Die Zeit: Zelení změnili Německo, ale teď jejich kulturní hegemonie možná končí
„Všechny politické strany chtěly být jako Zelení, i proto dnešní opoziční hnutí přichází zprava,“ píše o německé politice v titulním komentáři nového vydání týdeníku Die Zeit šéfredaktor Giovanni di Lorenzo. Zelení v Německu zůstali vcelku malou stranou, ve volbách získávají kolem deseti procent hlasů, ovšem její postoje a témata pronikly do všech stran a staly společenským mainstreamem.
Mají zvláště vysokou podporu mezi akademiky, mezi studenty a učiteli, v médiích a mezi lidmi pracujícími v kulturní oblasti. Zelení Německu fakticky kulturně dominují a zemi změnili. Na ochraně zvířat a odmítnutí jaderné energetiky se společnost shodne, o imigrantech už se nemluví jako o „špagetožroutech“ nebo „mohamedánech“, vtipy o homosexuálech už málokomu připadají vtipné, i Lidl nebo Billa mají regály plné bioproduktů.
Mainstreamová pozice Zelených se projevuje i v politice, kde jsou schopní vytvářet vládní koalice prakticky s každým: v Bádensku-Würtembersku a Hesensku vládnou společně se středopravicovou CDU, v Berlíně po nedělních volbách pravděpodobně vznikne vláda Zelených se sociální demokracií a postkomunistickou Die Linke. „Vysoká přizpůsobivost a úspěch Zelených jsou možná i příčinou toho, že jejich kulturní hegemonie brzy skončí. Šíří se totiž protiproud, který byl dlouho těžko představitelný: posilování populistických a pravicových sil všude v Evropě, mezitím i u nás v Německu,“ píše di Lorenzo.
Zmíněné priority Zelených i některé excesy jejich převahy - třeba místy až přehnané dbaní na politickou korektnost a malý ohled na uvažování jiných společenských skupin - měly vždycky odpůrce. Jenže jejich jediným ventilem k vyjádření nesouhlasu byl v časech merkelovské CDU internet. Až nyní jim Alternativa pro Německo nabídla nový politický domov.
„Zelení mají na své straně velké a silné téma záchrany planety, ale Alternativa se živí z neméně silného lidského reflexu: obrany před cizím a z pocitu přetížení příliš mnoha novinkami a novými trendy. Pravda, vzhledem k její omezené síle se AfD dostává až příliš mnoho pozornosti. Zároveň máloco napovídá tomu, že brzy z politické scény zmizí. Naopak se stává výzvou pro zavedený stranický systém: otvírá některá tabu, radikalizuje, pouští do společenské debaty jed - ale klade také některé otázky, které si etablované strany musí nechat líbit a najít na ně odpověď. Jinak se ke staré síle nevrátí.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].