0:00
0:00
Denní menu15. 5. 20155 minut

Nesledujte Hru o trůny, zachráníte planetu

Nečistý internet :: Budoucnost umělé inteligence :: Robotická auta jsou tu :: Média na Facebooku

Americký seriál Hra o trůny se natáčel třeba v severním Irsku, Maroku, na Islandu či v Chorvatsku. Nově se v něm objeví i záběry ze Sevilly nebo Osuny v Andalusii.
Autor: HBO

Není krásnější pocit - tedy co se týče poznávání světa kolem nás - než když objevíte věci v nových, dosud netušených souvislostech. Případně když se souvislosti už tušené ukážou v průzračném detailu. Tento patetický úvod slouží k představení posledního Click Clean Reportu od Greenpeace. O internetu debatujeme z mnoha úhlů: perspektiva ekologická je opomíjená, ale o současném světě říká mnohé. V dnešním menu představíme jen několik zajímavostí: text má necelých 70 stran, zpráva je hezky vyvedená, přehledná a plná grafů - ideální na prohlížení při dlouhé chvíli.

Jak moc tedy internetový provoz špiní planetu? Zatím ne moc, je zodpovědný za řádově procenta celosvětově vyprodukovaných emisí: na rozdíl od zemědělství či dopravy, na něž naopak připadá po sedmině. Ovšem náročnost už teď olbřímích a stále rostoucích datových center se každoročně zvýší o víc než deset procent. Technologičtí giganti tomu sice čelí (například technologický gigant Amazon dohodou s technologickým gigantem Teslou, která pro něj vyrobí celý park svých nových baterií Powerwall). Ovšem ekologické náklady webu se nevyhnutelně zvětšují.

↓ INZERCE

Zábavné je, že valná většina téhle zátěže připadá na nesmysly. Greenpeace odhaduje, že za tři roky bude sledování streamovaných videí představovat tři čtvrtiny internetového provozu. Jistěže, mnoho seriálů je skoro nebo úplně umění a leckdo se inspiruje sledováním vystoupení na TEDx či něčím podobně vznešeným, takže ok. Ale koukání na monitor počítače z čiré nudy, případně sledování bizarností na YouTube, také asi nebude zanedbatelné.

Přes všechnu snahu: budoucnost je krásná, ale přítomnost zatím ne tak moc. Víc než sedmdesát procent veškerého internetového provozu putuje přes dráty a servery, které jsou fyzicky umístěny v amerických státech Virginia a Severní Karolína. Z různých důvodů tyto státy spoléhají především na fosilní paliva - a ze spalování fosilních paliv také pochází většina energie, kterou tamní datacentra spotřebují. Amazon a spol. nakupují ekologické baterie na skladování energie, nové haly plné serverů staví v Oregonu či Ohiu, kde je výroba z obnovitelných zdrojů běžnější, ale proměna bude trvat ještě dlouho.

Závěr je jasný. Internet není vůbec čistá věc. Používat ho jen na podstatné věci vůbec neuškodí - ani planetě, ani nám.

Vzrušuje-li vás debata o umělé inteligenci, nicméně zdá se vám poněkud nepřehledná? Pak vám nabízí magazín The Atlantic užitečný přehled. Je AI hrozba? Je to příslib krásné budoucnosti? Je to vůbec inteligence? Není inteligence lidskou výsadou, kterou však lidé nedokáží uměle replikovat? Znamená to tedy, že celé haló kolem rychlého nástupu inteligentních strojů je jen vějička na naivní a snivé investory, na něž líčí nesčetně start-upů nejen ze Silicon Valley? Na nic takového odpověď nenajdete; naleznete však celý rejstřík knih, autorů, myslitelů a prohlédnuvších inženýrů, kteří vám své odpovědi nabízejí.

Google Self Driving Car Autor: Google

Google

. Nebude to splnění všech googlovských vizí, které by okolojedoucí řidiče možná děsilo: proto bude mít viditelný otáčivý volant. Jestli to ve chvíli, kdy za oním volantem nebude nikdo sedět, pomůže, to je otázka. Autíčko (jinak se bílému pohyblivému robotu s velkými světlomety říkat nedá) bude jezdit zhruba čtyřicítkou a neopustí hranice městečka Mountain View, kde vývojářský tým sídlí.

Pomsta za to, že místní radní nedávno nepovolili postavit zde Googlu nové futuristické sídlo (a namísto toho dali zelenou firmě LinkedIn), to prý není. Googleautíčka mají naježděno přes jeden a půl milionu kilometrů, ovšem vlaječku “bez nehody”, jíž se pyšní mnoho českých řidičů autobusů, si nikam pověsit nemohou: už se zúčastnila jedenácti nehod. Podle Googlu to ale nikdy nebyla jejich vina.

Facebook bude publikovat články světových časopisů a novin - a svět médií a sociálních sítí se zase o něco více prolnul. Celý projekt je na počátku; zda se naplní obavy (média to definitivně zničí) či naděje (média to zachrání od blížící se zkázy) vydavatelských domů, to je stále otázka. The New York Times či The Guardian mají za to, že naděje jsou silnější než obavy. Jsou jedněmi (spolu s BBC, National Geographic a několika dalšími), kteří se do Facebook Paperu zapojily. Držíme palce a uživatelům příjemné počtení.

Video: Kus opravdové přírody - byť zúčastněná krakatice si přitažlivostí této události tak jistá asi není.

Kulturní tip: Nejen fanoušci akčních filmů ocení takřka dokonalý film Šílený Max: Zběsilá cesta, který od čtvrtka běží v kinech. Recenzi Kamila Fily najdete za chvíli na našem webu, zatím vám musí stačit jeho rychlé hodnocení: „Apokalypsa nikdy nebyla víc sexy.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].