oblohou s nákladem raket - nebo malé čtverohelikoptéry s pizzou od Amazonu. Co když samo letadlo, sám dron je tím nákladem, který nese?

Jak popisuje server Wired, s takovou myšlenkou přišla sanfranciská firma Otherlab a za trochu komplikovaně popsanou ideou je prostě dron z kartónu. Jmenuje se Apsara a je to odpověď na požadavek Darpa, agentury amerického ministerstva obrany: vymyslet dron, pomocí něhož by bylo možné rychle a chytře distribuovat náklad v případě nouze. Pokud čtenáře a čtenářky hned napadly léky, je to správně. Darpa je sice vojenská agentura, ale pro likvidaci lidí se pořád lépe hodí osvědčení vzdušní zabijáci, případně kobercový nálet. Apsara unese zhruba kilogram a léky nebo základní sanitární potřeby jsou logickým nákladem.

↓ INZERCE

Kartón je podobně logická volba, protože dalším z požadavků Darpy byla rozložitelnost. Dron by měl splnit úkol a co nejrychleji zmizet ze zemského povrchu. V případě kartónu jsou to řádově měsíce. Je to vyzkoušený a spolehlivý materiál, ovšem Otherlab by jej v budoucnu rád nahradil novinkou: myceliem, což  je shluk vzájemně propletených vláken charakteristický zejména pro houby. To by se mělo přirozeně rozkládat mnohem rychleji, i v řádu dnů.

Ale pak je tu elektronika a dva motorky. Aspara díky nim umí přistát několik metrů od naprogramovaného místa, což je ona klíčová výhoda oproti balíčkům prostě jen rozhazovaným z letadel. Technika ovšem nemizí. Darpa má nicméně v záloze další projekt, na jehož konci by měla být rozložitelná elektronika, která vydrží fungovat několik dní - a pak beze stopy zmizí. Až elektronické obvody i dokážou tohle, bude humanitární a ekologický dron definitivně na světě.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].